Terapijsko jahanje u Sinju kroz projekt “Čarobni pokret konja” koristilo više od šezdeset osoba s poteškoćama u razvoju i s invaliditetom

Uzbudljivi, graciozni i ponekad mistični, konji su oduvijek bili izvor fascinacije za ljude diljem svijeta. Njihova snaga, ljepota i inteligencija često su nadmašivali očekivanja ljudi, a neki su čak smatrali da posjeduju čarobnu moć. Jedan od najimpresivnijih aspekata konja je njihov sposobnost da izvode elegantne i harmonične pokrete koji oduzimaju dah, da izvode čarobne pokrete.

A baš je “Čarobni pokret konja” naziv projekta Konjičkog kluba Alkar 1968 iz Sinja kojeg je financirala Europska unija iz sredstava Europskog socijalnog fonda. 

– Pored jačanja kapaciteta lokalnih organizacija civilnog društva, projekt je imao za cilj uključivanja osoba s invaliditetom u zajednicu te uključivanje volontera u rad na provedi projekta. Tijekom trajanja projekta održane su četiri radionice u ukupnom trajanju od preko šezdeset sati predavanja o ključnim temama projekta. Kroz trajanje projekta ulogu terapijskog jahanja koristilo je više od šezdeset osoba s poteškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom i svi su iskazali želju da se njihovo druženje s konjem nastavi i u budućnosti – kazao je između ostalog Ivan Cvrlje, voditelj projekta na završnoj konferenciji projekta u petak, 2. lipnja.

Na konferenciji su, uz Cvrlju, sudjelovali Stipe Delija, ispred partnera Zajednice športskih udruga grada Sinja, volonteri koji su volontirali na provedbi projekta, koordinator projekta Zoran Mastelić te vodstvo Konjičkog kluba Alkar-1968 Sinj.

U ime nositelja projekta sudionike je uvodno pozdravio Mirko Penić, predsjednik Konjičkog kluba Alkar-1968 Sinj, te se zahvalio na dobroj suradnji Centru za autizam i Udrugi osoba sa cerebralnom paralizom „Srce“ iz Splita čiji su polaznici tijekom provedbe projekta bili aktivni korisnici usluge terapijskog jahanja.

Zoran Mastelić, koordinator projekta, predstavio je provedbene aktivnosti te iznio brojčane podatke o utrošenim satima rada, organizacijskim poteškoćama, najčešće uzrokovanim nepovoljnim vremenskim uvjetima, o načinu osiguranja prateće dokumentacije, ali i zadovoljstvu koje u radu pružaju osobe s poteškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom. Pri tome je naglasio značenje dobre suradnje i komunikacije sa Centrom za autizam iz Splita i Udrugom osoba sa cerebralnom paralizom „Srce“ iz Splita.
Na kraju završne konferencije, predsjednik kluba Mirko Penić, najavio je daljnje sudjelovanje Konjičkog kluba Alkar-1968 Sinj na natječajima za dodjelu sredstava udrugama civilnog društva kako bi klub osigurao nastavak pružanja usluge terapijskog jahanja, ali i osnažio svoje mjesto u natjecateljskom segmentu.

POSLJEDNJE DODANO: