Žuti za ostanak u ligi: Papirnati smo favoriti i to ćemo pokazati na terenu

Piše:

Košarkaši Splita nalaze se u jednoj od najtežih situacija u svojoj slavnoj povijesti. U utorak u 18.45 sati igraju ključnu kvalifikacijsku utakmicu za ostanak u ligi protiv Hermes Analitice, drugoplasiranog iz kvalifikacijske grupe za A-1 ligu.

Trener ”žutih” Ivica Burić svjestan je važnosti utakmice, nespecifične situacije u kojoj se najbolji klub 20. stoljeća nalazi.

– Čekaju nas dvije teške utakmice, idemo kod Hermesa koji je visoko kotirao do same završnice. Imali smo 10 radnih dana koje smo dobro iskoristili s obzirom na to da smo zadnje kolo bili slobodni. Imamo sitne probleme s Dijanom za kojeg se nadam da će biti spreman do utakmice, ostalo je sve posloženo kako treba,: Svjesni smo situacije u kojoj se nalazimo i ovaj put nema kalkulacija. Moramo pokazati snagu, moć i iskustvo više od protivnika na terenu. Na terenu smo svi isti, i tko pokaže volje, htijenja i koncentracije će pobijediti. Papirnati smo favoriti i volio bih da sutra to igrači pokažu na terenu.

Strateg ”žutih” je dobro upoznat s igrama Hermes Analitice:

– Imali smo svoj dio role pripreme za utakmice, ali smo krajičkom oka pratili što se događa u njihovoj ligi. S obzirom na razvoj situacije u ligi za ostanak gdje bi napravili korak naprijed, a protivnici dva koraka sve više i više smo pratili što se događa u njihovoj ligi. Pratili smo i Hermes i Škrljevo, znamo sve o njima, nema se što skriti. Najveća opasnost prijeti od Smajlagića, odličnog šutera i Prgometa koji je godinama igrao u selekcijama prve lige i vani. Bit je ne dati njima da se razmašu. Naravno da velika opasnost prijeti od Grgata, iskusnog centra, koji mada je 40-godišnjak nam može stvarati probleme. Moramo ući angažirano i hrabro i onda ne bi trebalo biti problema.

No, ono s čime će se momčad s Gripa najviše boriti u ove dvije utakmice je psihološki pritisak.

– Psihološka strana je na strani Hermesa. Igrali smo u Ligi za ostanak otvorenih karata i nismo imali što izgubiti.  Psihološki aspekt je vrlo bitan. Najteže je kad moraš, al to je breme sportaša i moraju se znati nositi s njim. Razgovarali smo s igračima i nastojali smo da taj pritisak bude što manji u njihovim glavama i vjerujem da smo u tome uspjeli. Idemo stegnute glave, mozak mora raditi 500 posto, koncentracija mora biti na visokoj razini i sada je psihološki aspekt prebačen na našu stranu.

Bek ”žutih” Jakov Mustapić smatra da će njegova momčad sve riješiti već u prvoj utakmici:

– Mi smo veliki favoriti. Hermes je godinama zajedno, dobro se poznaju, nemaju što izgubiti, godinama su u drugoj ligi, imaju tendenciju ući u prvu ligu, ali sve je na nama. Nećemo ih podcijeniti, ali nastojat ćemo riješiti sve sutra.

Mustapić tvrdi da je psihološka blokada nestala dolaskom trenera Burića koji svakodnevno razgovara s igračima:

– Blokada koju smo imali prvi dio sezone je nestala njegovim dolaskom. Naučili smo kako je  slomiti i privesti utakmicu kraju.

Najveća opasnost prijeti od Smajlagića, njihovog najboljeg šutera.

– Igrali smo i protiv boljih igrača ove sezone i timskom obranom bi ga trebali zaustaviti. Naravno da u reketu treba zaustaviti Grgata, a u obrani ga treba puniti prekršajima da što prije izađe iz igre.