Mjenjački poslovi jedan su od sektora koje je uvođenje eura najviše pogodilo jer je glavnina posla ovdašnjih mjenjačnica otpadala na zamjenu kuna u eure i obratno, a otkad smo dio eurozone – taj je segment doslovno nestao, piše Novi list.
Iako je kuna još u optjecaju tijekom ova prva dva tjedna ove godine, mjenjačnice je više ne primaju: od Nove godine kune je za eure moguće zamijeniti samo u bankama, Pošti ili Fini i tako će biti do kraja 2023.Dokidanje kune za mnoge mjenjačnice znači, dakle, čistu propast jer obim posla više jednostavno ne može pokriti troškove poslovanja.
Taj je obim spao na desetinu nekadašnjeg prometa s obzirom na to da je 86 posto posla otpadalo na transakcije euro/kuna. Toliko se, u omjeru, onda procjenjuje da će mjenjačnica i ostati poslovati: tek oko 10 posto nekadašnjeg broja.
U Hrvatskoj je, prema podacima Hrvatske narodne banke, 1.147 ovlaštenih mjenjača kojima je HNB dao odobrenje za rad. Imaju oko 3.500 poslovnica i zapošljavaju na desetke tisuća ljudi. Procjenjuje se da će od tog broja ovlaštenih mjenjača njih oko tisuću staviti ključ u bravu.
To vjerojatno znači i da će znatan broj djelatnika ostati bez posla. Dio mjenjačnica koje su, primjerice, poslovale u Rijeci već je zatvoren, a onima koje rade logično je da je znatno pao promet.