Grijani duhanski proizvodi poput IQOS-a sve su popularniji širom svijeta. Unatoč tvrdnjama duhanske industrije da su manje štetni od cigareta, zdravstveni stručnjaci upozoravaju da i dalje predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje, piše BBC.
Što su grijani duhanski proizvodi?
Uređaji poput IQOS-a, Plooma i gloa griju posebno pripremljene duhanske umetke do temperature od oko 330 °C, stvarajući aerosol bez vatre i dima.
Philip Morris International (PMI), proizvođač IQOS-a, promovira uređaj kao dio strategije “budućnosti bez dima”, tvrdeći da izostanak sagorijevanja smanjuje količinu štetnih tvari. PMI tvrdi da je više od 22 milijuna ljudi prešlo s cigareta na njihove grijane proizvode te najavljuje da će dvije trećine prihoda do 2030. dolaziti iz tzv. bezdimnih proizvoda.
Što kaže neovisna znanost?
Dok industrija promovira “smanjenu štetnost”, neovisni stručnjaci ističu da podaci o dugoročnim posljedicama još ne postoje. Štoviše, neka istraživanja pokazuju da grijani proizvodi emitiraju tvari koje mogu oštetiti pluća, srce i središnji živčani sustav.
Studije s Nacionalnog tehničkog sveučilišta u Ateni identificirale su tisuće kemikalija u aerosolima IQOS-a i sličnih uređaja, uključujući fine čestice koje mogu prodrijeti duboko u tijelo. Iako su mnoge štetne tvari prisutne u nižim koncentracijama nego kod cigareta, neke, poput metilglioksala, prisutne su u većim količinama.
Znanstvenici iz Švicarske osporili su tvrdnju da IQOS ne proizvodi dim, zaključujući da se iz aerosola mogu identificirati tragovi pirolize, odnosno djelomičnog sagorijevanja, čime se dim zapravo ipak stvara.
Privlače li ovi proizvodi mlade?
Unatoč tome što proizvođači tvrde da se grijani proizvodi oglašavaju isključivo za odrasle, brojne kampanje uključivale su influencere, glazbene događaje i modne suradnje, posebno privlačne mlađoj publici. Reuters je 2019. otkrio da je PMI koristio 21-godišnju influencericu u kampanji, što je bilo u suprotnosti s njegovim etičkim kodeksom.
Talijanski epidemiolog Silvano Gallus upozorava da su korisnici grijanih proizvoda u Italiji pretežno mladi koji ranije nisu pušili te da takvi proizvodi postaju “ulazna vrata” prema cigaretama. Njegovo istraživanje iz 2024. pokazalo je da su nepušači koji su počeli koristiti grijane proizvode imali gotovo šest puta veću vjerojatnost da će početi pušiti unutar šest mjeseci.
PMI navodi da su takvi podaci nereprezentativni i tvrdi da je udio mladih korisnika u njihovim istraživanjima nizak. U Japanu, gdje je zabranjeno pušenje mlađima od 20 godina, samo 0,9% učenika nižih srednjih škola i 1,4% viših prijavilo je korištenje grijanih proizvoda.
Jesu li doista učinkovitiji u odvikavanju od pušenja?
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i mnogi stručnjaci tvrde da grijani proizvodi ne dovode do značajnog smanjenja konzumacije duhana. Većina korisnika zapravo postaje “dualni korisnik”, odnosno koristi i cigarete i grijane proizvode, što povećava zdravstvene rizike umjesto da ih smanjuje.
Pregled 26 globalnih studija koji su proveli Gallus i suradnici pokazao je da dvije trećine korisnika grijanih proizvoda i dalje puši cigarete. Prema WHO-u, dostupni podaci ne potvrđuju učinkovitost grijanih proizvoda u prestanku pušenja, a manja cijena ovih proizvoda u odnosu na cigarete potkopava postojeće mjere kontrole duhana.
Što kaže industrija?
PMI, British American Tobacco (BAT) i Japan Tobacco International (JTI) priznaju da grijani proizvodi nisu bez rizika, ali tvrde da predstavljaju manje štetnu alternativu za odrasle pušače. Tvrtke tvrde da ne promoviraju svoje proizvode maloljetnicima i provode kontrole sadržaja i suradnji s influencerima kako bi osigurali da publika bude punoljetna.
BAT navodi da njihovi proizvodi ne sagorijevaju i da time smanjuju izloženost toksinima. JTI jasno kaže da njihovi grijani proizvodi nisu sredstva za prestanak pušenja, već alternativa za pušače.
Regulatorni status i znanstveni konsenzus
Američka FDA odobrila je plasman više PMI-jevih proizvoda na tržište, ali jasno naglašava da to “ne znači da su proizvodi sigurni ili odobreni”. FDA podsjeća da “ne postoje sigurni duhanski proizvodi” i da osobe koje ne koriste duhan ne bi trebale počinjati.
Europsko respiratorno društvo u svojem je izvješću iz 2024. upozorilo da industrija selektivno prezentira podatke o smanjenju štetnih tvari, dok neovisna istraživanja pokazuju prisutnost brojnih karcinogena te slične razine nikotina i katrana kao u cigaretama. Ujedno su doveli u pitanje kvalitetu kliničkih ispitivanja koja provodi sama industrija.
Zaključak: Zamjena ili zamka?
Grijani duhanski proizvodi predstavljaju novu generaciju proizvoda s nikotinom koju industrija pozicionira kao “manje štetnu”, no neovisna znanost i javnozdravstveni stručnjaci sve glasnije upozoravaju da to nije dovoljno da bi se smatrali sigurnima. Umjesto izlaza iz ovisnosti o duhanu postoji zabrinutost da bi mogli biti samo novi ulaz – osobito za mlade – u svijet nikotinske ovisnosti.