Article

//www.dalmacijanews.hr/files/632c275d18d1cb39dd8b466f/80

Agilnija državna uprava u sektoru sigurnosti plovidbe Mediteranom

U utorak je u Ateni održana završna konferencija strateškog projekta MED OSMoSIS, u organizaciji grčkog Ministarstva mora i otočkih politika
Između ostalih, na konferenciji je govorio predstavnik francuskog Glavnog tajništva za more SGMer (Secrétariat général de la mer SGMer), Alexis Blum koji je pohvalio partnere za izvrsnu suradnju u okolnostima pandemije, na strateškom projektu koji uključuje brojne partnere i države članice u zahtjevnom području rada. Naime, u projektu su sudjelovale pomorske institucije Grčke, Italije, Španjolske, Slovenije, Portugala, Francuske, Crne Gore i Hrvatske.Prezentirani su rezultati pilot aktivnosti, nova WEBGIS aplikacija talijanske mornarice i aplikacija francuskog hidrografskog instituta za navigacijska upozorenja. Grčka obalna straža je pokazala i demonstrirala GIS platformu MMAIP. Rezultati projekta i izrađena lista platformi pomorskog nadzora jasno pokazuju kako je institucijama koje obavljaju pomorski nadzor potrebna operativna infrastruktura za prikupljanje i distribuciju provjerenih pomorskih prostornih i sigurnosnih informacija, koje su zadane direktivama Europske unije. 

Voditeljica projekta ispred Plovputa, Katja Božić, u sklopu konferencija prezentirala je provedene aktivnosti. U ovom strateškom projektu Plovput je zbog stručnosti svog tima, inspektora za nautičke poslove, Ivice Petrovića i glavnog inženjera za radio-elektrotehnničke poslove Željka Bračića, sudjelovao u pilot studijama vezanim za razmjenu sigurnosnih informacija u pomorstvu te razvoj novih algoritama za traganje i spašavanje. 




Sigurnosne informacije u pomorstvu uključuju navigacijska upozorenja, vremenska izvješća, izvješća o traganju i spašavanju na moru te ostale hitne informacije o sigurnosti plovidbe. Plovput je uključio kolege s Hrvatskog hidrografskog instituta koji su uspješno testirali novu aplikaciju za navigacijska upozorenja proizvedenu od strane Francuskog hidrografskog instituta - SHOM i partnera, te dali svoje komentare i prijedloge za unaprjeđenje iste, što je rezultiralo i zanimljivim člankom objavljenom na blogu projekta . 

Operatori radijske službe Plovputa na obalnim radijskim postajama Rijekaradio, Splitradio i Dubrovnikradio, u sklopu obavljanja poslova radijske službe, vrše stalno bdijenje na frekvencijama za pogibelj u skladu s međunarodnim propisima, posreduju u hitnim slučajevima koje koordinira hrvatska Nacionalna središnjica za koordinaciju spašavanja na moru, posreduju u komunikaciji vezanoj za zahtjeve brodova za medicinskom pomoći te emitiraju redovne i izvanredne pomorske sigurnosne informacije putem VHF i NAVTEX sustava. Plovput je također zadužen za uklanjanje podrtina i plutajućih objekata i stvari. Stoga su rezultati pilot studije planiranja traganja i spašavanja s razvojem aplikacije COSMO view i Atlasom morskih struja te algoritmima za traganje i spašavanje pokazali da se slična aplikacija može primijeniti i za potrebe Plovputa, ponajviše pri obavljanju radova uklanjanja plutajućih objekata i stvari s plovnog puta, s odmakom vremena.




Tijekom projekta promovirana je baza tehničkih podataka Plovputa, kao i novi Hrvatski registar objekata sigurnosti plovidbe (AToN), odnosno baza podataka koja je otvorena i za javnu uporabu na linku rosp.plovput.hr. Nadalje, promovirana je i GIS platforma koju je izradio Hrvatski hidrografski institut, a riječ je o hrvatskom portalu prostornih podataka o moru – GEO ADRIA.

U konačnici, tijekom tri godine rada na projektu Plovput je i ojačao svoje institucionalne kapacitete za provedbu EU projekata.

Također, na konferenciji su predstavljene smjernice za IPA zemlje. Partneri su potpisali Memorandum o razumijevanju, kao dio radnog paketa Capitalization, koji za cilj ima poboljšavanje dijeljenja rezultata projekta nakon završetka. Memorandum su potpisali svi projektni partneri, iz hrvatske su to Plovput d.o.o. i Klaster intermodalnog prijevoza - KIP, te ga potpisuju i dionici pomorskog sektora.  S hrvatskim partnerima to su učinili do sada Lučka uprava Split, Lučka uprava Rijeka i Lučka uprava Zadar.

Martina Antunović, voditeljica cjelokupne komunikacije između brojnih partnera iz različitih država uključenih u projekt je na konferenciji dala pregled važnih događaja tijekom provedbe, ujedno zahvalivši svima na uspješnoj komunikaciji koja je zbog nemogućnosti osobnog kontakta na sastancima bila itekako otežana.




U sklopu konferencije prezentirane su sve provedene aktivnosti u razvoju modula i aplikacija za pomorski nadzor, za prikupljanje i razmjenu informacija i podataka u sektoru sigurnosti plovidbe na moru, iz čega proizlaze preporuke za unaprjeđenje politika o pomorskom nadzoru i sigurnosti.

Kao što je već široj javnosti poznato, građani EU-e traže bržu i agilniju administraciji između država članica, a s postignutim ciljevima i realiziranim dokumentima – partneri MED OSMoSIS projekta pridonijeli su interoperabilnosti u području razmjene podataka i informacija sektora sigurnosti na moru. 

Projekt MED OSMoSIS “Mediteransko upravljanje strateškim pomorskim nadzorom i pitanjima sigurnosti“, ukupne vrijednosti tri milijuna eura financiran je u okviru programa Interreg MED 2014. – 2020. Započeo je u studenom 2019. i završava u rujnu ove godine. 



hr Thu Sep 22 2022 11:18:32 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska
//www.dalmacijanews.hr/files/647af1985d79656ebf8b4649/80

Na Peristilu se i danas molilo s kipom Djevice Marije i zastavom Republike Hrvatske

Na suprotnoj strani pojavile su se samo dvije aktivne članice s porukom "Njeno tijelo - Njena odluka"
Kao i svake prve subote u mjesecu, molitelji su se okupili u zajedničkoj molitvi na splitskom Peristilu.

Ritual je započeo točno u 8.30 sati, popraćen transparentima i kipom Djevice Marije, zastavom Republike Hrvatske, raspelima i krunicama.

Ipak, na suprotnoj strani pojavile su se samo dvije aktivne članice, koje su jasno došle poslati poruku: "Njeno tijelo - Njena odluka".

Što se prolaznika na Peristilu tiče, neki su u miru i tišini molili, dok su drugi iskazali svoje nezadovoljstvo i kratko poručili kako bi "klečavcima bilo bolje da odu pomagati ljudima, umjesto da rade to što rade".

Fotogaleriju s Peristila pogledajte u nastavku:



hr Sat Jun 03 2023 09:58:02 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska
//www.dalmacijanews.hr/files/647aefd55d79659fc18b459b/80

Prosvjed u Trogiru: Ovo se u Hrvatskoj ne smije dozvoliti

Poruka za kraj svim moliteljima: Kad su već na koljenima nek sastružu žvake s poda, nekorisno da spoje s korisnim
Ružica Jakšić, županijska vijećnica SDP-a u ime Socijaldemokratskog foruma žena SDP-a Trogir, organizirala je prosvjed nasuprot moliteljima u Trogiru.

Današnji prosvjed posvetili smo Doroti, poljskoj državljanki koja je umrla od sepse jer je tri dana bila bez plodne vode, a liječnici su odbili napravit pobačaj. Socijaldemokratski forum žena SDP-a Trogir, stoga je i ovu subotu organizirao prosvjed na gradskom trgu nasuprot katedrale, jer uvozni fundamentalizam mora se zaustaviti.

Za smrt Dorote, Izabele...i svih drugih žena na svojim rukama imaju krv molitelji Poljske koji su svojim pipcima ušli u vlast i izglasali zakon o pobačaju. Njihovi sljednici, molitelji u Hrvatskoj, bit će direktno odgovorni ako se ovako nešto dogodi i ovdje. Nakon trgova, njihov plan je referendum o zabrani pobačaja, ulazak u vlast i kroz zakone gaziti već stečena ljudska prava.

Hrvatska ne smije dozvoliti iste scenarije. Država koja ima 52 % žena u udjelu stanovništva, mora stati u zaštitu svojih stanovnica. Molitelje maknuti s trgova jer pravo na okupljanje na javnim površinama ne smiju imati oni koji zagovaraju oduzimanje bilo čijih prava.

Ženama u Hrvatskoj već sad je gotovo pa nemoguće obaviti pobačaj. Medicinski zahvat mora ući u Ustav, biti dostupan, besplatan i bezbolan.

Priziv savjesti je doveo do toga da 60 % ginekologa koristi priziv kako bi odbili napraviti pobačaj. Ujutro priziv savjesti, popodne keš na ruke.

I još jedna poruka za kraj svim moliteljima. Kad su već na koljenima nek sastružu žvake s poda, nekorisno da spoje s korisnim.

hr Sat Jun 03 2023 09:47:22 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska
//www.dalmacijanews.hr/files/647ada9d5d79659fc18b456f/80
Foto: Ivana Ivanović

Knauf otpada, jedan neispravan zahod dijeli cijeli kat, karton umjesto vrata... Ovako izgleda svakodnevnica u Vukovarskoj 81

Na ulazu obavijest o nadziranom prostoru, kamere su u funkciji, ali nitko ne zna tko ih prati i nadgleda
Zbog gljivica i pljesni Ana svaki dan mora gledati kako njezin sobičak svakim danom i svakom kišom sve više propada. Ormar je dupkom pun, na stolu koji predstavlja mjesto za jelo i odlaganje raznih stvari u nedostatku prostora, na desetke je kutija tableta za razne indikacije. Umjetno cvijeće i kutija keksa s prašinom odraz ozračja u kakvom žive stanari u Vukovarskoj na broju 81, u zgradi u lokalnim okvirima kolokvijalno nazvanom "hotel za samce".

Većina njih živi već dulje od četiri desetljeća - uselili su se kao škverski radnici u zgradu u vlasništvu škvera, legalno i s ugovorima. Ondje su rasli i starjeli, ženili se i dobivali djecu, neki čak i dočekali mirovinu. Kad je na početku stoljeća zgrada službeno postala državno vlasništvo, njome je nastavio upravljati Brodosplit sve do privatizacije 2013. godine. Trinaest godina, do te 2013., stanari su plaćali najam, a direktno s plaća skidali su im se i troškovi struje, vode i komunalija.


No, ispostavilo se da Brodosplit nije plaćao dio računa za vodu, pokušavali su ih prozvati i nepoštenim korisnicima prostora, a u posljednje su se vrijeme bili primorani suočiti se sa zaključkom gradske uprave Ivice Puljka o dvostrukom povećanju najamnine, premda je i ona ranija bila zapravo simpatično mala u ovoj sveopćoj strategiji "masovnog turizma", ili: što više gostiju, kakvi god bili, i što brže novca u džep. 

S neofarbanih zidova otpada knauf, jedan WC dijeli cijeli kat, ako se prostor od nekoliko kvadrata s kojeg u vidno polje sa svih strana uskaču samo obavijesti o zaštopanom odvodu, može i nazvati mjestom za nuždu. Na ulazu obavijest o nadziranom prostoru, kamere su u funkciji, ali nitko ne zna tko ih prati i nadgleda. U malenoj prostoriji koja je trebala biti radno mjesto zaštitara, mjesto je za odlaganje pošte. 

- Od 1984. sam ovdje, dva kreveta su prije bila i stanovale su tu dvije cure. Svaka je soba imala dva kreveta, kako su se osipali tako sam ja ovdje došla s 800 kuna plaće. Prošla sam havariju tešku. Kako onda, tako i dan danas. Sad imam iljadu i osamsto kuna, to je 250 eura, a samo dvije sobe plaćam 52 eura - govori Ana Boban (82). Njezina svakodnevnica bez tople vode i prostora za tuširanje nekome je nezamisliva, ali ona se nikad nije žalila.


"Obnovit ćemo sanitarne čvorove i zajedničke dijelove..."

- Nekad smo mi bili spojeni sa staračkim domom za vodu, a u ratu je prisičena kotlovnica. Škver nije htio plaćati valjda, i onda smo se snalazili kako je tko znao. Danas robu na ruke operem - uzdiše Ana. Dani joj, kaže, prolaze u plaču i tuzi.

- Teško mi je, stvarno mi je teško. Nisam se nikad žalila nikome, kamoli uzela od nekoga novca za posuditi, ali došlo je vrijeme da se jednostavno ne može. Šta ću, nekad uzmem kil, kil i pol mesa pa mi to traje mjesec dana. Ne može se više - priznaje. Ipak, nova odluka Gradskog vijeća, da se na ugovor koji je potpisan prije koji mjesec, napravi aneks kojim bi se najamnina smanjila na stotinu kuna za 13 kvadrata sobe kao i ranije, obradovala ju je.

I ne samo to...

- Milijun kuna stavili smo kao stavku Proračuna za ovu godinu jer smo uvidjeli da treba obnoviti najviše zajedničke dijelove u kojima su sanitarni čvorovi te preostale dijelove objekta u Vukovarskoj 81. Imali smo već i razgovor s projektantom pa krećemo u realizaciju. Treba kazati da je ovo prvi put nakon upisa vlasništva da se po ovom pitanju uređenja nešto i čini. Isto tako, sklapanjem ugovora o najmu, stanarima je ipak nakon toliko godina dana pravna sigurnost da će ostati u objektu - govori nam Maja Đerek, pročelnica Upravnog odjela za gradsku imovinu. Ugovori sa stanarima potpisani su do 2023. godine, postojat će i mogućnost doživotnog otkupa stana, a odjel Maje Đerek u gradu zadužilo se i da pokrene postupke kod HEP-a za izmjenu kategorije struje iz industrijske u kućnu.

"Hotel za samce", inače, otvoren je 1. ožujka 1968. godine, a Slobodna Dalmacija tada je napisala kako "novoizgrađena impozantna građevina ima 6 jednokrevetnih i 138 dvokrevetnih soba. U svakoj se nalazi tekuća voda, umivaonik i tuš. Sporedne prostorije su zajedničke. Društvena dvorana ima 60 mjesta i suvremeno je opremljena. Radove na ovom objektu za kojeg je utrošeno 4 i po milijuna novih dinara izvelo je građevinsko poduzeće ‘I.L. Lavčević’ i to za nepuna četiri mjeseca. Cijene smještaja u radničkom hotelu iznose od 74 do 110 novih dinara".

- Čovjek se navikne na sve. Samo da nas ne tjeraju i da imamo pravo otkupa. U istoj prostoriji spavamo, imamo improvizirani zahod, a i jedemo tu. Moj Ante je nastradao u škveru, imao je moždani udar - pokazuje Natalija Biloš (54) prema suprugu u krevetu. U stanu su i njihova dva sina, a mlađi je bio korisnik Centra Juraj Bonaći. Danas mu je Natalija sve, sa statusom roditelja - njegovatelja.

- Nitko nas nije tjerao odavde, ali problem je bilo to povećanje jer ovdje jednostavno nemamo ništa. Nije to velika cijena najma, ali nemamo osnovne životne uvjete - kazala je.

Uz te iznimno loše životne uvjete nadovežu se i razne vratolomije stanara od kojih je jedan za priskrbiti dostojan život kanalizacijsku cijev vodio kroz hodnik i obložio je limom - tako barem kažu. Valjda najtužnija slika nevrijednog života je prizor s prvog kata - probijena rupa za vrata, a umjesto vrata nekoliko spojenih kartonskih kutija.

Postoje rane koje ni vrijeme ne liječi...







hr Sat Jun 03 2023 08:15:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska
//www.dalmacijanews.hr/files/647ad9145d7965f9bd8b4681/80

Testiranje Sustava za rano upozoravanje i upravljanje krizama

Danas, 3. lipnja 2023. bit će provedeno testiranje Sustava u stvarnim uvjetima, slanjem SMS poruke svim korisnicima domaćih mobilnih mreža i korisnicima u roamingu
Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama je informacijski sustav implementiran na razini RH s ciljem pravovremenog obavješćivanja građanstva o nastanku krizne situacije s mogućnošću dijeljenja uputa za postupanje u ugroženom području putem mobilnih telefona i drugih modernih tehnologija.
 
Prije stavljanja u produkciju, sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama će se danas, 3. lipnja 2023. testirati u stvarnim uvjetima, odnosno slanjem testnih poruka svim korisnicima mobitela koji se u tom trenutku nalaze na području Republike Hrvatske. Po primanju poruke nije potrebno poduzimati nikakve aktivnosti.
 
Poruke će slati sva tri operatora javnih pokretnih elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga (Hrvatski Telekom d.d., A1 Hrvatska d.o.o., Telemach Hrvatska d.o.o,), a dobivat će ih i korisnici u roamingu.
 
SMS poruka pošiljatelja HR112ALERT, bit će sljedećeg sadržaja: „Poštovani/a, primili ste TEST poruku Sustava civilne zaštite za rano upozoravanje i uzbunjivanje. Ne odgovarajte na poruku. Više na poveznici: LINK“.
 
Testiranje sustava počinje u 9:00 sati slanjem SMS poruke korisnicima mobitela na području Vukovarsko-srijemske županije. Nastavlja se u 10:00 sati slanjem poruke za korisnike s područja Varaždinske, Međimurske, Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko-križevačke i Krapinsko-zagorske županije te u 10:30 za korisnike mobitela iz Zadarske, Splitsko-dalmatinske, Šibensko-kninske i Dubrovačko-neretvanske županije.
 
Korisnici s područja Požeško-slavonske, Osječko-baranjske, Virovitičko-podravske i Brodsko-posavske županije testnu SMS poruku dobit će od 11:00 sati, dok će pola sata kasnije, u 11:30 sati testiranje početi u Sisačko-moslavačkoj, Zagrebačkoj i Karlovačkoj županiji. Za građane Zagreba slanje SMS poruka počinje u 12:00 sati, a testiranje će završiti u 13:00 sati slanjem SMS poruke korisnicima mobitela s područja Istarske, Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije.
 
Cilj uspostave ovog sustava je sigurnost svih građana Republike Hrvatske i turista, a kroz njega će se moći poslati upozorenja za svaku situaciju koja ugrožava živote i sigurnost ljudi, okoliša i imovine. U svrhu osiguravanja osobnih podataka prilikom slanja poruka provodi se proces anonimizacije podataka te osobni podaci ne napuštaju sustav mobilnog operatora.
 
Obveza uspostave sustava upozoravanja javnosti koji će putem mreže pokretnih komunikacija dostavljati javna upozorenja krajnjim korisnicima, proizlazi iz članka 110. Direktive (EU) 2018/1972 (Europskog zakonika elektroničkih komunikacija), a u hrvatsko zakonodavstvo preuzeta je kroz novi Zakon o elektroničkim komunikacijama („Narodne novine“ br. 76/2022).
 
Podsjećamo, zbog testiranja Sustava za rano upozoravanje i upravljanje krizama, danas se iznimno neće provoditi redovno mjesečno ispitivanje ispravnosti sirena i sustava za uzbunjivanje korištenjem znaka »prestanak opasnosti«.
hr Sat Jun 03 2023 08:09:38 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Hrvatska

Pročitajte još . . .