Plenković posjetio HGSS Split: “Drago mi je što sam uživo vidio u kojim uvjetima rade”

Piše:

Predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković zahvalio je pročelniku službe Vinku Prizmiću, Stipi Božiću i 1500 spasilaca na, kako je rekao, informacijama i predanosti jer je riječ o volonterima i ljudima koji svojim entuzijazmom i znanjem pomažu mnogima koji su unesrećeni i nastoje svojim aktivizmom što prije i učinkovitije izvući ljude iz teških situacija.
 
– Vidim da rade jako puno na prevenciji. Drago mi je što sam uživo vidio u kojim uvjetima rade i mislim da ćemo im u sljedećim mjesecima i u kontaktu s drugim ministarstvima nastojati naći puno primjerenije rješenje za njihovo sjedište jer to zaslužuju svojim 67-godišnjim angažmanom, uvaženošću i na europskoj i svjetskoj razini –  poručio je premijer. 

Dodao je da će uskoro održati sastanak na kojem bi trebali raspravljati o budućem financiranju, primjerice putem osiguranja, kako bi vidjeli što je najkorisnije i što može pomoći učinkovitosti rada HGSS-a. Pročelnik HGSS-a Vinko Prizmić rekao je da bi se ta služba mogla smjestiti u napuštene državne prostorije u blizini bolnice na Križinama, o čemu još treba razgovarati s MORH-om, od kojega će tražiti da im ih prepuste. 

– Prostor na Križinama je bolji jer je na putu svih javnih prometnica, bliže je helidromu i bolnici. Taj prostor je neiskorišten, zapušten i propada, i ne vidimo razlog zašto ga ne bismo mogli dobiti. Nama neće biti problem dovući sredstva da se tu napravi novi objekt. Premijer Plenković nam je obećao pomoći da prostor i dobijemo – zaključio je Prizmić. 

Plenković o gužvama na granicama – sadašnja uredba neodrživa  

U vezi s gužvama na graničnim prijelazima premijer je novinarima rekao da je uredba koja je na snazi neodrživa te da sustavna kontrola, tj. fizičko skeniranje isprava na našoj i slovenskoj granici izaziva velike gužve koje Hrvatska zbog turista i zbog kontinuiranog protoka ne može prihvatiti.  Ponovio je da je Vlada notificirala države članice EU-a i Europsku komisiju (EK) te će zajedno s Mađarskom u skladu s odredbama uredbe prijeći sa sustavne kontrole na tzv. ciljane kontrole.  Podsjetio je da je takav režim na granicama uveden zbog terorističkih prijetnja u Europi, ali, dodao je, sustavna kontrola treba se “snažno emancipirati”. 
Ocijenio je da je dugo čekanje na granici zabrinjavajuće za Hrvatsku kao turističku zemlju, da je takav sustav neodrživ i da će ga promijeniti. 

– Očekujemo da će istu vrstu režima primijeniti i Slovenija jer je to u interesu obje zemlje i na tom tragu su bili svi naši razgovori – rekao je Plenković. 

– Moramo tražiti rješenje koje bi išlo za promjenom uredbe za Hrvatsku. Predsjedniku Europske komisije Jean Claudeu Junkeru i povjereniku Dimitrisu Avramopulusu je preneseno da je to za Hrvatsku neprihvatljivo. Pronaći ćemo rješenje koje će izbjeći ove situacije”, rekao je među ostalim Plenković.  

Potpora kandidatima HDZ-a 

Odgovarajući na novinarska pitanja, predsjednik hrvatske Vlade je rekao da podupire Andru Krstulovića OparuZlatka Ževrnju i ostale kandidate u Splitsko-dalmatinskoj županiji te da misli kako HDZ ima kvalitetnog kandidata i program za Split. Optimističan je s obzirom na da imaju sjajan tim te očekuje pobjedu obojice kandidata. Premijer Andrej Plenković večeras se očekuje na Hvaru, gdje će sudjelovati u procesiji “Za križen”.