Zašto je bitno postojanje udruge?
- Tijekom svih ovih godina Udruga "Srce“ Split okuplja djecu i mlade osobe s invaliditetom koji se u udruzi druže, bore protiv institucionalizacije i pohađaju različite vrste terapeutskih radionica: radno okupacijsku, psihološku podršku, kreativne, glazbene, dramske i sportske aktivnosti. Kontinuitet svih ovih aktivnosti je važan za očuvanje zdravlja, napredovanje, iskazivanje svojih mogućnosti i jačanje samopouzdanja svih članova Udruge Srce.
Koliko članova okupljate?
- Udruga Srce Split danas broji 81 član zajedno s roditeljima. Članovi imaju dijagnoze cerebralne paralize i drugih srodnih dijagnoza. Udruga Srce svoja vrata drži otvorenima svim osobama kojima treba pomoć bez obzira na dijagnoze s kojima se hrabro nose.
Provodite niz projekata nacionalnih i EU. Jedan od značajnijih za vaše članove, sigurno je projekt osobni asistent kojim je osigurana podrška i pomoć tijekom dana...
- Na razini Hrvatske se taj dan obilježava nizom aktivnosti. U Splitu ćemo u Gradskoj knjižnici Marko Marulić predstaviti javnosti svoje aktivnosti kroz dramsko scenski nastup i izložbu svojih radova. Izložba ostaje otvorena do 8. svibnja. Najveći izazov s kojima se naši članovi susreću je problem prostornog ograničenja Udruge od svega 77m2. Teško nam je organizirati terapije i radionice. Apeliramo i ovim putem na Grad Split i Županiju da omoguće našim članovima adekvatan prostor koji bi im omogućio borbu za jednake mogućnosti i izražavanje. Također, kada govorimo o izazovima, ističem i problem smještaja članova nakon smrti roditelja. Cilj nam je organiziranje stambene zajednice gdje bi naši članovi nastavili živjeti zajedno, u poznatom i sigurnom okruženju.
Možemo li kazati da smo kao društvo socijalno uključeni ili se još uvijek susrećemo s predrasudama?
- Društvo još uvijek nije uključeno onoliko koliko bi trebalo u ovom modernom i prosperitetnom dobu. Na žalost još uvijek postoje predrasude prema OSI. Smatram da društvo koje ne poznaje probleme OSI treba educirati i osnaživati za drugačiji, prosperitetniji način razmišljanja pa tako i djelovanja.
Projektno financiranje ovakvih programa iziskuje veliku stručnost, puno administriranja i znanja vezanih za vođenje udruge. Kako se s time nosite?
- Najveće poteškoće u osiguravanju financija je svakako dugi administrativni put od apliciranja, edukacija, pisanja, čekanja rezultata… Planiranje svih aktivnosti ovisi o tom čekanju i neizvjesnosti dobivanja projekta što uzrokuje golemi stres i strah od neuspjeha jer o tome ovisi napredak i zdravlje naših članova. Naš projektni tim jako predano radi na tome i bori se s brojnim, svakodnevnim izazovima provedbe projekata.
U radu se oslanjate i na volontere. Kakav je interes za volontiranje u vašim programima? Što volonteri ističu kao dobit ovakvog rada s djecom s poteškoćama?
- Volonteri su bogatstvo Udruge Srce jer su u kontinuiranom, predanom radu i nesebično daruju svoja znanja i sposobnosti za osobni boljitak svakog člana. Volonteri uvijek istaknu da se dobit u radu s djecom s poteškoćama ne može riječima objasniti. Dobit je davanje potrebitima to se samo može osjetiti, pustiti empatiji, humanosti i nesebičnosti da te nose i učine svoje! Stoga ako imate volje javite nam se i budite naš volonter!