Tko su favoriti za osvajanje EP u rukometu i gdje se nalazi Hrvatska?

Hrvatska će rukometna reprezentacija na Europskom prvenstvu u Mađarskoj i Slovačkoj pokušati obraniti srebro koje je osvojila dvije godine ranije

Na prošlom prvenstvu očekivanja su bila gotovo nepostojeća, a Hrvatska je, predvođena Domagojem Duvnjakom koji je kasnije osvojio i nagradu za najboljeg igrača turnira, suprotno svim očekivanjima došla do finala. Tamo je imala svoju priliku doći do prvog povijesnog europskog zlata, ali nizom grešaka i propuštenih prilika dopustila je Španjolskoj da se okruni titulom europskog prvaka.

Nova prilika za doći do povijesnog rezultata je sada, ali hrvatski navijači će još jednom u natjecanje ući bez gotovo ikakvih očekivanja. Štoviše, usudimo se reći da su ona još manja nego što je to bio slučaj prije dvije godine. Slične tome su i procjene mnogih stručnjaka, a upravo ćemo se na njihova očekivanja referirati i pogledati tko su glavni favoriti za doći do zlata na ovom natjecanju.

Još jednom Danska

Danska je aktualni svjetski prvak i možemo reći da je po procjenama stručnjaka i velikih kladionica o kojima se više može saznati na stranici kladenjeonline.com, već nekoliko zadnjih godina glavni favorit za zlato na svim natjecanjima na kojima sudjeluje. To svojim predstavama apsolutno i opravda, a sada svi još jednom najozbiljnije računaju upravo na njih. Danska se nalazi u skupini A s reprezentacijama Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Slovenije.

Vrijedi istaknuti i da je Danska toliko velik favorit da svi koji ulože na njezino osvajanje Europskog prvenstva, neće eventualnim dobitkom niti poduplati svoj ulog.

Drugi favoriti Francuzi

Francuska je, dosta očekivano, na drugom mjestu liste favorita za osvajanje naslova europskih prvaka, ali njezine šanse za osvajanje su više od tri puta manje nego one koje se pripisuju Danskoj. Naime, svatko tko uloži na to da će Francuska osvojiti Europsko prvenstvo, u slučaju da se to ostvari, dobit će od 6 do 7 puta veći dobitak od početnog uloga. Možemo reći da je to pomalo čudno s obzirom da se radi o izuzetno jakoj reprezentaciji koja je ujedno i aktualni olimpijski prvak.

Kao što znamo, Francuska se nalazi u skupini C, zajedno s Hrvatskom, Srbijom i Ukrajinom.

Još šest reprezentacija ispred Hrvatske

Hrvatska se nalazi na, za naše ambicije, poprilično niskom devetom mjestu liste favorita. Ako netko odluči uložiti na to da će Hrvatska osvojiti Europsko prvenstvo i to se ostvari, toj će osobi dobitak biti čak 34 puta veći od uloga. Možemo reći kako su to zaista niske šanse i da malo tko vjeruje u Horvatove izabranike.

Kao što smo rekli, na listi favorita ispred Hrvatske se uz Dansku i Francusku nalazi još šest reprezentacija, a to su Švedska, Španjolska, Mađarska, Norveška, Njemačka i Slovenija. Zanimljivo je da stručnjaci više vjeruju u viceprvake svijeta Šveđane nego u branitelje naslova Španjolce, kao i u domaćine Mađare više nego u sjajnu Norvešku. No, ovaj drugi slučaj možda i nije toliko čudan imajući na umu koliko je domaćinstvo posljednjih godina pogodovalo nekim reprezentacijama u ostvarivanju sjajnih uspjeha.

Kada već spominjemo procjene, spomenimo kako u njima Crna Gora, Slovačka, Ukrajina i Litva dijele zadnje mjesto te će svaki ulog na jednu od tih reprezentacija u slučaju njihovog osvajanja titule europskog prvaka kao dobitak biti uvećan čak 2500 puta.

hr Fri Jan 14 2022 17:10:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Splitski KAŽL u Rijeci u lovu na juniorsku medalju

U subotu u 15 sati igraju s Trešnjevkom 2009
Košarkaška akademija Žana Lelas ovog vikenda nastupa na završnici Prvenstva Hrvatske u kategoriji juniorki. Veliki je to uspjeh kluba sa splitskih Ravnih Njiva i još jedan dokaz da se odlično radi s mlađim uzrastima. To je treći Final Four za Splićanke ove sezone, imaju srebro u kadetskoj i broncu u predkadetskoj konkurenciji dok su seniorke sezonu zaključile na petom mjestu igrajući pretežno s vlastitim mladim snagama. Prije početka sezone su se u klubu nadali da u juniorskoj kategoriji upravo mogu do zlata, no poremetio ih je niz ozljeda, odlazaka i odustajanje. tako da bi svaka medalja bila uspjeh. Da su u kadru Lokica, Ljubić, Smiljanić, Nejašmić, Jakelić, Puljak i Znaor, bile bi puno jače, no i ovako će pokušati napraviti sve za što bolji rezultat.

Prvi protivnik im je u subotu u 15 sati u Rijeci Trešnjevka 2009 koja je u ovim okolnostima prvi favorit, a nakon toga se sastaju domaći FSV i Brod na Savi, dok su utakmice za medalje na programu u nedjelju.

hr Sat May 21 2022 09:21:02 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Dean Računica se porazom oprostio od klupe Šibenika

Narančasti su izgubili u gostima kod Lokomotive, uz novi gol Ivana Delića

Lokomotiva je u drugoj utakmici 36. kola Prve HNL pobijedila Šibenik s 2:1 na stadionu u Kranjčevićevoj. Svi golovi postignuti su u prvih 45 minuta, domaći su poveli iz kaznenog udarca kojeg je realizirao Sandro Kulenović u 6. minuti, zbog prekršaja na mladom Stojkoviću. Na 2:0 povisio je Mateo Marić glavom iz blizine u 29. minuti, a do odmora je Ivan Delić u 41. minuti snažnim udarcem s 16 metara postavio konačni rezultat.

Bila je ovo posljednja utakmica Deana Računice na klupi Šibenika, trener Narančastih najavio je prošlog tjedna da odlazi sa Šubićevca. Šibenčani sezonu završavaju na osmom mjestu s 32 boda, Lokomotiva je peta s 49 bodova.

Sutra se igraju tri preostale utakmice 36. kola, u 15 sati igraju Rijeka i Hrvatski dragovoljac, u 17.05 sati Gorica i Osijek te u 20 sati Dinamo i Hajduk.

hr Fri May 20 2022 22:20:04 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Ivan Šapina je prvak Europe!

Član splitskog Marjana osvojio je najveću medalju u karijeri
Ivan Šapina iz splitskog Marjana je novi prvak Europe u taekwondou u kategoriji do 87 kilograma. Nika Klepac se u Zagreb vraća sa srebrnom medaljom oko vrata.

Hrvatska taekwondo reprezentacija stigla je tako do četvrte i pete medalje na seniorskom EP u Manchesteru nakon dva dana natjecanja.

Olimpijac iz Tokija nastavio je niz osvajanja medalja na najvećim natjecanjima te bronci sa svjetskog prvenstva 2019. i europskog prvenstva 2021. dodao i treću medalju uzastopno, svoje prvo seniorsko zlato s velikih natjecanja. Šapina je sve tri borbe na putu do finala slavio s preko 20 razlike. U osmini finala je deklasirao Cipranina Andreasa Theocharous 26:0, u četvrtfinalu je bio bolji od Ukrajinca Vladyslava Bondara 24:4 dok je u polufinalu s još jednom 24:4 pobijedio Slovenca Patrika Divkovića. Finale je donijelo dramu kakvu nam je Šapina već nekoliko puta priredio posljednjih godina.

Nakon 11:11 finale protiv Španjolca Raula Martineza Garcije otišlo je u ekstra rundi na zlatni bod, a niti nakon dodatnih minut borbe nije bilo bodova te je pobjednika odlučio veći broj pokušaja Šapine u ekstra rundi. Dodajmo i da je Šapina već osmi seniorski prvak Europe za splitski Marjan nakon Ane i Lucije Zaninović, Tonija Kanaeta, Lovre Brečića, Matee Jelić, Brune Vuletić i Lene Stojković što dovoljno govori o sustavnom radu koji se u Splitu nastavio i nakon odlaska sestara Zaninović.

Srebrnu medalju osvojila je Nika Klepac, članica Medvedgrada iz Zagreba koja je u kategoriji do 73 kilograma slavila protiv izvrsne Nizozemke Reshmie Oogink  na zlatni bod 4:0, a potom u borbi za medalju pobijedila Njemicu Alemu Hadžić s 4:2. U polufinalu je Nika odličnom borbom pobijedila Francuskinju Paule Marie Ble s 15:8 te se plasirala u finale europskog prvenstva protiv još jedne Francuskinje koja je ipak bila prejaka. Laurin je sa 16:0 odnijela zlato u Francusku.

Blizu odličja bila je i druga Nika, Nika Petanjek koja je u osmini finala krenula pobjedom 9:6 nad Španjolkom Taniom Castineirom. U četvrtfinalu je Nika krenula odlično, povela 4:0 i prednost držala do zadnjih par sekundi kada je iskusna Poljakinja Aleksandra Kowalczuk okrenula borbu i s 5:6 otišla u polufinale europskog prvenstva.

Zlatom na President cupu u Albaniji Ivan Šapina je osigurao Hrvatskoj ekstra mjesta u kategoriji do 87 kilograma kojeg je upotpunio klupski mu kolega Josip Bilić Pavlinović. Splićanin je u prvom kolu slavio protiv Rumunja Snacova 23:5 da bi u sljedećem kolu izgubio od trećeg nositelja, Njemca Bachmanna prekidom 9:29.

U kategoriji do 58 kilograma nastupio je Fran Šerer iz Zagrebačkog Iona kojeg je u osmini finala zaustavio Španjolac Adrian Vicente Yunta prekidom 34:14.

Sutra su na tatamiju Matea Jelić, Toni Kanaet, Lena Stojković i Leon Glasnović pa možemo očekivati novu berbu medalja za Hrvatsku.

hr Fri May 20 2022 21:56:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Žuti skokovima slomili otpor Zadra i poveli u polufinalu

Druga utakmica finala igra se u ponedjeljak u 20.30 sati na Višnjiku

Split je poveo s 1:0 u polufinalnoj seriji protiv Zadra, na Gripama su Žuti slavili s 74:64 pred oko 1200 gledatelja. Bila je to još jedna šahovska partija dvaju velikih rivala, Zadrani su u drugoj četvrtini imali 10 koševa prednosti, Žuti su ih do poluvremena stigli i prestigli, a u završnici su imali više rješenja u napadu. Presudnom se pokazala dominacija Splita u skoku, imali su ih ukupno 41 naspram zadarskih 22, s tim da su Žuti uhvatili čak 17 napadačkih skokova. I usput pogodili 13 trica, najviše Perković šest i Shorter četiri

Shannon Shorter je s dvije trice u prvih 90 sekundi odmah razbudio splitsku publiku, potom je Vuko pogodio tricu za 9:4 nakon tri minute igre. Zadar je odgovorio unutarnjom igrom, u iduće dvije i pol minute gosti su serijom 7:0 preuzeli vodstvo. U osmoj minuti bilo je 13:18 kada je trener Žutih Subotić pozvao minutu odmora, Split je teško dolazio do situacija u kojima bi centri mogli primiti loptu. U posljednjoj minute prve četvrtine Zadar je vodio 22:15 da bi Perković ubacio tricu za minus četiri (18:22) nakon 10 minuta igre.

Obrana Zadra radila je dobar posao na početku druge četvrtine, zatvarali su gosti sve pokušaje Žutih da dobiju dubinu pod košem. Tricom Marčinkovića Zadar je u 14. minuti poveo 10 razlike (20:30), igralo se u ritmu koji je odgovarao gostima. Vratio je potom Subotić u igru Shortera koji je individualnom kvalitetom nanizao pet koševa pa je trener Zadra Helbich morao pozvati minutu odmora. Nastavili su Žuti povratak u egal, Ukić je pogodio tricu, potom Shorter u kontri donio vodstvo 33:32, dvije i pol minute do kraja druge četvrtine. Nakon nove minute odmora Ukić je ubacio tricu za 36:32, uzvratio je na isti način Drežnjak da bi Perkovićeva trica donijela Splitu 39:35 nakon prvog poluvremena.

Zadar se u trećoj četvrtini brzo vratio u egal zahvaljujući prije svih Bursaću, ulazak Roka Ukića dao je novi impuls Žutima pa su uz dvije trice Perkovića došli do 55:48 u 28. minuti. Smanjili su gosti s četiri uzastopna koša na 55:52, Ukić u zadnjoj sekundi treće četvrtine nije pogodio tricu za veće vodstvo.

Međutim, na otvaranju posljednje četvrtine Perković je ubacio svoju čak šestu tricu i dao Žutima priliku da kontroliraju rezultat. Zadar je hvatao zaostatak, izjednačio tricom Jordana za 62:62, pet i pol minuta do kraja. Iduće dvije minute pripale su Žutima, nanizali su šest koševa prije nego je Carter sjajno prošao po čelnoj liniji i zakucao za 68:64. Nakon toga je centar gostiju Thompson zaradio petu osobnu što je dodatno išlo na ruku domaćima. Utakmicu je riješio Shorter tricom za 71:64 na minutu i pol prije kraja, nakon toga se Zadar više nije mogao vratiti.

hr Fri May 20 2022 20:09:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.