Article

//www.dalmacijanews.hr/files/63fdc9c95d7965fe2a8b4590/80

Održan okrugli stol na temu „Deinstitucionalizacija i širenje mreže socijalnih usluga“

Razmjena znanja i iskustva stručnjaka iz javnog i civilnog sektora koji pružaju socijalne usluge u zajednici na području Splitsko-dalmatinske županije, ali i stručnjaka na nacionalnoj razini
U ponedjeljak je u splitskom Hotelu Park u sklopu projekta „Zajedno smo snažniji“ udruga Anđeli održala okrugli stol na temu Deinstucionalizacija i širenje mreže socijalnih usluga. Ovaj projekt provodi se u partnerstvu s Gradom Splitom, a cilj mu je unaprijediti socijalne usluge udruge s naglaskom na izvaninstitucionalnu skrb što će se postići zapošljavanjem i jačanjem kapaciteta stručnjaka koji rade s djecom, opremanjem prostora udruge za potrebe terapije i rehabilitacije te podizanjem svijesti javnosti o važnosti unaprjeđenja socijalnih usluga izvaninstitucionalne skrbi.

Okrugli stol zamišljen je kao razmjena znanja i iskustva stručnjaka iz javnog i civilnog sektora koji pružaju socijalne usluge u zajednici na području Splitsko-dalmatinske županije, ali i stručnjaka na nacionalnoj razini. Pored čelnih osoba udruge - Dijane Aničić, predsjednice udruge; Hajdi Katinac, voditeljice projekta i Anke Đikić, edukatorice i njegovateljice, na okruglom stolu sudjelovale su: Maja Karaman Grbavac, savjetnica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u Područnom uredu Split; Aleksandra Hajdić, viša stručna savjetnica za zapošljavanje osoba s invaliditetom HZZ-a; Smiljana Žužul (stručni suradnik) i Ružica Kiković (rukovoditeljica Službe za profesionalnu rehabilitaciju) iz Centra za profesionalnu rehabilitaciju Split; Ana Čalkušić, viši fizioterapeut KBC-a Split te Tihana Maglica, voditeljica odsjeka za socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu Grada Splita.


- Udruga već dugi niz godina surađuje s Gradom na rehabilitaciji djece i osoba s invaliditetom, a sada se ta priča zaokružila i sa svim institucijama u ovom gradu na način da je dobiven ovaj veliki projekt vrijednosti gotovo 2 mil. kn kojim smo uspjeli smanjiti liste čekanja na rehabilitaciju, povećati broj usluga, omogućiti edukaciju djelatnika i razmjenu iskustava - izjavila je gđa Aničić.

Sudionice su iznijele brojne probleme s kojima se susreću, ali oni ključni su: nepotrebno velik broj osoba na dugotrajnom smještaju u institucijama, nedovoljno i neravnomjerno dostupna količina izvaninstitucionalnih usluga (pogotovo u ruralnim područjima i na otocima) te neadekvatno i nedovoljno brzo provođenje plana deinstitucionalizacije.

Predstavnica pravobraniteljice osoba s invaliditetom, gđa Karaman Grbavac, naglasila je kako je teret pružanja socijalnih usluga većinom na udrugama koje, iako ih je šest puta više u odnosu na državne pružatelje usluga, nemaju materijalnu i logističku podršku niti bilo kakav oblik sustavnog financiranja već se oslanjaju isključivo na projekte.

- Prednost ovog projekta je to što je najveći dio sredstava namijenjen zapošljavanju i edukaciji kadrova, jer bez toga nema koristi niti od sve opreme koja se nabavi - ističe gđa Katinac 

Socijalna integracija osoba s invaliditetom kroz proces rehabilitacije pruža mogućnost stjecanja novih znanja i vještina i pomaže prilikom zapošljavanja o čemu su govorile gošće iz HZZ-a i Centra za profesionalnu rehabilitaciju Split. One su izrazile nadu u bolju suradnji s poslodavcima, ali i istaknule važnost suradnje svih dionika društva u ovoj problematici (od obrazovnih ustanova preko zdravstva do socijale) kao i značaju poticajnog obiteljskog okruženja na socijalno i radno funkcioniranje. 

Gđa Tihana Maglica, Voditeljica odsjeka za socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu Grada Splita govorila je o lepezi usluga kojima Grad prevenira institucionalizaciju i sudionike uputila u mjere kojima su obuhvaćena djeca s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom. Naglasila je da je u tijeku izrada registra svih prostora u vlasništvu Grada i planiran je javni natječaj za udruge.

Financiranje, održivost projekata nakon isteka, prostori za rad… problemi su koji su zajednički svim udrugama, pokazalo je uključivanje u raspravu udruga Lastavice, Srce i TOMS, a pokrenuto je i pitanje nužnosti gradnje stambenih zajednica (organiziranog stanovanja).

U udruzi Anđeli nadaju se da će ovim projektom uspjeti ukazati na važnost kontinuiranosti socijalnih usluga kroz sve životne faze korisnika i nastojati će pronaći načina  za daljnje financiranje projekta i po njegovom završetku.

Vrijednost projekta je 253.303,17 EUR i 100%-tno je financiran bespovratnim sredstvima Europskog socijalnog fonda.


hr Tue Feb 28 2023 10:31:52 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska
//www.dalmacijanews.hr/files/642464fd5d796532938b4762/80
Foto: Press

[FOTO] Ministar Banožić u službenom posjetu Ukrajini

Poručio im da i dalje mogu računati na pomoć Vlade Republike Hrvatske

Ministar Banožić kao simbol razumijevanja ratnih strahota poklonio je ukrajinskom ministru obrane Reznikovu repliku Vukovarskog vodotornja simbol stradanja, patnje i slobode hrvatskog naroda

Ministar obrane Mario Banožić boravio je u srijedu 29. ožujka 2023. godine u jednodnevnom službenom posjetu Ukrajini u sklopu kojeg se u Odesi sastao s ukrajinskim ministrom obrane Oleksijem Reznikovim.

Na sastanku se razgovaralo o sigurnosnoj situaciji u Ukrajini koja već više od godinu dana pruža snažan otpor ruskom agresoru te o pomoći koju Hrvatska upućuje Ukrajini od početka sukoba kako bilateralno tako i kroz multilateralne okvire.

Potvrđeni su prijateljski i partnerski odnosi dviju zemalja te je istaknuto kako je ovaj posjet ministra obrane još jedna potvrda podrške Republike Hrvatske Ukrajini.

-S obzirom na iskustva u Domovinskom ratu hrvatski narod dobro razumije i može se poistovjetiti s patnjom ukrajinskog naroda, sa željom i borbom za slobodu i cjelovitost teritorija. Ovim posjetom želim potvrditi da Hrvatska čvrsto stoji uz Ukrajinu koja zahvaljujući sjajnom vodstvu predsjednika Zelenskog, ministra Reznikova i drugih lidera opstaje i uspijeva u svojoj borbi, rekao je ministar Banožić.

Ministar Banožić poručio je ukrajinskoj strani da i dalje mogu računati na Vladu Republike Hrvatske koja od samog početka ruske agresije pruža sveobuhvatnu pomoć Ukrajini: diplomatsku, političku, financijsku, tehničku i humanitarnu, uključujući i zbrinjavanje izbjeglica, kao i usvajanje svih sankcija Rusiji i Bjelorusiji.

-Trebamo biti svjesni da rat koji se vodi na ukrajinskom teritoriju nije daleko i da se agresija s ovog područja snažno odražava na sve sfere života u cijeloj Europi, a posebice u državama u okruženju Republike Hrvatske u jugoistočnoj Europi. Zato je značaj podrške Ukrajini i osude ruske agresije iznimno važan jer ta podrška ujedno označava želju za mirom i stabilnosti u cijeloj Europi, poručio je Banožić.

Istaknuvši važnost nastavka podrške međunarodne zajednice Ukrajini, ministar Banožić je naglasio da su neprihvatljivi zločini kojima svjedočimo u Ukrajini te da Hrvatska podržava rad Međunarodnog suda pravde i pozdravlja ukrajinski Plan od deset točaka za postizanje pravednog mira pri čemu je kao područje buduće suradnje istaknuto razminiranje, poslijeratni oporavak i rehabilitacija vojnika.


Ukrajinski ministar Oleksij Reznikov zahvalio je ministru Banožiću na posjetu i na potpori koju Hrvatska pruža Ukrajini na njezinom putu za slobodu i neovisnost.

Kao simbol razumijevanja strahota koje proživljava ukrajinski narod, a ujedno i kao podsjetnik na Domovinski rat, ministar Banožić poklonio je ukrajinskom ministru obrane repliku Vukovarskog vodotornja simbol stradanja, patnje i slobode hrvatskog naroda kao i tijelo neaktivirane granate 120 mm koja je za vrijeme Domovinskog rata ispaljena na ministrove rodne Vinkovce. Ministar Reznikov ministru Banožiću darovao je geler i ukrajinsku tradicionalnu košulju.

Također, izražavajući nadu u što skorije smirivanje ratnih sukoba i slobodu Ukrajine ministri su razmijenili navijački šal nogometnog kluba HNK Cibalia i dres s brojem 10 ukrajinskog nogometnog kluba „Čornomorec“ iz Odese gdje je prikazan i prigodni film.


-Posebno me se dojmio ovaj kratki film koji jasno prikazuje, ali i šalje poruku o povezanosti i razumijevanju između Hrvatske i Ukrajine. Prikazana je snaga,volja i jedinstvo ukrajinskog naroda te se šalje poruka da unatoč ratu, moramo učiniti sve da život nastavi ići dalje, poručio je ministar Banožić.

U sklopu posjeta Ukrajini, ministar Banožić položio je cvijeće i zapalio svijeće na spomen obilježju hrvatskim vojnicima poginulim u 1. svjetskom ratu. Posjetio je i školu ronioca gdje je s ministrom obrane Oleksijem Reznikovim položio vijenac i zapalio svijeće kod spomenika poginulim vojnicima ukrajinske mornarice te je posjetio brod ukrajinske mornarice i susreo se s mornarima.


hr Wed Mar 29 2023 18:19:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska
//www.dalmacijanews.hr/files/64245e8f5d7965189c8b4591/80
Foto: Crveni križ Split

Održana obuka novih članova Interventnog tima Crvenog križa

Na edukaciji je sudjelovalo ukupno 24 volontera, a edukatori su bili djelatnici Crvenog križa Split

Na lokaciji ljetnog kampa Volak na Čiovu u Okrugu Gornjem kojim upravlja Gradsko društvo Crvenog križa Solin od 24. do 26. ožujka održana je edukacija novih članova za osnovnu jedinicu Interventnog tima u organizaciji Društva Crvenog križa Splitsko-dalmatinske županije, na kojem su kao edukatori sudjelovali djelatnici Crvenog križa Split.

Andrej Kovač, voditelj Interventnog tima GD Crvenog križa Split, održao je edukaciju na temu “Logistika u krizama” gdje je putem prezentacije s detaljnom razradom logističkog djelovanja na terenu od logističke pripravnosti, prikupljanja humanitarne pomoći, odabira skladišta i upravljanja istim, organizacije skadištne dokumentacije, do distribucije humanitarne pomoći, edukacije volontera itd. U iscrpnom izlaganju iznio je i osobno terensko iskustvo djelovanja u krizama i podijelio najvažnije informacije o ovoj temi.

Tanja Marinković, voditeljica i koordinatorica kriznih situacija GD Crvenog križa Split, održala je edukacija na teme “Radiokomunikaija” i “Proces procjene situacije i analize stanja nakon katastrofa i izvanrednih situacija”.

Na edukaciji je sudjelovalo ukupno 24 volontera iz gradskih društava Crvenog križa Trogir, Solin Omiš i Makarska.

hr Wed Mar 29 2023 17:51:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska
//www.dalmacijanews.hr/files/6311f74b18d1cb0ea58b45f9/80

Promet Split objavio novi interaktivni prikaz autobusa u stvarnom vremenu

U svakom trenutku možete vidjeti gdje se nalazi autobus koji vam treba

Promet Split uveo je još jednu novinu u sklopu projekta modernizacije prometa.

Klikom na poveznicu u svakom trenutku možete pogledati gdje se u stvarnom vremenu nalazi određeni autobus koji prometuje na autobusnoj liniji od vašeg interesa.

Do spomenute poveznice možete doći i putem web stranice Promet Split i to odabirom padajućeg izbornika linije te odabirom kategorije Interaktivni prikaz autobusa na linijama.  

hr Wed Mar 29 2023 16:51:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska
//www.dalmacijanews.hr/files/63d243695d79657fbd8b459b/80
Foto: Ivana Ivanović

Supruga preminulog Ivice Adžaipa svjedočila protiv splitskog kardiokirurga: "Tiho je rekao da novac nije trebao, ali je kuvertu ipak uzeo!"

Suđenje se nastavlja, a kardiokirurg uz ovaj ima u tijeku i postupak u istom slučaju, ali zbog nesavjesnog liječenja, pred splitskim Općinskim sudom.
Ljubica Adžaip (56), koja je u studenome 2018. godine u splitskom KBC-u dala mito od 3 tisuće eura splitskom kardiokirurgu Cristijanu Bulatu (55) kako bi napravio operativni zahvat na srcu njezinog supruga Ivice Adžaipa, danas je na Županijskom sudu u Splitu u svjedočenju opisala do detalja posljednje dane života svog supruga iza četiri zida bolnice kao i fizičku i verbalnu komunikaciju s okrivljenim Bulatom kojega USKOK tereti za primanje mita.

- Moj pokojni muž bio je jako loše pa ga je sin odveo do Hitne pomoći u Sinju gdje su mu rekli da ima upalu pluća i da se dan kasnije javi svojoj doktorici koja ga je tada hitno uputila za KBC Split gdje je zaprimljen 22. listopada. Tamo su mu utvrdili da nema problema s plućima nego sa srcem i da treba ostati u bolnici pa je primljen na Kardiologiju. Naredna tri dana mu nisu radili ništa od pretraga, a nakon tri dana, 25. listopada, su mu pronašli vodu oko srca i proširenje vene pa ga je trebalo hitno operirati. Obavijestili su o tome Kardiokirurgiju na Križinama, ali zbog kraja tjedna i blagdana se sve odužilo - rekla je Ljubica tvrdeći kako je Cristian Bulat, pročelnik Zavoda za kardiokirurgiju Kliničkog bolničkog centra Split i ujedno kardiokirurg-operater, reagirao tek 8. studenog

- Prilikom posjeta bio je grub, govorio je mom mužu da mu je stanje kritično, da će umrijeti i ovako i onako, da ne zna hoće li ga operirati... Na izlazu iz sobe potiho je rekao da se napravi koronarografija. Muž me isti dan pozvao da dođem do njega, bio je prestrašen nakon tih Bulatovih riječi. Dok sam čekala, sestra u bolnici mi je rekla da nikada nećemo doći na red ako ne damo mito. I onda sam se sve više i više raspitivala oko davanja mita pa sam saznala da su pacijenti stvarno dolazili na red brže ako bi Bulatu dali mito. Međutim, mi nismo imali novac, a meni je bilo i nepojmljivo da ja za doktorov posao moram dati mito - gotovo u dahu je govorila žena pokojnika.

Novca nije imala, kaže, ali joj je tisuću eura posudila Božana Ćorić, supruga od njezinog brata.

- Na banci kraj bolnice smo podignuli novce, stavili smo u kuvertu dvije novčanice od 500 eura i otišli smo do doktora. Primio nas je i pričao slično kao i mom mužu - da se radi o teškoj operaciji i da su šanse male, a kad sam stavila kuvertu na stol, kratko je šutio, a onda počeo govoriti tijek operacije. Sve nam je detaljno opisao, dao nam je nadu. I samo smo željeli spasiti Ivicu, na koji god način.

Gotovo svaki dan posjećivali su Ivicu, a pri jednom takvom susretu zaprepastili su se stanjem u kojem je bio. Ispričala je kako se skupio kao klupko, grčio od bolova, a navodno nije spavao cijelu noć. Nitko nije ništa poduzimao, kazala je.

- Kasnije sam razgovarala s Bulatom, rekao mi je da ga može operirati najranije u petak, ali sam molila i vapila da učini sve što je u njegovoj moći. Vjerovala sam da može, zna i umije pa sam rekla i da ću ga nagraditi. Kad sam ja to rekla, on je meni kazao da će operacija biti u petak. Nakon operacije izvijestio nas je da je operacija prošla tehnički dobro, ali da se desni mišić srca ne može pokrenuti i da su davali skupe lijekove da se pokrene. Ta riječ skupi mi je dala sumnju da ga ja zbilja moram nagraditi.

"Nagradila ga je" tako s dvije tisuće eura, a doktor je, ispričala je pred sutkinjom Teom Budimlić, "samo tiho rekao da nisu trebali, ali je ipak uzeo". Ubrzo je Ivica preminuo, a u kolopletu emocija Ljubica je od doktora tražila natrag danih 3 tisuće eura.

- Otišli smo Božana i ja kod njega, a ja sam joj rekla da ga snimi iako nismo imali nikakve namjere. Opravdavao se, govorio da smo nesretni, u ljutnji sam mu zatražila da vrati novac odmah jer nisam imala za sprovod Ivice. Oko 17 sati nazvao je Božanu i sat vremena poslije našli smo se kod Lesnine u Dugopolju. Nikomu u kući nismo rekli da idemo u Dugopolje, samo je znala kćerka od Ivičinog brata iako je on rekao da dođemo same i da ne smije nitko znati. Sa zadnjeg sjedala je uzeo torbicu, prišao je i izrazio nam sućut i žaljenje još jednom te iz torbe izvadio dvije kuverte. Pogledao je prema zadnjem sjedalu našeg auta, pitao ima li tko s nama. Vidio je i automobil iza našeg, opet pitao ima li tko s nama, ali u autu su bili nama nepoznati ljudi - rekla je Adžaip.

Na posebno pitanje tužiteljice Natalije Petković o tome kako je saznala da treba "nagraditi" doktora, supruga preminulog Ivice rekla je kako joj je medicinska sestra jednom prilikom izrekla da ne mogu o Bulatu ovisiti ako mu ne daju novac. 

Suđenje se nastavlja, a kardiokirurg uz ovaj ima u tijeku i postupak u istom slučaju, ali zbog nesavjesnog liječenja, pred splitskim Općinskim sudom.

Prema optužnici, preminuli je muškarac iz Dicma na liječenje zaprimljen 22. listopada 2018., a zbog aneurizme ulazne aorte i aortnopulmunalnog shunta indicirana mu je žurna kardiokirurška operacija. Njegovoj supruzi Ljubici tek je 8. studenog priopćio da je Ivica u teškom i kritičnom zdravstvenom stanju zbog utvrđene dijagnoze vode oko srca i napuhane srčane vene i da tijekom operacije može umrijeti, a iako je znao da je istome potreban žurni operativni zahvat, rekao je da će razmisliti i naknadno mu javiti termin operacije.

Četiri dana kasnije od Ljubice je primio iznos od tisuće eura pa je odmah sutradan naložio da se pacijentu obavi pretraga te ga je i operirao, da bi 16. studenoga 2018. godine od Ljubice Adžaip primio još dvije tisuće eura. Njezin je suprug ipak umro, a ona je sve prijavila policiji.

Sumnja se, prema USKOK-ovoj optužnici, da je Bulat primio 3,558 milijuna kuna od primanja mita jer je financijski vještak utvrdio nesrazmjer između njegovih zakonito stečenih prihoda i njegove imovine te imovine članova njegove obitelji pa tužiteljica predlaže da se kardiokirurgu taj iznos oduzme.

USKOK smatra da Bulat ne može dokazati da je zakonito stekao dvije nekretnine, stan od stotinjak četvornih metara u Splitu koji je vrijedan oko tri milijuna kuna i formalno je u vlasništvu njegove supruge i jedan manji stan u Zadru vrijedan oko pola milijuna kuna čiji je on vlasnik.




hr Wed Mar 29 2023 15:15:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska

Pročitajte još . . .