Park tamnog neba na Hvaru je nova turistička atrakcija
Oznaka Park tamnog neba dodjeljuje se zaštićenim područjima prirode koja imaju iznimno tamno nebo prepuno zvijezda te provode programe popularizacije astronomije, aktivnu promociju i program očuvanja noćnog neba za sadašnje i buduće naraštaje.
Trenutno Hrvatska ima dva međunarodna parka tamnog neba, jedan u Daruvaru (Vrani kamen) i odnedavno u općini Jelsa na otoku Hvaru gdje je globalna meteorska mreža i meteorološka postaja u Humcu u Općini Jelsa na otoku Hvaru počela s radom krajem prosinca.
Hrvatski astronomski savez je opremu na Humcu montirao u suradnji s Turističkom zajednicom i Općinom Jelsa kao nastavak aktivnosti koje su usmjerene na proglašenje općine Jelsa prvom međunarodnom zajednicom tamnog neba u Hrvatskoj, a područje Humca međunarodnim parkom tamnog neba.
Park tamnog neba definiran je strogim kriterijima Međunarodne organizacije za zaštitu tamnog neba (International Dark-Sky Association) – IDA. Dark sky turizam raste iz godine u godinu jer vidjeti nebo puno zvijezda, bez svjetlosnog onečišćenja, kao i Milky Way, svakako je nešto što treba doživjeti. Tako su i Lonely Planet, CNN i mnogi drugi uvrstili Dark sky turizam u nadolazeće trendove u narednim godinama.


