Objasnio je da bi se Operativni normativni akt, kako bi se zvala uredba, donijela puno brže od redovnog zakonodavnog procesa u Saboru, ali ne samo to:
– Zakoni nikada ne predviđaju sve krizne situacije. I zato je u ovih par mjeseci dolazilo do toga da se ljudi pozivaju na razne članke zakona, jer više se zakona veže na istu djelatnost, a niti jedan ne rješava krizne situacije. Operativni normativni akt bi uzeo najbolje iz tih zakona i u kratkoj, sažetoj formi riješio bi sva postupanja koja su u naciji vezani za krizu.
– Spriječili bi se svi koraci koji do sada nisu davali rezultate. Sve slijepe ulice u koje smo upadali, više nam se ne bi događale. Dobili bismo jedan moćan zdravstveni sustav. – pojasnio je.
– U svakodnevnoj praksi vidimo da se neke stvari ne mogu riješiti niti predvidjeti unutar postojećih okvira. – rekao je dalje, jer sadašnji sustav počiva na materiji koja se odnosi na mnogim zakonima.
Za ovakav objedinjeni akt rekao je da bi “uzeo najbolje od dvega i normirao to na jednom mjestu”, te da bi to “puno pomoglo u postupanju i organizaciji zdravstvenog sustava.” To bi uključivalo i Nacionalni centar za covid-19 pri ministarstvu:
Rekao je da ne misli samo na Zagreb, nego na cijelu Hrvatsku:
– Taj centar bi proizlazio kao jedan od produkata ovog akta. Danas su mediji objavili da ministarstvo razmišlja o tome da se informacije objedinjuju na jednom mjestu i da se raspoređuju iz jednog mjesta. U vremenu u kojem jesmo, u kojem od 1000 oboljelih stotinjak mora završiti u bolnici, a desetak nažalost i u intenzivnoj i na strojevima za disanje, u toj situaciji su pojedine medicinske ustanove i pojedini timovi usamljeni u nekim situacijama i ne mogu si u cijelosti pomoći. – kazao je.
– Kada bi postojalo jedno mjesto kojem se mogu obratiti u svako vrijeme, odakle bi redovito dolazile upute i pomoć na adekvatan način, od centralnih vlasti do zadnjih timova na terenu svima bi bilo jednostavnije raditi. – prenosi N1.