Hrabrost, viteštvo i junaštvo epiteti su kojima se najčešće opisuje Sinjska Alka. Natjecanje s početka kolovoza ove će godine dobiti epidemiološki okvir. Oprezno viteštvo, hrabrost uz odgovornost ili ‘novo normalno’ junaštvo’. Šalu na stranu, velike sinjske fešte bit će pod posebnom pozornošću s obzirom da iz godine u godinu Cetinska krajina u kolovozu postane ‘puna k’o šipak’.
I dok su se diljem svijeta odgađala masovna događanja, Sinjani će svoja slavlja i ove godine dostojanstveno proslaviti. Takvi su oni, rijetko se kad predaju pa se u niti jednom trenutku nije ni razmišljalo o odgađanjima Alke i Velike Gospe.
Iako primat gotovo pa uvijek uzmu alkari, posebno časno biti je i alkarski momak. Alkarski momak mora biti markantan, dinarskog izgleda, visok i stasit, uzvišenog držanja i gordog hoda, ali i s dozom muzikalnosti jer stupa s taktovima najbolje limene glazbe, kako Gradskoj glazbi Sinj tepaju stanovnici Dalmatinske zagore.
Na čelu povorke tih stasitih momaka već 15 godina je Ivo Vukasović – Parin. Šira javnost Vukasovića je upoznala kroz događaj koji je napunio medijske stupce. Nesreću s nastavkom u kojem se čak govorilo i o prijetnjama upućenima načelniku sinjske policije.
Nakon prozivke alkara, na sinjskom Hipodromu, razgovarali smo s Parinom.
Nekoliko je dana do Alkarskih svečanosti. Kako se osjećate s obzirom na to da je koronavirus poremetio masovna zbivanja oko Alke?
– Osjećam se odlično, kao i alkarski momci. Svi s nestrpljenjem čekamo, fizički i psihički, da krenu alkarska natjecanja i da čuvamo naslijeđe svojih pradjedova.
Od ponedjeljka krećete ‘u akciju’. Ima li promjena u četi alkarskih momaka?
– U ponedjeljak ćemo imati prozivku na Trkalištu. U utorak ćemo biti s alkarima između druge i treće trke. Šest je novih alkarskih momaka ove godine – Mirko Malbaša, Ivan Vučković, Ivan Pralija, Domagoj Delija, Ante Čovo i Stipe Pletikosić.
Radi se o promjenama ili je ove godine više alkarskih momaka?
– Jedna je promjena, a četu smo pomladili s još pet novih imena. Sada je ukupno 39 momaka.
Problema neće biti što se povorke tiče? Vi ste i inače odvojeni?
– Alkarski momci su i inače, minimalno, na udaljenosti od tri metra. Iako je na otvorenom, mi ćemo ove godine se još malo udaljiti pa ćemo nastojati da udaljenost između alkarskih momaka bude na četiri metra. Iskrenog sam mišljenja da će 305. Alka proći veličanstveno.
Alka svake godine prođe i uz feštu u vašem domu. Najveću žrtvu podnese supruga Mirjana. Kako će sve izgledati ove godine?
– Dobili smo naputke od Nacionalnog stožera. Nitko ne može pozivati goste, ovo je posebna godina. Poštujemo Stožer i to je jasno. Vi znate da je svake godine kod mene bilo 70-ak gostiju i tamburaši iz Vinkovaca, ali u prvom redu je Alka čast i ponos, nema tu nikakve zarade.
Dogodila vam se nesreća, bilo je tu svega. Čak ste i posebno isticali stranačku pripadnost.
– O tome više neću govoriti ni riječi. Mogu samo reći – Što te ne ubije, to te ojača. Želim svima puno sreće, zdravlja i veselja. Ljudi znaju kakav sam ja. Čovik sam veseljak, volim sve ljude dobre volje.
Cijeli državni vrh će doći na Alku. Hoće i ove godine premijer Plenković biti kod vas na ručku?
– Ne želim odgovarati na takva pitanja. Trebate me shvatiti kao čovjeka od 65 godina. Cijeli sam život u sportu. Ovo je i četvrti mandat na čelu alkarske povorke. Prvi put ću reći – daj mi Bože, i uz zagovor Čudotvorne Gospe Sinjske, zdravlja i kad završi ovaj mandat kandidirat ću se za još jedan. Što te ne ubije, to te ojača.
Je li vam sve ovo naštetilo?
– Ma ne. Rekao sam vam – Što te ne ubije, to me ojača.
Hoćete zaboraviti na sve probleme kad stanete na Alkarsko trkalište?
– Naravno. Zahvalan sam svima koji me podržavaju i onima koji nisu. Prirodno je da ni mene, ni vas, ne voli svatko. Ali, ako mi netko može reći da mu nisam pomogao u životu ako mi se obratio, onda nema mjesta za nikakvu raspravu. Baš zato sam ponosan i zaključit ću – Gospe Sinjska, daj mi snage!