– Ako pogledajte broj testiranja, vidjet ćete da je na kraju ljeta Splitsko-dalmatinska županija imala od 1300 do 1400 testiranja, sad rade od 300 do 400. Oni mogu pomoći drugima, mi imamo rezervne kapacitete za testiranje. Osim toga, uvodimo antigenske testove za testiranje – rekao je danas Krunoslav Capak objašnjavajući potpunu eskalaciju zaraze na sjeveru.
Još su na ljeto baš Capak, Beroš i Markotić govorili, u najmanju ruku, čudne rečenice o ‘opuštenim Dalmatincima’ ili posebnom ‘dalmatinskom mentalitetu’ koji je kriv za širenje koronavirusa. Slično je bilo i danas kada se opravdanje tražilo u malom broju testiranja, informacija koja graniči sa zdravim razumom ako se pogledaju dnevna izvješća lokalnog stožera. U posljednje vrijeme, treba istaknuti, nema radnog dana u kojem nije bilo najmanje 700 testiranih.
– Svaki dan postoje izvješća po kojima se vidi dnevna razina testiranih. A i svaka testirana osoba unosi se u ‘centralni repozitorij’ te se točno i transparentno vidi na razini Hrvatske broj testiranih, točnije broj pozitivnih i negativnih. Vjerujem da se kod docenta Capka radilo o nespretnoj interpretaciji ili nespretnoj izjavi. Ne vidim drugo objašnjenje – čudila se Željka Karin, ravnateljica splitskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.
Situacija se, nakon više od tri tjedna, u Splitsko-dalmatinskoj županiji smiruje, a nije više velik ni postotak oboljelih s obzirom na testirane.
– Brojke nam stagniraju. Nemamo žarišta koja bi posebno izdvojili – kasno poslijepodne kazala nam je Karin.
Situacija se dodatno otežala kada se pokvario jedan PCR uređaj za testiranje. Trebalo je tada organizirati rad 0-24 sata. Kazala nam je Karin kako se intenzivno radi na popravku, ali kako se i sve stiže s jednim uređajem.
– Ne znam do kada ćemo izdržati ovako, da vam iskrena budem. O tome više i ne razmišljamo – priznala je splitska ravnateljica Nastavnog zavoda kako se svi nadaju da će doći konačno kraj ovoj ugrozi.
Najveći problem je nedostatak ljudstva, konstantno se angažiraju dodatni stručni kadrovi i raspisuju natječaji na određeno vrijeme, ali i da je još duplo toliko ljudi, ne bi bilo na odmet. Čini se kako će baš ova krizna situacija biti dovoljna pouka za budućnost, pouka kako je vrijeme za obilan društveni restart i politiku koja će fokus stavljati na deficitarna zanimanja.