FMF Split: “Kad otvorim oči” apsolutni pobjednik 9. Festivala

Najbolji dugometražni film 9. Festivala mediteranskog filma Split je “Kad otvorim oči” redateljice Leyle Bouzid iz Tunisa, posebno priznanje dobio je film “Mahnitost” Emina Alpera iz Turske, u kratkometražnom hrvatskom programu “Ješke” nagradu je odnio film redateljice Daine Oniunas Pusić “Zvjerka”, dok je publika izabrala  “Priče s asfalta”, “Ritki zrak” i “Life With Herman H. Rott” .

Nagradu filmu “Kad otvorim oči” dodijelio je žiri u sastavu Thanos Anastopoulos (Grčka), Kristina Balaban (Češka) i Goran Marković (Hrvatska) koji su u svom obrazloženju naveli kako se zaista istaknuo, a s obzirom da je već primio značajna priznanja žiri je odlučio priliku pružiti dvama ostalim filmovima koji su ih potakli na zanimljivu i plodonosnu raspravu.

“Odlučili smo odati posebno priznanje turskom filmu ‘Mahnitost’ Emin Alpera zbog zaista prožimajućeg iskustva koji nam je ostavio dugotrajan dojam osobe i društva u stalnom strahu, tjeskobi i izolaciji. Uz to smo odlučili glavnu nagradu dati filmu ‘Kad otvorim oči’, prvijencu Leyle Bouzid, u kojem portretira mladu djevojku u Tunisu. Film prati njeno odrastanje tijekom kojeg se suočava s osobnim i političkim izborima koji na koncu vode do gubitka nevinosti glavnog lika, kao i društva koje je okružuje”, naveli su članovi žirija.

Zahvalili su direktoru Alenu Munitiću i ekipi Festivala na gostoprimstvu i bogatoj i prekrasnoj selekciji koja, kako su rekli, fino balansira između stvarnosti i dokumentarnog, drame i komedije, osobnih priča i socijalnih pitanja, podsjetivši da je izbor bio velik.

U kategoriji “Ješke” pobijedio je kratki hrvatski film, a po mišljenju stručnog žirija u sastavu Jelena Novaković, Miro Nikolić i Leopold Botteri, to je “Zvjerka”, redateljice Daine Oniunas Pusić. Publika je za najbolji dugometražni film izabrala francuski “Priče s asfalta” Samuela Benchetrita, u “Ješkama” im se najviše svidio “Ritki zrak” Šimuna Šituma, dok je u konkurenciji međunarodnih kratkometražnih filmova pobjedu odnio”Life With Herman H. Rott” redateljice Chintis Lundgren.

U proteklih devet festivalskih dana prikazano je 78 filmova iz 39 zemalja raspoređenih u tri natjecateljska i nekoliko popratnih programa, među kojima je bilo prikazano pet regionalnih i pet hrvatskih premijera, te dva filma s tematikom problema izbjeglica i ISIL- a. Organizatori Festivala ove su godine predstavili i novi projekt kojim su započeli suradnju sa Hrvatskim audio vizualnim centrom, Ekranom i Kinotekom ‘Zlatna vrata’, a zove se “Moje splitsko kino” u kojem su gradska kina popularizirali i publiku natjerali da se u njih vraća i uživa u kvalitetnim flmovima.

Splitska publika i njihovi gosti u danima Festivala su među ostalim gledali talijanski film “Iščekivanje” u kojem glumi oskarovka Juliette Binoche, francuske filmove “Sve što dolazi” Mie Hansen-Love koji je na Berlinaleu nagrađen Srebrnim medvjedom, te “Priče s asfalta” Samuela Benchetrita iz Cannskog programa. Prikazana je i grčka komedija “Chevalier” Athine Rachel Tsangari koja je pobijedila na London Film Festivalu, po izboru publike ZagrebDoxa prikazan je film “U suton života” Sylvaina Biegeleisena, potom “Ivy” Tolge Karacelika i 11 puta nagrađeni turski film “Mahnitost” koji je nominiran za Zlatnog lava u Veneciji. U programu se izvan konkurencije prikazala britansko-rumunjska koprodukcija “Chuck Norris protiv komunizma”, te brazilski kandidat za Oscara “Druga majka”.

U natjecateljskom programu kratkih filmova “Ješke” nagrađeni “Piknik”, “Belladonna”, “Zvjerka”, “Ritki zrak”, “Planemo” i dokumentarni film “Kino otok”, a u sklopu projekta “The 5C Project Cine-Caravan” u Split je iz Cannesa stigao grčki redatelj Thanos Anastopoulos koji je za mladu publiku održavao radionice, projekcije i seminare. Predstavljen je i novi program “Škola u kinu” u sklopu kojeg su besplatno prikazivani domaći klasici “Vuk samotnjak” i “Družba Pere Kvržice”.

Najveća novost festivala zasigurno je bila legendarna terasa Kina “Tesla” na kojoj su se svaku večer prikazivali kratkometražni filmovi.

POSLJEDNJE DODANO: