Sjednica splitskog Gradskog vijeća, 29. po redu, zakazana je danas u 9 sati. Na dnevnome redu naći će se, kako to uglavnom biva, 40 točaka.
Među ostalim, na dnevnom redu naći će se i izvješće o radu gradonačelnika grada Splita za prvih šest mjeseci ove godine, prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna Grada Splita za 2014. godinu, prijedlog polugodišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna Grada Splita za siječanj- lipanj 2015. godine, financijaka izvješća Hajduka i KK Split..
Novost je da SDP-ov gradski vijećnik Gojko Čepo više neće prisustvovati sjednicama Gradskoga vijeća jer je svoje mjesto prepustio stranačkome kolegi Bojanu Kralju. Podnio je zahtjev za mirovanjem, navodno zbog privatnih razloga.
Vijeće uživo:
19,05 – Ni dodatna pauza nije pomogla, nema kvoruma pa je nastavak sjednice zakazan za 5. listopada. U vijećnicu se, prema najavi, nisu vratili članovi HDZ-a, Kerumovi “ljudi”, Marijana Puljak (već ranije) te Prkić, ali i Daša Dragnić i Matošić Matičević.
18.25 – Pauza se pokazala “problematičnom”: grčevito se pokušava “uhvatiti” kvorum, pregovori su u tijeku na hodniku ispred vijećnice… Vijećnici HDZ-a te nekolicina ostalih ne žele nastaviti sjednicu zbog, kako kažu, nerazumnog ponašanja vladajućih oko tema kućica i koncesija, Mall of Splita,… Na koncu je patnju prekinuo predsjednik GV-a Boris Ćurković, proglašavajući prvo pauzu od 15 minuta, a ako se u 18 sati ne skupi 18 vijećnika, sjednica će se odgoditi.
17.55 – Sad je pop…. i gradonačelnik, krenula je fina rasprava između Baldasara, šjor Vjeke Ivaniševića te Danire Matošić Matičević, u kojoj se nitko nije držao poslovnika i reda, ali je sve proteklo korektno. Gradonačelnik smatra da je u materijalima njegov plan (prijedlog plana, dometnuo je Goran Sučić), i da neće raditi vojni plan.Na koncu je u sličnu debatu ušao i Prkić (s Baldasarom), a završilo je uzrujavanjem – smirite se, biti će sve u redu, kazao je prvi čovjek Splita, a “replicirao” mu je Jakov sa “da mi je piti te tablete koje vi uzimate da mi sve izgleda dobro”
17.20 – Ovdje se radi o jednoj nelojalnoj konkurenciji, kiosci i kućice konkuriraju onima koji ulažu milijune u prave, stalne objekte. – između ostalog se pobunio i Marušić.
Uskočio je s problemom branitelja koji se javljaju na natječaje Damir Ćosić Roda, no i to je iznerviralo Marušića. “Ovdje ne govorimo o jednom dijelu populacije, nego o uvođenju reda.”- Ne predviđaju se nova mjesta za kioske, ali baš s ovim vidom ponude smo adventski sajam “podigli” i privukli ljude na ovu manifestaciju. – kaže Goran Kovačević.
16,45 – Ovo je peta sjednica na kojoj donosimo plan izmjena postavljanja štandova, odnosno kućica. Svaki put iznova. Promislimo šta nama treba i napravimo plan.
Dokoni um je đavolje igralište, kaže narod, ali vijećnik Jakov Prkić je bio zaposlen: otišao je čovjek na teren, premjerio lagano metrom neke objekte i utvrdio da su neki od njih veći od odobrenja (12 metara kvadratnih umjesto 10) i da sada vijeće treba legalizirati postojeće stanje, pobrojao je suncobrane (28), kaže kako se uskoro neće moći niti prolaziti između štandova…Nije Jakov Prkić danas puno govorio, ali ova rasprava ga je baš užgala, postojeće stanje i brojni zainteresirani stvaraju uvjete za razne oblike “trgovanja”, oštar je bio vijećnik Prkić.
16,30 – Konačno, jedna točka na kojoj bi se moglo “zakrviti”. Ona o rasporedu kioska i štandova po gradu, prijavilo se devet vijećnika za raspravu, ne računajući na replike i odgovore.
Odmah je “zakuhao” Petar Škorić, smatra da se ne upravlja razumno, da je gradska vlast rasprodala više prostora u centru grada nego iti jedna ranije, te da treba napraviti cjeloviti plan.
– Dali smo tri lokacije i niti jedna nije u centru grada. Božićni sajam na Rivi je bio više nego uspješan, sad je isti plan da traje 40-ak dana. Tamo će biti i OPG-a i drugih proizvoda, mišljenja smo da to treba proširiti i u suradnji s TZ raditi na brendiranju tog sajma. Ove godine smo naručili i više kućica, a pitanje je na koliko će lokacija biti. Na Pjaci neće biti, recimo. Matejušku povećavamo, na trgu ispred Prokurative je mogućnost… – kaže Baldasar. Za razliku od onoga što vi govorite, mi uvodimo reda, dodao je poteštat.
– Očigledno se ne razumijemo najbolje. Nekakvi gabariti info-pultova kod vezanih brodova trebaju se znati, gabariti kućica, … Oni bi se trebali prilagoditi gradu, to je neozbiljan pristup kad se svašta prodaje bilo gdje. Dakle da se napravi za potrebe grada, a ne za potrebe pojedinca. – replicira Škorić.
– Ne možemo sve propisati. Meni se sviđa taj određeni šušur. – nastavio je gradonačelnik.
16,20 – Sjednica gradskog vijeća prolazi glatko, pomalo i razočaravajuće. Iako su se HDZ-ovci trudili davati konstruktivne prijedloge, a tu i tamo bi im se u raspravi priključio pokoja vijećnica ili vijećnik, osjetio se manjak “agresivnosti”. Nema naime Luke Podruga, a Gojko Čepo je “zaledio” svoju funkciju (navodno zbog stanja oko Mall of Splita, njegova obitelj prodaje kuću investitoru na trasi pristupne ceste do rotora pa da ne bi bilo sumnji oko nekakvog pogodovanja ili pristranosti…), pa je nekako “klonula” i Marijana Puljak. Izostanak takvih “picaškandala” pokazao se nenadoknadivim za atraktivnost sjednice GV-a.
15,35 – Ministar još nije odgovorio na moje upite o doniranju tehnike, helikoptera, tenkova, za Muzej Domovinskog rata umjesto da ti vrijedni eksponati završe u starom željezu. Zbog toga podržavamo maksimalno inicijativu o osnivanju Muzeja Domovinskog rata i nadamo se da će se rješavanje ubrzati… – zadovoljan je bio Petar Škorić činjenicom da će u skoro vrijeme županija koja je imala 40 tisuća branitelja dobiti muzej Domovinskog rata.
– Ovo će biti muzej u osnivanju, trajati će to i ne ide preko noći. – rekao je Baldasar. Tek je početkom rujna ove godine gradonačelnik osnovao Povjerenstvo koje bi se trebalo baviti osnivanjem muzeja, koji bi prema prvim informacijama trebao biti na Poljudu, no to još nije definirano te će vjerojatno točna lokacija biti uključena u izradu novog GUP-a.
14,53 – Na redu je aneks ugovora o kreditiranju Hajduka. Ukratko, tijekom 2014. godine Banovini su vratili 3 milijuna i 530 tisuća kuna kredita. A kako “splitski bili” nisu mogli servisirati svoje obaveze, traže reprogramiranje kredita.
Prva se za raspravu javila Daša Dragnić.
– Kažite koliko vam treba za mjesečno funkcioniranje. Sve preko toga treba se vratiti. Pitanje je što Hajduku treba, jer je ovo poluživot. Ima prenesenog gubitka od 130 milijuna kuna. Možda sličim na maćehu, ali ne želim biti roditelj koji pomaže djetetu koje non-stop traži pomoć. Treba postati samostalan, jer ćemo u jednom trenutku doći do plafona pomoći.
Na koncu je prihvaćena pomoć Hajduku, 19 vijećnika Za i sedam suzdržanih. Tako se sve dospjele i nedospjele obaveze Hajduka prema Gradu prolongiraju za datum 31. listopad 2016. godine.
14,40 – Nastavak sjednice GV-a krenuo je financijskim izvješćem poslovanja Hajduka za prošlu godinu.
Zaredala je serija pitanja vijećnika, glavno zanimanje je bilo o ukupnoj svoti od prodaje igrača. Ulogu Luke Podruga (danas je izostao) preuzela je, donekle Ljubica Vrdoljak pitanjem oko incidenta s predsjednikom NO Ljubom Pavasovićem Viskovićem i koliko je dosad plaćeno šteta.
Srđan Gjurković i Duje Sučić su zadovoljni izvješćem, Gjurković se nada i da će uskoro “lijeva i desna strana uskoro doći u jednakost i bez prodaje igrača”. Duje Sučić je bio još konkretniji – ovaj izvještaj je u redu, poput svih zandionička društva i kad bi svi sportski protivnici bili isto uređeni imali bi puno kvalitetniju kontrolu.
Marin Brbić je odgovarao svima pojedinačno. Najzanimljivije je svakako podatak da je neto operativni rezultat za prošlu godinu bio: 1,5 milijuna kuna u plusu! Od toga je 22 milijunankuna stiglo prodajom igrača. No, dodao je Brbić, previše je prenesenih obaveza iz prošlih perioda. “Taoci smo toga, zato nam je potrebna pomoć, aneks ugovora o produljenju plaćanja kredita.”
– Sumnjam, ne mogu vjerovati da je Pavasović Visković rekao to što govore. Morate znati da smo bili vruće glave, jesmo, spustili smo se dole, ali doista ne mogu vjerovati u to.
Prilično oštro je “uklizao” Ivica Grubišić Gire. Smatra da se predsjednik NO mora znati ponašati, da ne smije dopustiti takvo ponašanje, te hoće li Brbić i za tu potencijalnu kaznu Pavasoviću smatrati da je namještena. Također nije previše oduševljen što Brbić nije sebi smanjio plaću…
Na koncu je financijski izvještaj Hajduka za 2014. godinu usvojen, uz samo troje “uzdržanih”, a 22 Za.
13,37 – Škorić je burno reagirao na prozivanje dogradonačelnice o navodnom dugu od četiri milijuna kuna.
– Prvo počistite u svom dvorištu, nekoliko puta smo se sastajali, i moj prethodnik s Vama, jer postoje sporna potraživanja… – dio je reagiranja na koje je potom brutalno precizno odgovorila, u ime financija, pročelnica Vučetić.
Što je ponovno izazvalo nevjericu među vijećnicima pa i Škorićem, jer su se namjeravali obračunati s Batarelom, a naišli su neplanski na tvrd orah u liku Ljiljane Vučetić. U svakom slučaju, zaključeno je kako se ta pitanja o dugu trebaju riješiti van vijećnice pa je potom i usvojena točka o izvršenju proračuna za prvih šest mjeseci.
Proglašena je zatim dobrodošla pauza, požurili su svi prema ručkiću…
13,30 – A onda se “zakuhalo”. Prvo je dogradonačelnici Aidi Batarelo replicirao vijećnik Marušić, koji je shvatio da Batarelo govori kako su EU fondovi – neisplativi!
– Izvrćete moje riječi, to nisam nikad rekla.
Priključila se i Marijana Puljak. “Nije stvar da je drugima lakše, nego je stvar u kvaliteti projekata. Niste izabrani da vam bude lakše, posao vođenja grada je težak posao.”
Hladnokrvno je na primjere Karlovca ili iz Poljske dogradonačelnica odgovorila kako je krivo shvaćena njena izjava.
13,21 – Oko izvršenja proračuna u prvih šest mjeseci ove godine svoje nezadovoljstvo je izrazila i Daša Dragnić, izrekavši i veliku istinu kad je riječ o izvršenju. “Nisam zadovoljna izvršenjem proračuna jer nisam bila zadovoljna niti proračunom.”
