Prije toga je Hrvatska tijekom godine u olimpijskim sportovima osvojila dva svjetska i šest europskih zlata, što je sasvim lijepa nadogradnja na čak osam medalja s Olimpijskih igara u Tokiju godinu dana ranije. Lena Stojković je apsolutno prvo ime, jer je djevojka iz Taekwondo kluba Marjan obranila europski naslov i potom postala svjetska prvakinja. S tek 20 godina… I druga svjetska kruna je s potpisom iz Splita, s time da je Barbara Matić u hrvatskom finalu u judu protiv Lare Cvjetko drugi put uzastopno skočila na najvišu skalinu postolja.
Ovo je kratki presjek najvećih uspjeha hrvatskog sporta u godini na izmaku, a ne možemo ne primijetiti da u puno njih prste imaju splitski sportaši.
NOGOMETNA REPREZENTACIJA – BRONCA NA SVJETSKOM PRVENSTVU
Jest da je to bronca, a da u ostatku teksta pišemo o zlatima, ali zna se status nogometa. Prvi i najveći, najpopularniji, najgledaniji događaj… Vatreni su u Kataru prošli scile i haribde, pokazali da su najčešće neslomljivi, jer su se u više navrata vraćali iz rezultatskog zaostatka, pa čak i protiv peterostrukog svjetskog prvaka Brazila kad je to izgledalo nemoguće. Zajedništvo, ratnički duh, samopouzdanje, mentalna čvrstina su epiteti koji su se lijepili uz Luku Modrića i prijatelje, dok su u Kataru ispisivali još jedan povijesni doseg: Maroko 0:0, Kanada 4:1, Belgija 0:0, Japan 1:1 i prolaz na jedanaesterce, Brazil 1:1 i prolaz na jedanaesterce, Argentina 0:3, Maroko 2:1.
Nećemo ulaziti u detalje, jer još uvijek je sve svježe, pa ćemo samo nabrojati junake koje je izbornik Zlatko Dalić imao u Kataru: Luka Modrić, Ivan Perišić, Dejan Lovren, Marcelo Brozović, Mateo Kovačić, Andrej Kramarić, Dominik Livaković, Domagoj Vida (ovih osam smo se prve naveli, jer su bili i u Rusiji prije 4 godine), Joško Gvardiol, Josip Juranović, Borna Sosa, Nikola Vlašić, Mario Pašalić, Lovro Majer, Mislav Oršić, Marko Livaja, Bruno Petković, Josip Šutalo, Borna Barišić, Josip Stanišić, Ante Budimir, Kristijan Jakić, Luka Sučić, Martin Erlić, Ivica Ivušić, Ivo Grbić.
VATERPOLSKA REPREZENTACIJA – EUROPSKI PRVACI
Krajem kolovoza i početkom rujna u Spaladium Areni nošeni frenetičnom podrškom s tribina od desetak tisuća navijača reprezentacija Hrvatske je drugi put postala europski prvak. Izbornik Ivica Tucak je u odnosu na Olimpijske igre u Tokiju godinu dana ranije ostao bez 9 od 12 igrača, složio novu reprezentaciju bez zvučnih imena i otišao do kraja. Prvo mjesto u skupini, Gruzija u četvrtfinalu, Italija u polufinalu i Mađarska u finalu. Impresivan niz igara i pobjeda.
BARBARA MATIĆ – SVJETSKA PRVAKINJA U JUDU
Iz atomskog skloništa na Pujankama do dva naslova svjetske prvakinje. Nakon što je u Budimpešti prošle godine postala prva Hrvatica sa svjetskom titulom, Barbara je u Taškentu obranila naslov u kategoriji do 70 kilograma i to u hrvatskom finalu, jer s druge strane je stajala Lara Cvjetko, Zagrepčanka koja brani boje Solina.
IVAN ŠAPINA – EUROPSKI PRVAK U TAEKWONDOU
Iz drame do – zlata. U finalu protiv Španjolca Raula Martineza Garcije ovaj je Zagrepčanin iz Taekwondo kluba Marjan izvukao najbolje. Nakon 11:11 u dvije runde prošla je još jedna runda u kojoj se nije dočekao zlatni bod, pa je Šapina postao prvak, jer je imao veći broj pokušaja u ekstra rundi. Sjajan uspjeh u kategoriji do 87 kilograma.
SANDRA PERKOVIĆ – EUROPSKA PRVAKINJA U BACANJU DISKA
Lani je bila tek četvrta na Olimpijskim igrama u Tokiju, a ove se godine vratila u velikom stilu. Najprije je uzela srebro na Svjetskom prvenstvu u Eugeneu, prva diskašica ikada s pet medalja sa svjetskih prvenstava, e da bi mjesec dana kasnije u Münchenu šesti put zaredom postala europska prvakinja. Nitko nikada nije osvojio toliko naslova u jednoj atletskoj disciplini.
FILIP MIHALJEVIĆ – EUROPSKI PRVAK U BACANJU KUGLE
Stasiti 28-godišnji Livnjak, član splitskog ASK-a pozlatio je kuglu u Münchenu za svoj najveći uspjeh u karijeri. Otkako je preuzeo vodstvo u trećoj seriji više nije bio ugrožen, a konačna daljina od 21,88 metara samo je sedam centimetara kraća od njegova rekorda. Mihaljević je postao prvi hrvatski atletičar s europskom titulom od 1974. godine i Luciana Sušnja.
VALENT I MARTIN SINKOVIĆ – EUROPSKI PRVACI U VESLANJU
Šesta europska titula u nizu za braću Sinković, ovoga puta u dvojcu na pariće jest dokaz njihove trajne kvalitete. Ukupno im je to 14. zlato, a 19. medalja u karijeri. Istina, nakon toga su bili tek četvrti na Svjetskom prvenstvu, pa su po prvi put od 2010. godine završili izvan postolja.
LENA STOJKOVIĆ – EUROPSKA I SVJETSKA PRVAKINJA U TAEKWONDOU
Mlada, tek 20-godišnja Splićanka je prvo ime hrvatskog sporta pojedinačno, nema nikakve sumnje. To što je ona uspjela u taekwondou nije nitko prije, pa niti sestre Zaninović ili Matea Jelić, aktualna olimpijska pobjednica. U svibnju je bila zlatna u Manchesteru na europskog smotri, a u studenom u Guadalajari je postala najbolja na svijetu u kategoriji do 46 kilograma.
Time, naravno, nisu iscrpljeni svi vrhunski rezultati hrvatskih sportaša u 2022. godini. Matea Parlov Koštro je bila srebrna u maratonu na Europskom prvenstvu, Filip Jurišić je bio brončani na Svjetskom prvenstvu u jedrenju u klasi ILCA 7, Borna Ćorić je u tenisu osvojio Masters 1000 turnir u Cincinnatiju nakon što je godinu dana pauzirao zbog ozljede i operacije ramena, pa je zato nagrađen priznanjem za Povratnika godine na ATP Touru… Davis Cup reprezentacija u tenisu je igrala u polufinalu, Petra Marčinko je bila najbolja juniorka svijeta i osvajačica Australian Opena kao što je Mili Poljičak osvojio juniorski Wimbledon, a Ivan Dodig mješovite parove s Kristinom Mladenovic na Australian Openu… Tako bismo mogli nabrajati u nedogled, ali i ovako je dovoljno da bismo shvatili svu veličinu hrvatskog sporta.