Ugriz najopasnijeg pauka našeg podneblja: Što učiniti kada vas ugrize crna udovica?

Ugriz crne udovice, najopasnijeg pauka našeg podneblja, je gotovo bezbolan, te često prođe i nezapažen.

Mjesto ugriza može biti jedva zamjetljivo, s pojavom otoka i blagog crvenila, a unutar sat vremena javljaju se grčevi mišića oko mjesta ugriza, koji se potom šire na grupe većih mišića, kao što su trbušni, leđni, grudni i bedreni.

Mogu biti zahvaćeni i glatki mišići, primjerice bronha ili maternice. Od ostalih simptoma obično su prisutni mučnina i povraćanje, glavobolja, profuzno znojenje, pritisak u grudnom košu, anksioznost, te porast krvnog tlaka i ubrzani rad srca.

Lice ugrižene osobe može poprimiti karakterističan izgled, Latrodectus facies, karakteriziran grčem muskulature lica, oticanjem očnih vjeđa, suzenjem i slinjenjem, piše portal Čuda Prirode.

Bolni tonički grč trbušnih mišića može biti toliki da imitira akutni abdomen, te navede liječnika da se radi o upali slijepog crijeva ili drugoj akutnoj krirurškoj bolesti.

Liječenje:

Ugrižena osoba se mora odmah javiti liječniku, te po mogućnosti sa sobom ponijeti pauka radi identifikacije.

Uobičajena je sistemska trostruka terapija:

1. analgetici protiv bolova
2. miorelaksatori protiv grčeva mišića
3. intravenska primjena kalcijevog glukonata.

Uz navedeno, treba provjeriti da li je osobu potrebno docijepiti protiv tetanusa, a mjesto ugriza lokalno obraditi radi prevencije infekcije.

Postoji i protuotrov koji se dobiva imunizacijom konja, a čija primjena trenutno olakšava tegobe. Njegova je primjena, međutim, vezana za mogućnost nastanka serumske bolesti, senzibilizacije organizma koja bi onemogućila bilo kakvu primjenu konjskog seruma u daljnjoj budućnosti, kao i nastanka anafilaksije kao izravno životno ugrožavajućeg stanja.

Prognoza:

Intenzitet reakcije i klinička slika ovise o životnoj dobi i zdravstvenom stanju, te o mjestu ugriza. Mala djeca i stare osobe, te srčani bolesnici imaju veći rizik od razvoja komplikacija. Obično se ugrižena osoba u potpunosti oporavi unutar 2 do 5 dana.

Smrtnost iznosi manje od 5%, a smrt nastupa uglavnom kod neliječenih ugriza kao posljedica gušenja (asfiksije) kojem su prethodile konvulzije.

POSLJEDNJE DODANO: