KUDŽ Filip Dević pobjednici Međunarodnog festivala folklora “Castello di Gorizia”

Piše:

Trideset članova iz Kulturno-umjetničkog društva željezničara Filip Dević jučer se vratilo s petodnevne turneje po Italiji gdje su sudjelovali na Međunarodnom festivalu folklora “Castello di Gorizia” u Gorizi, gradu smještenom na samoj granici Italije i Slovenije.

Na festivalu se uz Hrvatsku predstavilo još nekoliko država: Italija, Mađarska, Rumunjska, Kamerun i Uskršnji otoci (Čile).

Na turneju su otputovale dvije sekcije KUD-a: članovi folklornog ansambla i orkestar.

Festival je bio natjecateljskog karaktera, a Devićevci su se u Split vratili kao pobjednici jer im je dodijeljena najprestižnija nagrada stručnog žirija, ona za eleganciju, izvedbu i najljepše narodne nošnje.

– Iznimna je čast sudjelovati na svakom međunarodnom festivalu, a posebno nam je drago kada dobijemo ovakvo lijepo priznanje. Poseban je osjećaj predstavljati bogatu tradiciju naše zemlje i primiti pohvale stručnog žirija i organizatora – rekao je Vito Radovniković koji je preuzeo nagradu žirija obučen u originalnu vrličku nošnju.

KUDŽ Filip Dević na festivalu se predstavio Starim splitskim plesovima, Dubrovačkom poskočicom Linđo, plesovima Baranje i plesovima Hrvata Bunjevaca na koje je publika reagirala s oduševljenjem.

– Nagrada stručnog žirija došla nam je kao kruna našeg mukotrpnog i upornog rada u plesnoj sali. Plesači i svirači vježbaju nekoliko puta tjedno tokom cijele godine i ovo je svojevrsna nagrada za njihov ovogodišnji rad i svakako nam daje nadu da nastavimo s radom još većim intezitetom! – kazala nam je Bruna Bulić, voditeljica plesnog ansambla.

 KUDŽ Filip Dević djeluje u Splitu od 1950. godine, a okuplja zaljubljenike u tradicijske pjesme, plesove i glazbu. U Društvu postoji nekoliko sekcija: folklorni ansambl, pripremni ansambl, škola folklora, škola mandoline i gitare, orkestar, muška i ženska klapa. Društvo je tri puta posjetilo SAD, dva puta Australiju, a od važnijih gostovanja svakako valja spomenuti gostovanja u Meksiku, Egiptu, Novom Zelandu i gotovo svim zemljama Europe.

 Ove zime, Društvo obilježava 65 godina neprekidnog djelovanja, a godišnjicu će proslaviti svečanim koncertom u splitskom HNK.

Trenutačno su otvoreni upisi u sve sekcije društva, a više informacija možete možete saznati na Facebook stranici (https://www.facebook.com/kudzfilipdevic?fref=ts) i na službenoj web stranici društva (www.kudzfilipdevic.com)