U 14,08 sati počela je tematska sjednica o Turističkoj palači. Vijećnici će odlučivati o tekstu natječaja za davanje tog objekta na plodouživanje na 20 godina. Najmanja početna ponuda iznosi 19 tisuća eura bez PDV-a mjesečno, a o najboljoj ponudi odlučit će Gradsko vijeće na prijedlog gradonačelnika.
– Smanjili smo period plodouživanja na 20 godina. Povećali smo bankarsku garanciju sa 6 na 8 milijuna kuna, ali smo dodali i terasu, povećala se početna cijena na 19 tisuća eura, određen je rok u kojem se može uložiti prigovor. Isključili smo djelatnost kockanja i klađenja. Dotakli smo se teme eventualnog stečaja u ovom natječaju, u tom se slučaju ugovor automatski prekida i Turistička palače se automatski vraća gradu. Ako Grad odluči prodati tu nekretninu dok traje period plodouživanja, plodouživatelj nema pravo prvokupa – kazala je Aida Batarelo na početku.
Puljak: Turistička palača je dio Rive
Marijana Puljak istaknula je da bi se trebalo razmišljati o budućnosti na duže staze, ponovila je da bi u ožujku pred vijećnike trebao doći Plan upravljanja starom gradskom jezgrom te predložila da se pričeka dok se ne usvoji Plan, a da se tek onda odluči što napraviti s Turističkom palačom.
– Kolegica Puljak nam je svima održala krasno predavanje, proučila je knjigu menadžmenta. Predložili ste nekoliko novih studija. Ne sjećam se da je postojala pametna inicijativa za pametne ljude koja se pobunila protiv tehnobetonske Rive. Nemate nikakvo moralno pravo držati predavanje vijećnicima koji su ovdje. Sve nas nazivate idiotima, bilo bi uvredljivo da ja vas nazovem idiotom, ali ću vas nazvati diletantom – replicirao je Čepo.
– Ne znam je li vas brine to što smo se pojavili prije nekoliko mjeseci, a 10 posto birača nam je dalo povjerenje. Riva je barem bila rezultat urbanističko arhitektonskog natječaja. Prostor Turističke palače je također dio Rive. Riva je takva kava je. Svaki put kada govorite, govorite samo o sebi – odgovorila mu je Puljak.
– Činjenica je da je gradska vlast od početka zaobilazila ovo Gradsko vijeće, nije nam nikada omogućena sama rasprava i
odlučivanje o samom modelu uređenja Turističke palače. Natječaj o plodouživanju je od početka bio nakaradan i osmišljen tako da bi se taj prostor dodijelio određenoj tvrtki. Postavlja se pitanje je li i ovaj natječaj utemeljen na studiji Ekonomskog fakulteta koju ste naručili za prošli natječaj – rekao je Petar Škorić i zaključio kako u svemu ovome nedostaje transparentnosti.
– Zbog tona moje replike na početku sjednice, ispričavam se svima osim kolegici kojoj sam replicirao. Zanima me da li vi nalazite išta nezakonito u proceduralnom ili bilo kojem smislu vezano za ovu odluku i ako nalazite što je to – javio se Čepo.
– Kažem da su preskočene institucije ovog Vijeća. ne znam je li nezakonito, ali lutanje i nesnalaženje oko ovog projekta pokazuje da ova vlast nije u stanju niti osmisliti jedan projekt – odgovorio mu je Čepo.
Prkić opleo po Čepi, ovaj mu replicirao
– Meni nije jasno kako je moguće da se nekom privatniku isplati ono što se nama ne isplati. Ako imamo iste troškove, mi ne moramo plaćati za plodouživanje, a on mora i njemu se isplati, a Gradu ne. Kako to? Za Čepu bi rekao da nema pojma kako se novine rade. Imate sadržaj teksta i opremu teksta. Za sadržaj teksta odgovara novinar i onaj tko je dao izjavu, a za opremu teksta odgovara urednik. Ali vi znate neke druge stvari. Recimo, kako dobivati plaću 12.000 kuna, a ne dolaziti na radno mjesto – kazao je Jakov Prkić i predložio da se o ovome glasa poimenično.
– Ja plaću ne primam iz proračuna i nešto je veća nego što ste rekli, ali to nije vaša stvar. Nisam zaposlenik Grada Splita. Počeli ste da vam nije jasno. Ovo Gradsko vijeće nije škola za male pačiće, nije mjesto gdje mi pametnim ljudima moramo objašnjavati osnove. Stavljam se na raspolaganje da vam dan nekoliko sati repeticija o osnovama funkcioniranju – odgovorio mu je Čepo.
– Vi ste na čelu Tehnološkog centra koji je u vlasništvu države, Županije, T-coma Dalme, tu niste došli natječajem nego imenovanjem – dodao je Jakov Prkić.
– Otkupili ste automobil od Tehnološkog centra – počeo je Prkić.
– Pa, šta vas briga kako sam ja kupio auto – bjesnio je Čepo.
Čepo iznerviran napustio sjednicu
Situaciju je pokušao smiriti predsjednik Vijeća, ali je Čepo iznerviran napustio Vijećnicu.
– Prvi put sam prekinuo vijećnika na crveni botun. Ja ovdje čujem samo tezu i antitezu, a šta je sinteza? Mi trošimo i građanske živce i građanske pare. Recite svima šta ga pripada, ali recite to na kulturan način – kazao je Ćurković.
– Ako se oslobodi kompletan investicijski kapital Splita itekako se
mogu izgraditi ceste, vrtići i sve ono što se gradi iz proračuna.
Investicijski kapital nije samo u Turističkoj palači već u projektima.
Sami način plodouživanja nije sporan kao takav, sporna je procedura.
Htjeli smo da se na sjednici utvrdi metodologija, utvrdi pravac – rekao
je Hrvoje Marušić.
– Uglavnom ste u pravu, slažem se da treba
potencijal osloboditi pa ćemo iz komunalne naknade graditi ceste i sve
ostalo. Za mene je plodouživanje jedan od modela javno privatnog
partnerstva. Grad mora graditi ono što privatni investitor ne može, što
mu nije isplativo. Ne mogu razumjeti kako želite da Grad radi sve –
kazao je gradonačnik Ivo Baldasar.
– Kad gledamo izoliran slučaj onda bi Gradu
bilo isplativije da gradi sam, ali to nije način kako se ozbiljne odluke
donose. Uzimati u obzir sve ostale obaveze vidjeti da li ih može
izvršavati, što je odgovornije prema financijskoj disciplini i ostalom.
Tako se trebalo tome pristupiti, a ne nas napadati da ne vidimo kako je
plodouživanje isplativije. Pa ne vidimo jer nije isplativije – istaknula
je Daša Dragnić.
– Spaladium arena je imala savršenu studiju, bila je
jednoglasna odluka Gradskog vijeća, pa vidimo kako je taj projekt
završio. Nemojmo mistificirati te studije da su toliko bitne i da su
toliko presudne. Imali smo i savršene studije za Karepovac koje bi nas
uvele u nemoguću situaciju. Imali smo i studiju za staru gradsku jezgru
pa smo zaključili kako to ne valja. Sada se radi Plan upravljanja starom
gradskom jezgrom i ova rekonstrukcija je u skladu s tim planom jer se
ovdje ne radi o gradnji nego rekonstrukciji. Kažete da ne raspravljamo,
ali satima raspravljamo o ovome. Nikad o nečem profesionalnom nisam više
raspravljao – kazao je gradonačelnik.
– Predlažem da sve
studije naručite od liste pametnog grada, pa ćete sigurno imati njihove
ruke – predložio je Ivica Grubišić Gire.
Projekt rekonstrukcije zapravo jedini prihvatljiv model
– U ovom gradu je sve rađeno kao poseban projekt jer Grad nikada nije imao dovoljno novaca da napravi cjelokupan projekt. Kad bi ovaj Grad imao novaca onda bi mi danas raspravljali treba li Trg Gaje Bulata osloboditi kuće Jelaska. Činjenica je da je projekt rekonstrukcije zapravo jedini model koji je u ovome trenutku Gradu prihvatljiv i s financijskog, ali i s arhitektonskog aspekta. Ispričavam se predsjedniku Gradskog vijeća i građanima zbog incidenta koji se zbio u Vijećnici, ali neću nikome dopustiti da mi zadire u vlastiti prostor i vlastiti integritet, samo sljedeći put neću vršiti nasilje nad cijelom vijećnicom, nego ću privatne stvari rješavati izvan vijećnice – rekao je Čepo nakon što se smirio.
– Mislim da je prije pitanje volje,a ne para da se napravi cjelovito rješenje – ustvrdila je Daša Dragnić.
– Piše da terasa pripada plodouživatelju u cijelosti, smatram da je pogrešno tako definirati stvari jer ćemo se dovesti u situaciju da će plodouživatelj u jednom trenutku moći iznajmiti cijelu terasu i zatvoriti je za javnost. Radi se o javnoj površini i dio javne površine mora ostati slobodan. Plodouživatelj izlazi na natječaj s izvođačima, mislim da bi bilo nužno staviti klauzulu po kojoj Grad Split mora imati nadzor nad tim radovima u svakom trenutku. Grad treba štititi svoj interes, nije svejedno kako će ta kuća biti izvedena – istaknula je Danira Matošić Matičević.
– Korištenje terase bi bilo kao i kod svakog štekata. Predviđeni su koridori kroz koje se može prolaziti. Pretpostavljam i da će na gradilištu postojati i nadzorni inženjer, ne znam da li Grad ima instrumenata da osigura dodatni nadzor – odgovorio joj danas vrlo aktivni Čepo.
– Trebao sam zaustaviti 80 posto replika, ne danas, nego od kada smo počeli zasjedati. Sjednica dobro ide, završit će se, glasovat će se i bit će onako kako se bude glasovalo – ustvrdio je Boris Ćurković.
Predsjednik vijeća je u 15,45 prekinuo sjednicu na 15 minuta.
Srušen kvorum, sjednica prekinuta!
Nastala je dežgracija u kojoj se nije znalo tko je unutra, a tko je vani.
– Ja sam raspravu zaključio, ovo što je nastao prekid nastao je zbog dežgracije, a ne da bi se netko dogovarao. Kada sam stavio ovu točku na glasovanje nije bilo kvoruma. Zaključujem ovu sjednicu u 16,15 sati zbog nedostatka kvoruma – rekao je Ćurković.