Mnoge je takav način rada oduševio, a nekolicina je bila razočarana cijelim sustavom i svim poteškoćama koje su bile sastavnica učenja prvog tjedna.
Nastavama bi, po dosadašnjim prognozama, trebala početi tek iza 19. travnja, a mnogi su se učitelji i profesori prilagodili na online nastavu i na razne načine, putem internet chatova i drugih čuda tehnike, prenose znanje na učenike i studente u domovima.
Ranije smo pisali i kako splitski Pravni fakultet nije 'u koraku s vremenom' pa tamo studenti nemaju nikakve online nastave. Čak su se obratili i Ministarstvu.
'Škola na daljinu' bila je povod za razgovor s nekoliko mama djece iz Osnovnih škola. Većina naših sugovornica bile su oduševljene novim iskustvima, a tek neke u svemu su vidjele probleme. Neke mame su čak predložile i nastavak ovakvih školovanja.
Problem može biti i financijski
- Moj sin je zainteresiran, odgovoran, zaista sjedi za tabletom i prati. Predavanja su korisna. U stalnoj su komunikaciji sa nastavnicima. Oni im šalju poruke u grupu i razgovaraju porukama. Nastavnici su vrlo strpljivi, dostupni. Moje mišljenje da ova online nastava djeluje prilično motivirajuće na učenike, kaže nam majka Marija, šestaša Ivana u jednoj splitskoj školi.Ipak, tvrdi kako je bitan i financijski aspekt u cijelom priči što će, misli, stvoriti probleme nekim obiteljima.
- Morala sam kupiti pretplatu na pokućni Internet iako ga kod kuće već imam. Ipak, sin je često kod bake i djeda pa nam je trebao prijenosni internet, govori Marija.
Ležerno u radne pobjede
Pozitivno mišljenje dijeli i Božena, majka sedmašice Ive koja, priča nam, 'školu na daljinu' posebno voli i s nestrpljenjem čeka novi dan za nove radne pobjede.- Ja sam prezadovoljna i sve štima besprijekorno. Veza je odlična. Nema pucanja. Za sad ocjena odličan, oduševljeno nam kaže Božena.
- Jedna još bitna stvar. Sve je ležerno. Nema jutarnjeg navrat-nanos dizanja. Svi smo nekako mirniji, govori ova majka koja predlaže i sličan način školovanja u budućnosti.
- Razmišljam zašto ovako ne bi sutra mogli studirati. Online predavanja, a da se samo ispiti polažu na fakultetima. Studentima će sigurno odgovarati, a vjerujem i profesorima, zaključuje.
Sve će se slomiti preko leđa djece...
Ipak, neki i nisu zadovoljni kako funkcionira činjenično stanje na terenu. Ne baš lijepe misli kazala nam je još jedna majka, ovoga puta Jelena kojoj u sedmi razred u Solinu pohađa sin Ante.Čak su i mame ondje uključene u grupe kako bi znali kad je nastava i koji su predmeti, prepričava nam Jelena i kaže kako u svemu tek vidi štetu za djecu.
- Sve će se slomiti preko 'leđa djece'. Prvo štrajk, a sad i ovo. Ova školska godina treba otići u zaborav. Prevelik je 'attack' na djecu i to je zapravo neizdrživo. Ne samo njima nego i nama roditeljima, kaže nam naša sugovornica.
Nije Jelena krila i nezadovoljstvo programom i planom iako kaže kako je njezin Ante, barem zasada, još zadovoljan.
- Većinu djeca moraju sami naučiti, jako teška je ta komunikacija i osobno, u ovom svemu, ne vidim ništa korisno. Kako će tek biti kad se djeca vrate u školske klupe, pozitivne dane zaziva još jedna majka koja s dozom rizika gleda na budućnost.
Budućnost koja je u ovoj školskoj godini, s obzirom na sve okolnosti, 'na klimavim nogama'.