Agilnija državna uprava u sektoru sigurnosti plovidbe Mediteranom

Između ostalih, na konferenciji je govorio predstavnik francuskog Glavnog tajništva za more SGMer (Secrétariat général de la mer SGMer), Alexis Blum koji je pohvalio partnere za izvrsnu suradnju u okolnostima pandemije, na strateškom projektu koji uključuje brojne partnere i države članice u zahtjevnom području rada. Naime, u projektu su sudjelovale pomorske institucije Grčke, Italije, Španjolske, Slovenije, Portugala, Francuske, Crne Gore i Hrvatske.Prezentirani su rezultati pilot aktivnosti, nova WEBGIS aplikacija talijanske mornarice i aplikacija francuskog hidrografskog instituta za navigacijska upozorenja. Grčka obalna straža je pokazala i demonstrirala GIS platformu MMAIP. Rezultati projekta i izrađena lista platformi pomorskog nadzora jasno pokazuju kako je institucijama koje obavljaju pomorski nadzor potrebna operativna infrastruktura za prikupljanje i distribuciju provjerenih pomorskih prostornih i sigurnosnih informacija, koje su zadane direktivama Europske unije. 

Voditeljica projekta ispred Plovputa, Katja Božić, u sklopu konferencija prezentirala je provedene aktivnosti. U ovom strateškom projektu Plovput je zbog stručnosti svog tima, inspektora za nautičke poslove, Ivice Petrovića i glavnog inženjera za radio-elektrotehnničke poslove Željka Bračića, sudjelovao u pilot studijama vezanim za razmjenu sigurnosnih informacija u pomorstvu te razvoj novih algoritama za traganje i spašavanje. 

Sigurnosne informacije u pomorstvu uključuju navigacijska upozorenja, vremenska izvješća, izvješća o traganju i spašavanju na moru te ostale hitne informacije o sigurnosti plovidbe. Plovput je uključio kolege s Hrvatskog hidrografskog instituta koji su uspješno testirali novu aplikaciju za navigacijska upozorenja proizvedenu od strane Francuskog hidrografskog instituta – SHOM i partnera, te dali svoje komentare i prijedloge za unaprjeđenje iste, što je rezultiralo i zanimljivim člankom objavljenom na blogu projekta . 

Operatori radijske službe Plovputa na obalnim radijskim postajama Rijekaradio, Splitradio i Dubrovnikradio, u sklopu obavljanja poslova radijske službe, vrše stalno bdijenje na frekvencijama za pogibelj u skladu s međunarodnim propisima, posreduju u hitnim slučajevima koje koordinira hrvatska Nacionalna središnjica za koordinaciju spašavanja na moru, posreduju u komunikaciji vezanoj za zahtjeve brodova za medicinskom pomoći te emitiraju redovne i izvanredne pomorske sigurnosne informacije putem VHF i NAVTEX sustava. Plovput je također zadužen za uklanjanje podrtina i plutajućih objekata i stvari. Stoga su rezultati pilot studije planiranja traganja i spašavanja s razvojem aplikacije COSMO view i Atlasom morskih struja te algoritmima za traganje i spašavanje pokazali da se slična aplikacija može primijeniti i za potrebe Plovputa, ponajviše pri obavljanju radova uklanjanja plutajućih objekata i stvari s plovnog puta, s odmakom vremena.

Tijekom projekta promovirana je baza tehničkih podataka Plovputa, kao i novi Hrvatski registar objekata sigurnosti plovidbe (AToN), odnosno baza podataka koja je otvorena i za javnu uporabu na linku rosp.plovput.hr. Nadalje, promovirana je i GIS platforma koju je izradio Hrvatski hidrografski institut, a riječ je o hrvatskom portalu prostornih podataka o moru – GEO ADRIA.

U konačnici, tijekom tri godine rada na projektu Plovput je i ojačao svoje institucionalne kapacitete za provedbu EU projekata.

Također, na konferenciji su predstavljene smjernice za IPA zemlje. Partneri su potpisali Memorandum o razumijevanju, kao dio radnog paketa Capitalization, koji za cilj ima poboljšavanje dijeljenja rezultata projekta nakon završetka. Memorandum su potpisali svi projektni partneri, iz hrvatske su to Plovput d.o.o. i Klaster intermodalnog prijevoza – KIP, te ga potpisuju i dionici pomorskog sektora.  S hrvatskim partnerima to su učinili do sada Lučka uprava Split, Lučka uprava Rijeka i Lučka uprava Zadar.

Martina Antunović, voditeljica cjelokupne komunikacije između brojnih partnera iz različitih država uključenih u projekt je na konferenciji dala pregled važnih događaja tijekom provedbe, ujedno zahvalivši svima na uspješnoj komunikaciji koja je zbog nemogućnosti osobnog kontakta na sastancima bila itekako otežana.

U sklopu konferencije prezentirane su sve provedene aktivnosti u razvoju modula i aplikacija za pomorski nadzor, za prikupljanje i razmjenu informacija i podataka u sektoru sigurnosti plovidbe na moru, iz čega proizlaze preporuke za unaprjeđenje politika o pomorskom nadzoru i sigurnosti.

Kao što je već široj javnosti poznato, građani EU-e traže bržu i agilniju administraciji između država članica, a s postignutim ciljevima i realiziranim dokumentima – partneri MED OSMoSIS projekta pridonijeli su interoperabilnosti u području razmjene podataka i informacija sektora sigurnosti na moru. 

Projekt MED OSMoSIS “Mediteransko upravljanje strateškim pomorskim nadzorom i pitanjima sigurnosti“, ukupne vrijednosti tri milijuna eura financiran je u okviru programa Interreg MED 2014. – 2020. Započeo je u studenom 2019. i završava u rujnu ove godine. 

POSLJEDNJE DODANO: