Irak otkrio 50.000 “nepostojećih” vojnika

Piše:

Imena “vojnika duhova” otkrivena su tijekom istrage što ju je naredio predsjednik vlade Haidar al-Abadi nakon što je u rujnu stupio na dužnost, izjavio je njegov glasnogovornik Rafid Jaburi.

“Vojnici duhovi” su muškarci na platnom popisu vojske koji svojim nadređenim časnicima daju dio svoje plaće, a za uzvrat se ne pojavljuju na dužnosti, pri čemu se njihovi zapovjednici bogate a vojska gubi snagu.

– Tih 50.000 vojnika otkriveno je nakon intenzivnog pregledavanja vojnih spisa i pokrenut će se široka istraga kako bi se stalo na kraj toj pojavi i svakoj drugoj vrsti korupcije – rekao je Jaburi.

Mjesni dužnosnici u Mosulu izjavili su da je grad u napadu Islamske države u srpnju trebalo braniti 25.000 vojnika, a u stvarnosti ih je bilo najviše 10.000. Islamisti su preuzeli grad praktički preko noći.

Sjedinjene Američke Države, koje su potrošile milijarde dolara u pokušaju osposobljavanja iračke vojske prije nego što su se povukle iz Iraka 2011., poslale su vojne savjetnike u Irak kako bi ih uvježbavale za borbu protiv Islamske države koja sada nadzire najvećio dio sjevernog i zapadnog dijela zemlje.