MAČKULA XII: Tri muzeja i jedna galerija: Od prapovijesti do danas Sinj je kulturno-povijesni fenomen

Brojna prirodna bogatstva utjecala su da Sinj i Cetinska krajina, nekako, uvijek budu na međama, prostorima razdioba naroda pa nije ni čudo da je, teritorij omeđen rijekom Cetinom te planinama Dinarom i Kamešnicom, još od prapovijesti bio pun važnih puteva koji su vodili od unutrašnjosti do obale.

Baš je ta činjenica bila presudan detalj da Sinj ima cijeli niz kulturno-povijesnog naslijeđa koje svoju priču ispisuje u tri muzeja i jednoj galeriji.

Muzej Sinjske Alke

Najmoderniji među muzejima je onaj Sinjske Alke. Spoj viteštva i vremenitih događaja s najvišim muzejskim standardima prezentacije postao je pun pogodak viteškog grada. 

Nakon što je obnovljen kompleks Alkarskih dvora stvorili su se svi potrebni uvjeti da, konačno, i Sinjska Alka dobije dostojan dom koji će na raspolaganju biti tokom čitave godine. To se i dogodilo. Otvorenje novog muzeja bilo je 8. kolovoza 2015. godine, u šušuru 300-te obljetnice pobjedonosne pobjede Sinjana nad turskim osvajačem. I struka je prepoznala veliku vrijednost i značaja ovog sinjskog bisera pa je tako, Muzej Sinjske Alke, u nekoliko navrata bio dobitnik prestižnih nagrada.

Do danas, od otvaranja Muzeja, imali smo 100 tisuća posjetitelja što je za Cetinsku krajinu jako velika brojka jer, ipak, nismo još toliko turistički razvijeni i posjeti u Dalmatinskoj zagori ne idu u onolikoj mjeri u kojoj bi trebali ići. Ovaj moderni muzej, u svoje četiri godine postojanja, dobio je nagradu Živa od strane Foruma slavenskih kultura 2016. godine, godinu dana kasnije bio je nominiran za Europski muzej godine, a 2018. je dobio nagradu Europa nostra za kulturnu baštinu u Europskoj uniji – rekao nam je 
voditelj Muzeja Sinjske alke, Boris Filipović Grčić.


Nevjerojatan postav, posebice s alkarskom povorkom u realnoj veličini, ostavlja sve prisutne bez daha. Potvrdio nam je to i dvojac iz Amerike, 
Chuck i Susan iz Kansasa koji su, zanimljivo, do Sinja, u svojoj novoj ruti, doputovali triciklima. Nije ovdje riječ o mladom paru željnom avanture nego o iskusnim supružnicima koji “na leđima” nose 75 odnosno 70 godina života.

Baš je ta prisutnost Alke 365 dana u godini i suštinski cilj otvaranja ovog velebnog zdanja, kaže Filipović-Grčić:
Muzej je otvoren u svrhu da posjetitelji, ako ne budu tog jednog svečanog dana u kolovozu u Sinju, mogu tokom cijele godine vidjeti što Sinju znači Alka. Muzej je izuzetno moderno koncipiran tako da većinu posjetitelja zapravo iznenadi činjenica kako je, u ovoj zgradi Alkarskih dvora iz 18. stoljeća, zapravo nalazi ovako moderan postav koji obiluje multimedijom, videoigricama, arhivskom građom i bogatim nošnjama alkara i alkarskih momaka uz vitešku opremu  

I ove će godine, dan prije Sinjske Alke, Muzej obilježiti četvrtu godinu rada i djelovanja u promociji viteške igre iz centra Dalmatinske zagore. Sprema se i bogat program, otkriva nam Boris:
Na dan Čoje, već tradicionalno, obilježit ćemo četvrtu godinu postojanja. Bit će predstavljeno drugo izdanje knjige “Opsada sinjskog grada iz 1715. godine”. Prvo izdanje nam je nestalo, a kako je ono i prošlo nekako nezapaženo u otvorenju Muzeja sada ćemo napraviti zapravo predstavljanje knjige i vrlo vrijednih dokumenata. Predstavit će je dr. Marko Rimac i dr. don Josip Dukić. Zanimljivo će biti istog dana s našim prijateljima iz Oristana gdje smo bili ovo proljeće pa će tako biti predstavljena jedna brošura o sličnim viteškim igrama iz cijele Europe – zaključio je Boris Filipović-Grčić, voditelj Muzeja Sinjske Alke.

Muzej Cetinske krajine

Sve od 1956. godine, kada je osnovan, pa do prošle godine Muzej Cetinske krajine bio je smješten u zgradi Palacina, ali je zbog obnove i cijeli eksponat vrijedne zbirke Sinja i Cetinskog kraja trebao preseljenje u skučeni, privremeni prostor Alkarskih dvora.
Tamo su vrijedne kustosice i voditeljica Muzeja kroz proteklo razdoblje svim znatiželjnicima, na poprilično težak i kompleksan način, morale pokazivati vrlo vrijednu zbirku skulptura, likovnih djela te kamenih spomenika.

Kroz kolovoz bi obnovljena zgrada Palacina ponovno trebala zasjati u punom sjaju i da ćemo krenuti sa selidbom koja traje nekoliko mjeseci. U međuvremenu ćemo raditi na našem novom postavu, potpuno novoj priči. Do sada smo imali samo jednu zbirku koja je bila prezentirana jako dobro, taj postav je radio Ante Milošević i ona je prikazivala sve detalje od antike do novog doba. Sada ćemo, u novom postavu, izložiti apsolutno sve zbirke, njih 12 starih i jedna nova – zbirka Domovinskog rata – otkriva nam ravnateljica Muzeja, Daria Domazet.

S novom će, obnovljenom zgradom, Muzej ponovno dobiti dušu, dobit će poznati pečat povijesti i govor starina. Uvjerili smo se to u obilasku novih prostora pa će, zaista, s veseljem i velikom radošću biti doći u novo zdanje od velikog značaja za cijelu cetinsku dolinu.

Akcent našeg novog postava bit će kulturna dobra Hrvatske koja se nalaze u Cetinskoj krajini pa će tako biti vidljivo i “nijemo kolo”, “Dide s Kamešnice”, proizvodnju lončarije iz Potravlja i mnogo drugih vrijednih detalja. U novom postavu Muzeja bit će vidljive, zasigurno, i neke ekskluzivne stvari koje se nisu mogle nigdje vidjeti.
Posebno ćemo obrađivati razdoblja Delmata, srednjeg vijeka i Nelipčića, grad kroz početak 20. stoljeća – zaključuje Domazet sa željama da Muzej i u novoj, obnovljenoj zgradi bilježi iznimno dobru posjećenost kao i ranije.

Arheološka zbirka franjevačkog samostana

Arheološka zbirka Franjevačkog samostana u Sinju jedna je od najstarijih i najvrjednijih arheoloških zbirki u Hrvatskoj. Samo Split, Zadar i Zagreb imaju starije i vrjednije. Razlog osnivanju arheološke zbirke bila je činjenica što se u Sinju i Sinjskom kraju često nailazilo na arheološke spomenike.

Predmeti koji se u njoj nalaze ne potječu iz sustavnih arheoloških istraživanja, više su to slučajni nalazi pribavljeni marljivošću fratara i naklonošću naroda prema spomenicima prošlosti.

Te osobine prate rast i povećanje broja arheološke predmeta koje su danas izložene i pohranjene u sinjskom samostanu. Ono što zbirka posjeduje uglavnom je nađeno na području Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, a ponajviše u okolici Sinja.

I ono po čemu je zbirka posebno poznata, ne samo u Hrvatskoj, nego i u svijetu su spomenici koji potječu s poznatog arheološkog nalazišta Aequuma nedaleko Sinja, kod današnjeg sela Čitluka.

Galerija Sikirica

U jedinoj galeriji na području grada prikazan je veći opus Stipe Sikirice i zbirke skulptura koje je darovao ovaj vrsni umjetnik rođen u triljskom naselju Jabuka. 
Brojne skulpture bile su, zapravo, preslik života Sinja i Cetinskog kraja, posebice ljudi koji su bili umjetnikova inspiracija.


Ipak, nema mjesta u Sinju koje ne živi Stipu Sikiricu. Tako su najpoznatije četiri njegove kreacije. Prva je Spomenik alkaru postavljen na dnu Alkarskog trkalište 1965. godine, na 250. Sinjsku Alku. Sikirica je izradio i Vratnice crkve Čudotvorne Gospe Sinjske na kojima je prikazana povijesna bitka i dolazak napaćenog naroda iz Rame. Ispod crkve nalazi se monumentalna skulptura Na izvoru, u narodu popularna kao Luca dok je četvrti spomenik ovog vrsnog umjetnica Prva postaja križnog puta na Starom gradu u Sinju.

Kako god bilo da bilo, Sinj se ima podičiti svojom kulturno-povijesnom baštinom. Sve to u tri muzeja i jednoj galeriji…

POSLJEDNJE DODANO: