Article
Duboke isprike
Čeka se odobrenje još jednog cjepiva: EU bi trebala dati zeleno svjetlo početkom ožujka?
- Zeleno svjetlo Europske unije trebalo bi doći početkom ožujka budući da EMA pregledava sve podatke koje joj je poslao Johnson & Johnson kako bi mogla staviti na tržište to cjepivo, rekla je Agnès Pannier-Runacher.
Prve doze trebale bi stići krajem ožujka ili početkom travnja jer postoji rok za proizvodnju doza, a o tome se još razgovara s laboratorijem, kazala je te dodala:
- To je jako dobra vijest jer ovo cjepivo zahtijeva samo jednu dozu, no moguće je da će biti potrebni pojačivači cjepiva, ali to još ne znamo.
Sjedinjene Države u subotu su dale odobrenje jednodoznom cjepivu protiv COVID-a proizvođača Johnson & Johnson za osobe starije od 18 godina.
Globalno kliničko ispitivanje pokazalo je da je cjepivo Johnson & Johnsona učinkovito 66% u prevenciji različitih inačica koronavirusa. Imalo je učinkovitost od 85% u zaštiti od teških slučajeva.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je u četvrtak da je optimistična glede svog cilja da se do kraja ljeta procijepi 70% odraslog stanovništva EU-a, što je oko 225 milijuna ljudi, zahvaljujući očekivanom povećanju isporuke cjepiva.
Grafikon koji je u četvrtak objavila Komisija, pokazuje da EU do kraja lipnja očekuje gotovo 600 milijuna doza ako stignu sve očekivane i obećane isporuke, piše HRT.
Objavljeni detalji: Komemoracija za Bandića održat će se u utorak, pogreb u srijedu
Svečana komemoracija u povodu smrti gradonačelnika Grada Zagreba gospodina Milana Bandića održat će se u utorak, 2. ožujka, s početkom u 11:00 sati u Hrvatskom narodnom kazalištu, Trg Republike Hrvatske 15.
Posljednji ispraćaj gospodina Milana Bandića bit će u srijedu, 3. ožujka, u 12:00 sati, na gradskom groblju Mirogoju”, navodi se u priopćenju.
- Živio je za svoj grad, za Zagrepčanke i Zagrepčane koji su mu u svemu što je radio bili na prvom mjestu, za posao koji je s ljubavlju i energijom, unoseći cijeloga sebe – bez ostatka, obavljao 21 godinu”, objavili su iz Grada oprostivši se s dugogodišnjim gradonačelnikom.
Liječnik: "Jeli smo i Bandić se samo srušio. Oživljavao sam ga"
24sata su ekskluzivno razgovarala s dr. Gzijem Redžepijem koji je, kako kaže, sinoć bio prisutan u trenutku kad je Milan Bandić doživio infarkt i koji ga je oživljavao.
Redžepi radi na pulmologiji na Jordanovcu i, kako kaže, ovo mu nije prvi put da je nekoga reanimirao.
- Istina je, bili smo na večeri kod prijatelja Sergeja na Vrhovcu i Bandiću je pozlilo. Započeo sam reanimaciju, zvali smo hitnu koja je u tom trenutku bila na Ilici. To je bio veliki masivni infarkt. Kod našeg zajedničkog prijatelja smo bili, nas trojica, gradonačelnik, prijatelj i ja. Jeli smo oko 8 navečer, popili kavu, sjedili smo, pričali i samo se srušio sa stolice. Pozlilo mu je - kazao je za 24sata dr. Redžepi.
Dodao je i kako je Hitna stigla jako brzo.
- Mislim da je to bilo oko 11 i 15, ne znam točno. Hitna je došla za 3, 4 minuta, jako su brzo došli jer su se vraćali s intervencije, druga je došla za 7, 8 minuta. Nastavili smo reanimaciju, nastavljena je i na Sv. duhu, bio je živ dok je hitna došla. Sve smo odradili po pravilima. Borite se, ali ne znate kad će vas dočekati - kazao je dr. Redžepi za 24sata.
"Značajan broj pacijenata ima simptome korone i dva mjeseca nakon bolesti"
Voditeljica Respiracijskog centra KB Dubrava Nevenka Piskač Živković gostovala je u Točki na tjedan gdje je govorila o dugom covidu.
- Prema današnjem izvješću i najfriškijim podacima, u KB Dubrava je liječeno ukupno 4 051 bolesnik. Mi smo, s obzirom na pad bolesnika, postali optimistični. Svjesni smo činjenice da je situacija krhka. - rekla je Piskač Živković.
Neki od pacijenata koji su preboljeli covid-19 imaju simptome i nekoliko mjeseci nakon dijagnoze. To je ono što se naziva ‘dugi covid’, a Piskač Živković je pojasnila kakva je situacija po tom pitanju u Hrvatskoj.
- Taj broj je neočekivano velik. Očekivali smo da će se oko 10% bolesnika javiti s određenim simptomima, no ta brojka se kreće oko 50%. Značajan broj bolesnika ima neki od simptoma i dva do tri mjeseca nakon akutne bolesti. Najveći broj bolesnika se žali na dva glavna simptoma, a to su dispneja ili subjektivni osjećaj nedostatka zraka i kroničnu glavobolju, smetnje u koncentraciji. - pojasnila je Piskač Živković za N1.
Navela je i zbog kojih simptoma dugog covida bi se pacijenti trebali javiti liječniku.
- Iznenadio nas je broj bolesnika koji imaju ugruške ili trombe. Očekujemo da unutar tri do šest mjeseci oni nestanu. Pozvala bih sve bolesnike koji imaju covid, a koji možda i nisu bili u bolnici da ako imaju simptome otežanog disanja, smanjene tolerancije napora ili neke probleme u smislu pamćenja, smetnje s krvnim tlakom da se jave za pomoć. - kazala je Piskač Živković.