Milano: Rusi i Ukrajinci približili stajališta, ali bez konkretnog dogovora

Nekoliko sastanaka između ruskog i ukrajinskog čelnika i njihovih europskih kolega održanih u petak u Milanu dovelo je do određenog pomaka, posebno što se tiče pitanja plina, ali sukob na istoku Ukrajine ostao je daleko od rješenja.

Ruski i ukrajinski predsjednik Vladimir Putin i Petro Porošenko nisu riješili plinski spor, ali je ipak objavljeno da je postignut napredak.

Putin je pozvao Europljane da financijski “pomognu” Ukrajini kako bi Rusija mogla nastaviti isporuku plina toj zemlji, prekinutu u lipnju zbog neplaćenih računa.

– Naši europski partneri, Europska komisija (…) moraju priskočiti u pomoć Ukrajini i pomoći joj u rješavanju problema ukrajinskog duga Rusiji – kazao je Putin nakon bilateralnog susreta s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom.

Ruski predsjednik je izjavio da se s ukrajinskim kolegom uspio dogovoriti o uvjetima isporuke ruskog plina, “barem tijekom zime”.

Porošenko je pak nakon susreta s Putinom rekao da nije postignut dogovor, dodajući ipak da se nada rješenju sljedećeg tjedna. – Mogu reći da smo postigli određeni napredak ali da se o pojedinostima još treba razgovarati – rekao je Porošenko nakon trećeg sastanka s Putinom u manje od dvanaest sati, i prvog bilateralnog susreta dvojice čelnika od kolovoza.

– Nadamo da ćemo rješenje pronaći do 21. listopada, kada se u Bruxellesu sastaju Ukrajina, Rusija i Europska komisija – poručio je novinarima.

Porošenko je već nakon drugog susreta s Putinom, tada u društvu s francuskim predsjednikom Francois Hollandeom i njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, izjavio da je postignut napredak. Nakon toga sastanka francuski je predsjednik bio vrlo optimističan, rekavši da je dogovor “nadohvat ruke”.

Na prvom su susretu, jutarnjem mini-summitu, bili i britanski premijer David Cameron i šef talijanske vlade Matteo Renzi kao i europski čelnici Herman Van Rompuy i Jose Manuel Barroso. Tada je Hollande izjavio da se ništa ključno nije dogodilo, a Merkel se složila uz zaključak da mini-summit nije donio nikakav ključni napredak.

Moskva je prekinula isporuke plina Ukrajini u lipnju zbog neplaćenih dugova i neslaganja oko cijene. To je izazvalo strahovanja da bi ruske isporuke plina Europi preko Ukrajine mogle biti poremećene ove zime.

Rusija je najveći europski dobavljač plina i pokriva gotovo trećinu europskih potreba, a polovica ruskog plina za Europu stiže u tranzitu preko Ukrajine.

Rusko-ukrajinski plinski nesporazum treći je po redu zadnjih godina, no napetosti su ovaj puta daleko veće zbog Krima i ruske potpore ukrajinskim separatistima.

Tijekom večeri Rusija, Francuska, Italija i Njemačka dogovorile su se o korištenju bespilotnih letjelica za praćenje primirja na istoku Ukrajine, napose na rusko-ukrajinskoj granici, rekao je Putin.

– Dogovorili smo se o korištenju bespilotnih letjelica, moderne opreme koja omogućuje da se utvrde zone izložene zračnim udarima – rekao je Putin na tiskovnoj konferenciji u Milanu. “Italija, Francuska i Njemačka su izrazile spremnost da surađuju na tom projektu, a sudjelovat će i Rusija”.

Susreti Putin-Porošenkio održani su na rubu summita EU-Azija (ASEM) u Milanu.

Putin je u jednom trenutku sa smiješkom ustvrdio da su razgovori “bili dobri i pozitivni”. Međutim, jedan je europski diplomat koji je želio ostati anoniman ustvrdio: “Putin je vrlo dobar na riječima, posebno nakon 

POSLJEDNJE DODANO: