Manje od deset dana ostalo je do
početka trećeg izdanja Let's
Rock festivala koji će se 24. i 25. lipnja održati
na Tvrđavi sv.
Mihovila, a od danas je poznata i kompletna satnica festivala!
- Sve je spremno za treći Let's Rock koji će kroz dva dana predstaviti dvadeset
zvučnih, talentiranih imena iz Hrvatske, a po prvi put i iz naših susjednih
zemalja. Iz Slovenije nam tako stižu jazz-soul duo freekind. i
alt-rock bend Lelee. Iz
Sarajeva dolazi bend Srklet sa
zanimljivom kombinacijom funk i punk zvuka, a tu su i dva zvučna benda s
beogradske scene – Fantom i KOIKOI, koji oduševljavaju live nastupima – poručuju
iz Tvrđave kulture Šibenik.
Prvi dan, u petak 24. lipnja na tri pozornice izmjenjivat će se: Diskodelija, Fire in Cairo, freekind.,
LELEE, Luul, Miriiam, Porto Morto, Rolo, Trokut i Willow Avenue, dok
u subotu 25. lipnja stižu: Bad
Daughter, Bluvinil, Đutko i plodovi zemlje, Fantom, Hram, Irena Žilić, KOIKOI,
Marinada, Pseća plaža i Srklet!
- Let's Rock je festival koji rado ističe i lokalne bendove pa šibenske snage
ove godine predstavljaju Bluvinil, poznati
i kao Apaši po svom istoimenom hitu, Hram, čiji je ulični old school
hip-hop kroz album ''Bijes'' pomeo domaću scenu. Stiže nam i šibenski
četveročlani sastav Diskodelija za
koji se čvrsto afirmirao na domaćoj glazbenoj sceni kao hrvatski predvodnik
post rock scene. Tu nam je ekipa iz benda Rolo koji bi već mogli nazvati domaćim
iako nisu iz Šibenika, nego susjednog Splita, jer su jedini nastupili na svim
izdanjima Let's Rocka! – najavljuju iz Tvrđave kulture.
PETAK 24. 6.
TRIBINE
19:00 LUUL
21:00 FREEKIND.
23:55 TROKUT
01:00 ROLO
GLAVNA
POZORNICA
20:00 MIRIIAM
22:00 WILLOW AVENUE
23:00 PORTO MORTO
PARKING
19:30 FIRE IN CAIRO
20:40 LELEE
21:50 DISKODELIJA
SUBOTA
25.6.
TRIBINE
19:00 PSEĆA PLAŽA
21:00 FANTOM
23:55 KOIKOI
01:00 MARINADA
GLAVNA
POZORNICA
20:00 IRENA ŽILIĆ
22:00 BAD DAUGHTER
23:00 BLUVINIL
PARKING
19:30 SRKLET
20:40 ĐUTKO I PLODOVI ZEMLJE
21:50 HRAM
Article
Najavljen bogat i raznovrstan program 68. Splitskog ljeta
Medijskom konferencijom u Hrvatskom narodnom kazalištu Split najavljeno je 68. Splitskoljeto. U tradicionalnom terminu od 14. srpnja do 14. kolovoza. Na otvorenim, ambijentalnim pozornicama Splita i okolice, svi ansambli splitskog Hrvatskog narodnog kazališta te brojni gostujući ansambli od 14. srpnja do 14. kolovoza u 51 izvedbi prokazat će čak 43 naslova opernih, dramskih, baletnih, koncertnih predstava uključujući i nekoliko biranih izložbi i promocija knjiga. U organizaciji splitskog Hrvatskog narodnog kazališta pod ljetnim zvjezdanim nebom, publici će se predstaviti brojne zvijezde kazališne i glazbene umjetnosti, događat će se kazalište.
Festival se održava pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića. Pokrovitelj 68. Splitskog ljeta je OTP banka, a medijski pokrovitelj je dnevni list Slobodna Dalmacija koji dodjeljuje festivalske nagrade Judita za najveća umjetnička postignuća u glazbenom i dramskom programu.
U festivalskoj produkciji bit će premijerno izvedena Verdijeva opera Simon Boccanegra pod ravnanjem maestra Ive Lipanovića i u režiji Krešimira Dolenčića, dramski će ansambl HNK Split premijerno, u režiji Paola Magellija, izvesti dramu LizistRATa po tekstovima Aristofana, Homera, Predraga Lucića i Mate Matišića, a Balet HNK Split premijerno baletnu predstavu Veliki Gatsby u režiji i koreografiji Lea Mujića.
- Potrudili smo
se održati kontinuitet dobrih, kvalitetnih, raznolikih i umjetnički sadržajnih
programa - uvodno je rekao ravnatelj Splitskog ljeta Srećko Šestan.
- Nastavili smo plodnu suradnju s drugim splitskim kulturnim institucijama, drugim hrvatskim narodnim kazalištima, ljetnim festivalima drugačije koncepcije. Izuzetno mi je drago što su s nama na konferenciji redatelji svih premijernih naslova Festivala. S posebnom radošću pozdravljam redatelja dramske premijere Paola Magellija koji ponovno režira u Splitu nakon 21 godinu, a isto tako i Krešimira Dolenčića te Lea Mujića.
- Ove smo se godine odlučili da Festival otvorimo premijerom Verdijeve opere Simon Boccanegra, na Peristil vraćamo Aidu, tradicionalno idemo s Erom s onoga svijeta u Vrliku koju izvedbu će ove godine snimati Hrvatska radiotelevizija tako da će ostati trajni dokument o izvedbi Gotovčeve opere. Puccinijeva Turandot u galeriji Meštrović zaključit će operni dio festivala. To su tri grandiozna naslova uz jedan hrvatski, koji je obišao svjetske pozornice, što je u ovako kratkom razdoblju velik i ambiciozan zalogaj. Moram naglasiti da je s pomlađenim ansamblima orkestra i zbora kvaliteta opernog ansambla kvaliteta značajno porasla. S radošću mogu najaviti da će Krešimir Dolenčić debitirati režijom na Peristilu. Što se tiče koncertnog programa koncentrirali smo se, mahom, na hrvatske izvođače. Kao i prijašnjih godina, trudio sam se da uklopimo što više fahova, pjevača i instrumentalista, raznoraznih ansambala koji će nastupati s raznovrsnim programima u različitim prostorima - kazao je ravnatelj festivalskog glazbenog programa Jure Bučević.
Ravnatelj
baletnog programa Ilir Kerni:
- Dva su baletna gostovanja, Baleta riječkog HNK Ivana pl. Zajca s predstavom Čipka i talijansku trupu Baletto di Roma s njihovom predstavom Première. Posebno mi je drago što premijernu predstavu Veliki Gatsby radimo s proslavljenim umjetnikom, jednim od naših najvećih koreografa, Leom Mujićem. Zahvaljujem Leu što je pristao doći, atmosfera na probama je odlična i radujem se spektakularnoj predstavi koja nas očekuje.
Dramski je program Splitskog ljeta predstavio
producent Jasen Boko:
- Budući da će o glavnom događaju, o jedinoj dramskoj premijeri LizistRATi govoriti redatelj Paolo Magelli ja ću se usredotočiti na ostatak programa. Posebno sam radostan što prvi put ove godine imamo Radionicu suvremene izvedbene prakse u suradnji s Ivanom Talijančićem, hrvatskim redateljem koji već 30 godina živi u New Yorku. Voditelji su Barney O'Hanlon i Claudia De Serpa Soares iz svjetski reprezentativnih kazališnih trupa, kompanije Sasha Waltz (Njemačka) i SITI Company (SAD). U radionici sudjeluje desetak umjetnika iz Hrvatske i inozemstva. Radionica traje 13 dana a na kraju će na javnoj predstavi 23. srpnja biti prezentirani rezultati. Od naših repriza tu su Smij i suze starega Splita na Sustipanu, koja već postaje zaštitni znak Splitskog ljeta, Zapisi iz nevremena i Francuzica koji će igrati izvan Splita. Nastavljamo suradnju s dramskim kućama u Hrvatsko. Ove se godine predstavlja HNK Osijek s predstavom Udovice Sławomira Mrożeka u režiji velikog poznavatelja poljskog teatra Jasmina Novljakovića. Da sam ptica Nikoline Bogdanović dolazi u produkciji Fiji grupe i ustanove Festum Umag, te Teatar EXIT s predstavom Realisti Jure Karasa. Splitski teatar PlayDrama dolazi s autorskim projektom Sretna ne bila koji uz dramatičarku Ivanu Vuković potpisuje redateljica Helena Petković i glumice Petra Kovačić Botić, Ana Uršula Najev, Ana Marija Veselčić.
Krešimir Dolenčić, redatelj opere Simon Boccanegra kojom festival započinje 14. srpnja na Peristilu:
- Ovaj golemi festivalski program budi radost i nadu da se nešto lijepo može dogoditi. Simon Boccanegra je jedna neobična opera, zreli i čak netipičan Verdi. Glazba je to prepuna leitmotiva, puna mora. Naslovni lik je povijesna figura, bivši gusar i prvi đenoveški dužd. Razapet između osobne tragedije i političke dužnosti poslužio je Verdiju kao simbol Risorgimenta čiji je on bio vatreni pristaša. Priča je izuzetno složena a glazba je, možda jedna od najljepših u čitavoj opernoj literaturi. Ova se opera smatra, u Verdijevom opusu, sasvim nesazluženo ponajviše stavljenom sa strane. Vjerujem da nam ova plovidba sa Simon Boccanegrom na more, s ansamblima i solistima HNK Split i gostima, može dati jednu prekrasnu predstavu.
Paolo Magelli, redatelj premijerne produkcije LizisRATa, koji u Splitu režira nakon pauze
od 21 godinu:
- Prije svega moram, bez ikakve zadrške, reći da imam jedan sjajan ansambl koji zaslužuje svu pažnju i maksimalan angažman. Ovo što radimo je LizistRATa, ne samo Aristofan koji je povod, iako je on kao pokretač jedne bezobrazne alinužne utopije sjajan. U jednom trenutku ga mi napustimo i ulazimo u Ilijadu, da bi iz Ilijade ušli u dramu Mate Matišića uz, naravno, sedam fantastičnih pjesama Predraga Lucića koje su nam unutarnje stanice u ovom komadu. To je jedno putovanje koje je svojevrsna reminiscencija mog života. U Ilijadu sam zaljubljen cijeloga života. Putovanje je to kroz 2600 godina neprekidnog i neumornog ratovanja koje Europa ima.
Koreograf i redatelj posljednje festivalske
premijere, plesne predstave Veliki Gatsby,
Leo Mujić:
- Prvi put radim u Splitu kao koreograf. Ansambl je osvježen, sasvim internacionalan. Veliki Gatsby je velika tema koja obiluje fenomenalnom glazbom i estetikom dvadesetih godina i art deco-a. Čuveni gatsbyjevi party-ji i slomljeni američki san ono je što ćemo na koncu vidjeti u jednoj izuzetno plesnoj predstavi. Ples je na temeljima klasike s nadogradnjommodernog.
Ravnateljica Gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu Grozdana Ribičić predstavila je čak sedam programa koje ta ustanova realizira u suradnji sa Splitskim ljetom, od predstavljanja knjiga, večeri pripovijedanja do poetsko-glazbenih večeri, Nikola Franić iz Galerije 46 predstavio je dvije likovne izložbe.
Plesni klub Noa kao prvak Hrvatske nastupit će u Ateni na Europskom cheerleading prvenstvu
Iz Noe posebno zahvaljuju Košarkaškom klubu Split koji im je ustupio svoju pomoćnu dvoranu za završne pripreme.
[FOTO] Danas slijedi najduži dan u godini u Šibeniku
Iznimno danas, 1. srpnja bit će najduži dan u godini u Šibeniku. Ostalo je jako malo do kraja 62. Međunarodnog dječjeg festivala u Krešimirovom gradu koji završava sutra, no danas se očekuje bogat festivalski program koji počinje već u 9 sati promocijom i radionicom u sklopu Monte Librića "Librić u Perivoju". Dan će privesti kraju produkcija filmskih radionica 62. MDF-a i projekcija animiranih filmova sa Svjetskog festivala animiranog filma – Animafest, Zagreb 2022. na Gorici u okviru filmskog programa Željka Šturlića.
U međuvremenu događat će se jako mnogo toga – od promocije slikovnice Damira Urbana preko gostovanja Gradskog kazališta lutaka iz Rijeke u Hrvatskom narodnom kazalištu u Šibeniku do čitanja Mile Elegović ispred Gradske knjižnice Juraj Šižgorić.
- Sva svoja dječja i tinejdžerska ljeta provela sam u Ulici kralja Zvonimira u Šibeniku. Moja baka Marija Šimičević i djed Miljenko, učitelji po struci, živjeli su tamo. Moja prva kazališna scena bila je scena Međunarodnog festivala djeteta jer sam plesala balet kod Silvije Hercigonje... Zdravo maleni, djeco svijeta... Vidimo se - poručila je poznata hrvatska glumica koja će danas od 19 sati sjediti tamo gdje su jučer sjedila poznata TV lica Antonija Blaće i Dorijan Klarić te znanstvenik Igor Rudan.
Tu je i svečano zatvaranje likovne izložbe "Volim crtati filmove" Davora Gobca ispred Azimuta koji će doći i zatvoriti izložbu na sebi svojstven način.
Plesno će biti na ljetnoj pozornici kad od 21 sat ispred katedrale svetog Jakova pjevaju polaznici Umjetničke škole Marianna Ilkov iz Ukrajine.
- O uličnom programu vjerujemo ne trebamo trošiti puno riječi jer kao i svaki ostali segment na Festivalu, i on dovoljno govori sam za sebe. Ponosni smo na sve što smo postigli ove godine unatoč brojnim nedaćama, ali i to je dio tradicije našeg Festivala koji je stvaran za djecu, u nekim dijelovima i od djece. Teško nam je govoriti o kraju, pa ćemo samo poručiti – uživajte u onom što je pred nama i vidimo se na svim našim pozornicama - poručili su iz Ureda MDF-a.
Dodajmo i da će danas na Sportskoj TV biti premijerno prikazan film "Sretno dijete-uspješan sportaš" u 17.40 sati te reprizno u utorak, 5. srpnja, u 13.15 sati. Riječ je o filmu snimanom na plivačkom mitingu Zdravo maleni u organizaciji Plivačkog kluba More koji se održao u okviru programa 62. MDF-a.
Ponos je Vrgorca i splitskog Boksačkog kluba Marjan: Lorena završava školu, a uskoro će u policijsku patrolu
- Još malo pa sam gotova s Policijskom akademijom i počinje mi dvomjesečna praksa, nakon koje i završni rad te prisega - priča nam Lorena koja najveći dio svoje strasti, odnosno ljubavi poklanja - boksu.
Lorena ima veliku potporu predsjednika kluba Matinija Sršena, trenera Safeta Tutića, Bože Mitrovića i Roka Čule, a što je možda i još važnije, svoje obitelji. A kako i nebi...