Kako broj hospitaliziranih raste, raste i broj oboljelih od COVID-19 čiji život ovisi o respiratoru. Potreba za respiratorima među COVID-bolesnicima znatno se povećava, a treba imati na umu da respiratore trebaju i pacijenti u brojnim drugim situacijama intenzivnog liječenja, kod hitnih slučajeva, u anesteziologiji itd, piše Večernji list.
Postojeći respiratori premještaju se i šalju iz bolnice u bolnicu ovisno o trenutnim potrebama. Navodno ih je u četiri primarna respiracijsko-intenzivistička centra (KB Dubrava, Infektivna te KBC-i Split, Rijeka i Osijek) raspoređeno nešto više od 300. Ostalih 500 respiratora su u drugim hrvatskim bolnicama, u većoj ili manjoj mjeri su u pogonu u Vinogradskoj, Svetom duhu, Čakovcu…
Ekstremno opterećenje Beroš je kazao i kako nijedna država nema 300 ili 500 slobodnih respiratora u nekom skladištu koji čekaju da ih se upogoni, pa tako ni Hrvatska od postojećih 860 nema previše slobodnih. Oni su sada u pogonu, ali ćemo se planski iz dana u dan prilagođavati potrebama u Dubravi, Infektivnoj i primarnim centrima u glavnim regionalnim gradovima.
– Ja nemam dojam da je sustav krahirao, ako se to dogodi ja ću podnijeti ostavku – poručio je ministar. Iznio je računicu prema kojoj 2500 novozaraženih u danu, znači da će od 7,5% do 10% njih razviti srednju do tešku kliničku sliku, pa ako se hospitaliziraju na 10 dana, trebat će 3750 bolničkih kreveta, a ako budu u bolnici 20-ak dana, to je oko 5000 bolničkih kreveta, što je ekstremno opterećenje.
– Sve radimo da se pripremimo na taj tsunami, ne želim plašiti, ali upravo zato radimo centralizaciju COVID-bolesnika – kazao je. A iz KB Dubrave su mu poručili da bolesnike ne liječe kreveti, već ljudi, a ljudi nema dovoljno, piše Večernji list.