Radnici Čistoće imat će od idućeg mjeseca 80 eura više u džepu, a dogodine – šta Bog da

Iz upravne zgrade Čistoće prvo su izašli gradonačelnik Splita Ivica Puljak i direktor te gradske tvrtke Ivica Karoglan. Puljak je prema medijskim djelatnicima koji su “izoštravali sluh” iza pomične rampe pokazao palac gore i sugerirao zatišje. Jedan od njih stotinjak zahtijevao je mir jer slijedila je – poslanica. Ponuda gradske vlasti i čelnika Čistoće pozdravljena je pljeskom, a sunčani je dan parao zvuk pjesme – Zovi, samo zovi – upućene sindikalistu Marinu Jadriću. Sveprisutan je bio Jadrić – malo s novinarima, malo iza zatvorenih vrata, a onda je u jednom trenutku i zaustavio kamion koji je gotovo pa izašao iz kruga firme da uz Jadrića nisu rame uz rame stali i drugi štrajkaši. Skoro su se ramenima dotaknuli Jadrić i zamjenik gradonačelnika Bojan Ivošević, a atmosfera ipak nije doživjela usijanje iako su promptno stigle i jake snage reda i mira.

U okviru financijskih mogućnosti koje smo predvidjeli, postignut je dogovor s radnicima Čistoće. Dogovorili smo korekciju najnižih koeficijenata za par posto da bi oni koji imaju najmanje plaće ipak imali nešto veće. Drago mi je da su sindikati i radnici prihvatili ovo, grad Split će i dalje biti čist, a odvajanje otpada je sve bolje i bolje što je dobra vijest za sve nas – rekao je Puljak.
Pratile su ga trublje kamiona koji su napuštali tvrtku i obećali nadoknaditi propušteno od jutros.

Financijski okvir je isti koji smo mi nudili na početku, samo je drugačija raspodjela. Danas je bilo više razgovora na koji način će se ti novci raspodijeliti, na kraju je većina radnika htjela ovako, a nama je praktično svejedno. Inflatorni dodatak i sistematizaciju nismo prihvatili, ali to više nije problem – zadovoljan je bio i Puljak koji je s radnicima bio i prije nego je zora svanula.

Najvažnije je da su radnici i članovi sindikata zadovoljni. Prihvatili smo socijalno pravedniji dodatak, i tako umjesto 6 posto povećanja na osnovicu plaća, imat ćemo 100 eura bruto kao stalni dodatak za sve djelatnika. Prihvatili smo i da se tri najniža koeficijenta podignu, i to za domaćice i domare u zgradi kao i pometače u krugu tvrtke i na ulicama – objašnjavao je Jadrić nakon sedam sati agonije.
Naviknuo se već na kamere pa nije bilo teško. Čak je i priznao kako ova situacija više odgovara vlasti podno Marjana.

Odustali smo od sistematizacije i tarifnog modela u kolektivnom ugovoru kao i inflatornog dodatka. Pratit ćemo situaciju, uvijek smo spremni na prosvjed jer ne daj Bože da nas prevare jer brzo će proći godina dana do sklapanja novog kolektivnog ugovora – dodao je.

Spremni smo opet stati s radom bude li zezancije s nama, čak i uz kolegu Jadrića. Poruka i drugim firmama – ujedinite se, smrzli smo, ali zaslužili smo. Ponosna sam na svoje kolege, hvala im svim, nek im ovi blagdani budu dobri – razmišlja tako Karolina Uljević.

Nije do ovoga trebalo ni doći. Moglo je ovo i ima godinu dana. Bit će sad malo veća plaća. A bit će lakši i Uskrs – rekla je Anđa Gaurina.

Bogu hvala da smo se dogovorili. Nisam sve slušala sada, ali 100 eura plaća je veća svima. Drugo šta bude. Zadovoljni smo. Ja odo raditi. Nek bude ovako kako bude, i dobro je – riječi su to Ane Baran.
I zbilja, na trenutke je izgledalo kao da pola onih koji su štrajkali zapravo i nisu svjesni zbog čega su u 5 i pol sati bili kraj firme umjesto na svojim standardnim radnim pozicijama.

Plastično, plaća će se svima u tvrtki povećati za nekih osamdesetak eura u neto iznosu. Za one kojima i neto ne zvuči kao poznat pojam objašnjenje je jednostavno – radnici Čistoće od idućeg će mjeseca imati 80 eura više u novčaniku. A neto i bruto u medijskom prostoru bile su gotovo pa svako druga riječ, a sadržaj je bio vezan za plaće u Čistoći.

Izvršna vlast govorila je jedno, radnici drugo. Istina je ovakva – osnovnica plaće u toj gradskoj tvrtki je 5 tisuća kuna, u eurima 663,61. Pometači su s koeficijentom od 1,54, iznosači s 1,8, a vozači 1,95. Bez prekovremenih sati i drugih dodataka poput putnih troškova, naknada za djecu i obroke. Radi se u tri smjene s obvezom rada subotom, prva od 6 do 13 sati, druga od 13 do 19 sati i noćna od 22 sata do 5 ujutro. Rad nedjeljom dodatno je plaćen.

POSLJEDNJE DODANO: