Plenković o Kalmeti: Stav je jasan, prvo odluka ŽO, potom Predsjedništvo HDZ-a, pa razgovor
HDZ je stranka koja funkcionira na načelu supsidijarnosti, odgovorio je Plenković SDP-ovu Željku Jovanoviću kojeg je zanimalo je li pozvao Božidara Kalmetu na razgovor i zatražio od njega da podnese ostavku na mjesto gradonačelnika Zadra i šefa županijskog HDZ-a nakon što je prije dva dana protiv njega podignuta nova optužnica, ovog puta zbog filma “Prometna renesansa”.
– Jeste li pogledali Kalmetino producentsko remek djelo “Prometna renesansa”, nagrađeno optužnicom USOK-a, a vjerojatno će biti nominirano i za Oskara za korupciju – pitao je Jovanović ironično primjetivši da se protiv Kalmete optužnice podižu po načelu “svakog tjedna, optužnica jedna”.
Plenković uzvraća kako očekuje da “u novim okolnostima” o optužnici prvo raspravi HDZ-ov Županijski odbor, koji će izvjestiti Predsjedništvo HDZ-a, čija će sjednica biti početkom prosinca, i onda će se vidjeti na koji način donositi odluke.
Podsjeća pritom kako u hrvatskom pravnom sustavu postoji načelo presumpcije nevinosti, poručuje da nikoga unaprijed ne želi stigmatizirati, niti dovoditi u položaj koji bi bio nepovoljan u odnosu na ono za što ga se tereti.
– Stav je jasan i principjelan, prvo Županijski odbor, nakon toga Predsjedništvo stranke i u konačnici razgovor sa Kalmetom – rekao je Plenković čiji odgovor nije zadovoljio Jovanovića koji pita kako to da “presumpcija nevinosti” nije vrijedila i za bivšeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka.
– Da je vrijedila bi danas ne bi bili predsjednik HDZ-a, dakle to su dvostruki kriteriji – ustvrdio je Jovanović podsjetivši kako je Karamarko svojedobno poručio da će Kalmeta morati podnijeti ostavku na sve političke dužnosti ako USKOK protiv njega podigne optužnicu.


