Od šestorice optuženih u aferi s davanjem mita za namještanje utakmica Prve županijske nogometne lige, petorica ih je na Županijskom sudu u Splitu proglašeno krivima, a iza rešetaka će, potvrdi li tako viši sud, jedini završiti Nikola Lažeta, bivši policajac i nogometni sudac iz Imotskog osuđen na dvije godine zatvora za tri kaznena djela primanja mita, kazneno djelo davanja mita i kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti.
Lažeta je inače, kurioziteta radi, prije dva dana nosio dres Imotskog u susretu u Kaštel Sućurcu protiv Jadrana, a na golu tog kluba je već nekoliko mjeseci što znači da se iz aktivnog nogometa nije odmaknuo. Štoviše, do prosinca prošle godine vodio je juniore Imotskog, ali posljednja sudačka epizoda upisana mu je u lipnju 2016. godine. Predmet optužnice odnosio se na godinu dana ranije (2015. godinu).
Osim njega, na uvjetne kazne osuđeni su Vjekoslav Šimić, tada predsjednik Nogometnog kluba Jadran iz Tučepa i bivši predsjednik nogometaša Tekstilca iz Sinja Zlatko Perić za kazneno djelo davanje mita, i to na godinu dana zatvora, a među osuđenima su na kraju ponovljenog postupka i Vice Pavić, tadašnji predsjednik Komisije sudaca Nogometnog saveza Splitsko-dalmatinske županije kao i Branislav Škeva, prvi čovjek kluba Vinjani. Pavić na pola godine zatvora zbog kaznenog djela trgovanja utjecajem, Škeva za primanje mita.
Nogometni delegat Mate Maršić oslobođen je optužbi.
Još 2016. godine, kada je počelo prvo suđenje, s USKOK-om su se nagodili sudac Ante Čelan kao i Miljenko Ševelj, trener Nogometnog kluba Jadran iz Tučepi.
Po prvoj točki optužnice, dogovorena je bila pobjeda nogometnog kluba Postira nad GOŠK-om u 23. kolu, a sporni su bili i susreti Jadrana i Sloge u 25. kolu natjecanja, ali i meč Jadrana i GOŠK-a u 22. kolu. Lažeta je, pak, sam optužen i za jedno djelo iz svoje službe, i to da tijekom kontrole prometa u Kamenmostu kod Imotskog nije naplatio kaznu od tisuću kuna na mjestu prekršaja i nije ispisao izvješće o počinjenom prekršaju.
Na objavi presude pojavili su se Škeva i Pavić, a kad je doznao da je osuđen, Pavić je počeo negodovati govoreći da je sve ovo "jad i čemer pravosuđa". Škevu i Pavića u prvom je postupku oslobodio sudac, sada pokojni, Slavko Lozina.