Duje Sučić se pridružio Dragnić i Benzonu. “Tema EU fondova je neprepoznatljiva u ovom gradu, o tome se čak i ne razgovara pa je logično i da se ti potencijalni prihodi niti ne vide u izvršenju ovog proračuna.” – jasan je bio Sučić.
I onda šok i nevjerica! Gotovo da su se prisutni prestrašili da će im nebo pasti na glavu poput Gala.
– U primjeru EU fondova dijelim s vama mišljenje. Puno lakše ta sredsta povučemo u socijalnoj sferi jer neriješeni imovinsko-pravni odnosi stvaraju velike probleme. Zatim, kroz evaluaciju projekata zapnemo na trećem koraku, za razliku od manjih sredina, jer se smatra kako veliki gradovi imaju veću fiskalnu snagu… A sada jedno pitanje za Vas gospodine Škoriću: zašto Županijska uprava za ceste gdje ste ravnatelj na kraju srpnja duguje gradu preko četiri milijuna kuna?
13,05 – Ostala je pročelnica Ljiljana Vučetić na “hot seat”, izvijestila je o polugodišnjem izvršenju proračuna Grada Splita. Naglasila je 45 milijuna kuna troškova koje su “svoje izvorište imali u prethodnim razdobljima”.
– Najveći rast rashoda u masi plaća za zaposlene odnosi se na Javnu vatrogasnu zajednicu. Ostalo je samo porast od 0,5 posto po osnovi koeficijenta za staž, i to je to od povećanja troška za plaće.
Petar Škorić nije bio zadovoljan, proračun je manji od prošlogodišnjeg. Zdeslav Benzon konstatirao je kako nema pomaka u kapitalnim projektima, naglasio je mizerne cifre koje se povlače iz EU, u odnosu na Šibenik, kojeg je naveo kao svijetli primjer.
12,38 – Dogradonačelnica Batarelo pojasnila je situaciju s Osnovnom školom Kamen-Šine koja radi u tri smjene.
– To ne smijemo dopustiti, školu ćemo proširiti, nadograditi, ali je trenutno problem sa susjednom parcelom koja je u vlasništvu države. Dogovaramo se s DUUDI-jem, ali to traje.
12,29 – Ajmo od Kile, u tijeku je preprojektiranje dječjeg vrtića (igralište planirano na krovu zgrade, što nam se baš nije svidjelo iz sigurnosnih razloga), trebao bi biti gotov do idućih izbora. – započeo je gradonačelnik detaljnije, naglašavajući kako će se ceste urediti kada radovi budu završeni, a zbog velikog broja ljudi i djece u novom gradskom naselju planira se gradnja još jednog vrtića…
12,27 – Izvješće rada gradonačelnika za prvih šest mjeseci naišlo je, očekivano, na otpor opozicije. Dok Petar Škorić kritizira izvješće u kojem nema predstavljene vizije kamo ide grad, već je sve stvar privatnih investicija, dotle Srđan Gjurković i Goran Sučić smatraju da je izvješće “dobro koncipirano, u skladu sa svim uzusima, konkretno i sa naznakama što je napravljeno i u kojoj su fazi određeni projekti.
12,03 – Stiglo se i do spomeničke rente, ta sedma točka dnevnog reda uz nekoliko komentara prošla je također bez većih problema. Poanta je da se maksimalni iznos kojeg grad može naplaćivati (odlukom Vlade) smanjio na četiri kune po kvadratu prostora. Do sada je Banovina naplaćivala pet kuna pa je učinak oko pola milijuna kuna manje u gradskoj blagajni – prošle godine je uprihođeno 3,5 milijuna kuna s ove osnove, ubuduće oko tri milijuna…
Hrvoje Marušić se “usitno” pobunio, ne toliko na tu cifru koliko na činjenicu da je u pitanju jedan od parafiskalnih nameta, a da održavanje gradske jezgre treba ići od naplate manjih poreza većeg broja poduzetnika…
11,38 – Nekoliko točaka dnevnog reda prošlo je bez ikakvih problema. Trenutno je “zapelo” oko pete točke, oko trase i odluke o prometovanju turističkog vlakića kroz Split…
11,12 – Nakon malo visoke geostrateške politike na Gradskom vijeću oko izbjeglica (izbori su blizu, jelte), Zdeslav Benzon iz HSLS-a raspitivao se oko prometnog redarstva.
– Nisu krenuli najbolje, naplaćivali su kazne djelatnicima za parkiranje u krugu bolnice, na nekim drugim mjestima gdke ljudi 30 godina parkiraju… Prometno redarstvo je krenulo loše, više reda bi trebalo. I jeli cilj napuniti gradski proračun ili uvesti red?
Ponovno se odgovora prihvatio Baldasar. “Počeli su malo oštrije da bi ih se vidjelo. U bolnicu su otišli na zahtjev ravnateljstva KBC-a i napisali tri kazne.”
Oko prometnih gužvi zajednički su odgovorili gradonačelnik i vijećnik Milan Blaževski (inače ravnatelj Lučke uprave). Baldasar je spomenuo kako se gužve formiraju i u Kopenhagenu, a Blaževski je podsjetio da je Ulica kralja Zvonimira formirana 1850. godine kad je bilo 500 do tisuću putnika, a sada istom cestom prolazi 700 tisuća vozila…
Uobičajeno, na svoj šeretski način raspravu je zaključio predsjednik Ćurković.
– Nema dovoljno glupih investitora koji će dignuti nekoliko prometnih traka u zrak i onda ih predati gradu.
10,58 – Nastavilo se (indirektno) oko Mall of Splita, zapravo je bilo pitanje oko problema s pristupnim cestama svugdje, što je zanimalo Vjeku Ivaniševića.
– Nekad se objekt donosio helikopterom, a onda se gledalo kako napravit ceste… Ne mogu dobiti (investitor u Mall of Split) dozvolu ako nisu riješili situaciju (s teretom za zemljištu na kojem se nalaze pristupne ceste) s Hypo bankom.
Imamo obećanja kako će to biti rješeno, ali u svakom slučaju nećemo ništa “ostavljat” idućim vijećnicima… Stanje sa spojem na Domovinskog rata i ZNG je složenije, mi smo za račun Hrvatskih cesta krenuli u izvlaštenje,ali znate kako je taj postupak složen i dugotrajan. Ali to nije uvjet za uporabnu dozvolu.
Nastavio je potom gradonačelnik Baldasar o situaciji kod Mall of Splita.
– Skoro smo gotovi sa semaforizacijom na Vukovarskoj za skretanje prema Mallu. To je naša obaveza, a ostalo je stvar investitora i oni rade na pristupnoj cesti dalje prema centru. Kad sam govorio o džumbusu, to se odnosilo na stanje koje će sigurno biti prvih dana, ali u međuvremenu ćemo “ispeglati” Vukovarsku prema City-u pa će situacija biti bolja…
Nije bio pretjerano sretan Ivanišević usmenim pojašnjenjem gradonačelnika, zatražio je pisani odgovor. Pomalo konsternirano je zaključio: “Dakle spoj koji je vrlo bitan nije uvjet, ali hoće li ostale ceste biti sagrađeno legalno i s uporabnom dozvolom? Ali drago mi je što gradonačelnik prati tu situaciju.”
10,46 – Šokantno! Marija Mladineo (HGS) postavila je zanimljivo pitanje oko dugotrajnih sudskih postupaka oko naplate nekih dugova. Konkretno je pitala za kamate oko doprinosa Mall of Split. “Tko to radi u gradskoj upravi?” – pitala je Mladineo, a odnosilo se na činjenicu da je sada grad ušao u spor zbog devet milijuna kuna kamate, a povukli su osiguranje i zabilježbu grada na parceli gdje se nalazi trgovački centar, kako bi naplatili komunalni doprinos od 23 milijuna kuna.
Odgovorila je Aida Batarelo.
– Po ugovoru smo to naslijedili, a sve smo radili po zakonu. Tu nisu bila osigurana sredstva pa smo zato išli u tužbu kako netko ne bi sutra prozivao zbog propusta. Osobno sam sklona pogodbama, isključivo zbog brzine i niže cijene spora, ali onda se postavljaju pitanja kakva pogodba stoji iza takve nagodbe. Zato svi idu u tužbe…
10,14 – Sad su “kontru” udarili lojalni vlasti, pa su krenula pitanja o turističkim rezultatima (uspjesi )…
10,09 – Nastavljaju iz HDZ-a s “ofenzivom”: Tomislav Gojo nije zadovoljan odgovorom dogradonačelnice Aide Batarelo na “jednostavno pitanje” zašto Split ne financira knjige učenicima, dok je Tomislav Prljević oko postavljanja antene na Visokoj dobio odgovor od Gorana Kovačevića – za postavljanje antene državna agencija HAKOM dobila sve dozvole, između ostalih odobrenje i Ministarstva zdravlja.
9,51 – A tek je bila rasprava o dnevnom redu… Vijećnička pitanja započela su problematikom Žnjana. Iz HDZ-a su dobro krenuli, Duje Sučić je postavio seriju pitanja o žnjanskom platou i neredu, odnosno problematici koncesijskih odobrenja, neunificiranosti objekata,,.
– Žnjan ne postoji. Ono što vidite tamo, to je iluzija. Dok se ne odredi granica pomorskog dobra tamo se ne može ništa uknjižiti niti išta dugoročno dati u koncesiju… Mislim da je bolje ovako nego da bude pusta ledina i prašina. Plaža nije niti metar smanjena, a bolje da ima sadržaja nego da nema ništa. Trenutno od koncesija do godine dana imamo dva milijuna kuna prihoda. Nisam za unificiranost objekata, a smatram da ono tamo nije nered, ljudi nešto rade.
Nastavilo se zanimljivo. Hrvoje Marušić (HDZ) podsjetio je na obećanje o zaustavljanju ispijanja alkohola na javnim i neprimjerenim mjestima.
– Ne govorim o Matejuški, Žnjanu, i takvim mjestima nego o portunima, zidićima pored škola, vrtića, dakle ne o prohibiciji nego o zabrani na pojedinim mjestima.
Odgovorio je ponovno poteštat, kaže da nisu gradske službe stigle to obaviti preko ljeta. Možda se čak uvede potpuna zabrana pa se potom za pojedine lokacije donosi odobrenje. Moramo bit oprezni, u pitanju su ljudski životi, egzistencije…
9,37 – Ništa od pojašnjenja oko Mall of Split. Iz HDZ-a su inzistirali na postavljanju više pitanja oko tematike izgradnje pristupnih cesta trgovačkom centru, dakle kao jednu raspravu. Gradonačelnik Ivo Bladasar ponudio je kompromisno rješenje.
– Mogu pojasniti neke stvari kako ih ja vidim i znam, ali nemate pismene materijale za pravu raspravu, mogu ponudit samo usmeno izvješće…
To nije bilo dovoljno opozicijskim vijećnicima pa su na koncu dobili – ništa. O pristupnim cestama Mall of Split neće se čuti ništa.
9,00 – Započela je 29. sjednica Gradskog vijeća, predsjednik Boris Ćurković sve je fino pozdravio nakon tri mjeseca ljetne stanke, kaže kako se nada da su se svi odmorili te da sada mogu prionuti temeljnom poslu. Prisutno je 26 vijećnika, a prije uobičajenih pitanja, “predstavljen” je Bojan Kralj, novi vijećnik SDP-a umjesto Gojka Čepe. Ostaje vidjeti hoće li Kralj biti na nivou “jastreba” Čepe…
Odmah je krenulo “oštro”, Petar Škorić je iznio prijedlog da se na dnevni red stavi rasprava, odnosno obavijesti o stanju na Mall of Split.
– Svi ovdje pozdravljamo privatnu inicijativu i gradnju, ali što je s pristupnim prometnicama?
Predsjednik HDZ-a smatra i da su dvije točke dnevnog reda “viška”…