Drniški pjesnik Galić i splitski slikar Botteri Dini udružili snage u slavu slavnog Baudelairea

Pridružujući se Mjesecu Frankofonije, Prokultura – Split ovom prigodom ugošćuje velikane pjesničke riječi i likovnog izričaja.

Drniški pjesnik Miljenko Galić i splitski akademski slikar Josip Botteri Dini objavili su još jednu pjesničko-grafičku mapu. Ovaj put, udružila ih je vječna inspiracija: Pariz i hommage velikanu francuskog pjesništva Charles Baudelaireu (1821. – 1867.), i to u povodu obilježavanja 200 godišnjice rođenja tog jedinstvenog umjetnika i kritičara.

Mapu sačinjavaju prigodne pjesme Miljenka Galića i dva crteža Josipa Botterija Dinija, “Notre Dame” i “Pariški bulevar u sutonu”.

Charles Baudelaire bio je prvi pisac i utemeljitelj europske moderne lirike. Bio je pjesnik bola i “spleena”, zapravo tjeskobe modernog čovjeka i njegovih napora da se približi ljepoti. Pjesnička zbirka “Cvjetovi zla” izašla 1857. godine, utjelovljuje njegov odnos prema stvarnosti: cvjetovi su ideali za kojima teži, a zlo je ono koje vlada.

To je poezija koja odiše osjetilne užitke, prizore pariških ulica, prizore ljudske bijede i smrti. Odmah nakon objave “Cvjetovi zla” izazvali su veliku osudu suvremenika, bili su zabranjeni, a pjesnik optužen i kažnjen za ugrožavanje javnog morala.

Djelo je ponovno objavljeno tek nakon četiri godine, kada su iz njega izbačeni svi prokazani dijelovi. “Spleen Pariza” zbirka je njegovih pjesama u prozi kojom je također obilježio svjetsku i hrvatsku liriku, između ostalih Matoša, Ujevića i druge. 

Svojom poezijom Baudelaire relativizira tradicionalno shvaćanja ljepote, koju postavlja u sferu zla, a fantaziju vidi kao onu koja od vidljivog stvara nevidljivi svijet. Živio je boemskim životom, pretjerano osjećajan i osjetljiv. Baudelaire je umro u 46. godini, sam i bolestan, umoran od potrage za životnim ciljem i ispunjenjem. 
 
Miljenko Galić drniški je filozof i pjesnik rođen 1951. Njegovo kršćansko nadahnuće predstavljeno je u tri antologije i nekoliko pjesničko-grafičkih mapa nastalih u višegodišnjoj suradnji s akademskim slikarom Josipom Botterijem Dinijem.

Ovaj poetsko-likovni doživljaj, posvećen velikom francuskom umjetniku, nudi ispovjedni Galićev tekst“koji u kadenci zvuči totalno bodlerovski “posvećen je prije svega pjesnikovoj duhovnoj dimenziji, koja nema veze s njegovom hašiš-fazom”.

Slikovni dio obogaćuje stihove koji časte velikog pjesnika.  Josip Botteri Dini, sa svojom pariškom fazom blizak je “Spleenu Pariza”, a cijelim svojim životom i djelom Baudelaireovoj duhovnoj fazi, predstavljajući ovdje katedralu Notre Dame, uništenu u požaru prije nekoliko godina. 

POSLJEDNJE DODANO: