Dodigu s Krajicekom druga titula u dva tjedna

Hrvatsko-američka kombinacija je slavila u Baselu
Ivan Dodig i Austin Krajicek su osvajači turnira u Baselu nakon što su sa 6:4, 7:6(5) svladali francuski tandem Edouarda Roger-Vasselina i Nicolasa Mahuta. To je za Dodiga i Krajiceka treća zajednička titula i druga u dva tjedna, jer su u prošlu nedjelju otišli do kraja u Napulju. Našem tenisaču je to, inače, 19. naslov ukupno u igri parova.

Ono što je također važno jest da su 37-godišnji Hrvat i američki partner stigli na 8. mjesto po ovosezonskim bodovima, posljednje mjesto koje vodi na ATP Finals u Torinu. Dodig i Krajicek sada imaju 140 bodova više od Tima Pütza i Michaela Venusa uoči posljednjeg turnira u regularnom dijelu sezonu, u Parizu sljedećeg tjedna.

Nastup u Torinu među osam najboljih svjetskih parova već su osigurali Mate Pavić i Nikola Mektić.
hr Sun Oct 30 2022 16:34:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Alkar napokon slavio u Sinju protiv izravnog konkurenta za opstanak u ligi

Premostio je Alkar barijeru domaćeg terena i nakon nove drame slavio protiv izravnog konkurenta za opstanak u ligi Bosca u utakmici koja je krenula na najgori mogući način, ali i dobila najljepši mogući završetak.
Iako je to bila od onih utakmica koje sportski novinari nazovu - biti ili ne biti, sve do ulaska novog Amerikanca Christiana Peevya, Alkar je više izgledao na ono - ne biti. Bez energije i s rupama u obrani brzo se na semaforu pojavila ogromna prednost na strani Bosca koja je do kraja prve četvrtine bila iznimno pristojnih -6 za domaći sastav (24-30) uzme li se u obzir da je dvije minute prije kraja tog dijela bilo najvećih +14 (13-27). U petu brzinu tih  posljednjih je trenutaka prve četvrtine ubacio Gabriel Marić vezajući dva pogotka za tri poena.

I ne bi tu bio problemima kraj da odmah na startu druge četvrtine gosti nisu brzom serijom od 8-0 zadali nove glavobolje strategu domaćih Luki Bujasu. No, snage su se ipak na terenu, onim već spomenutim ulaskom Peevya, konsolidirale. Zgusnula se i domaća obrana, a uz impuls publike i stiglo na već viđenih -5 za Sinjane (49-54).

Rezultatski minus za Alkar bio je sve do polovice posljednjeg perioda kada se uvukla nervoza u redove Bosca pa su domaći iskoristili sve promašaje i u dva navrata došli do egala, prvo preko Tomaševića, a onda i Svaline da bi se kanonadom Polutak prometnuo u čovjeka odluke.

Drame, naravno, navikli smo već, u Sinju nije falilo jer se u kratkom roku približio Bosco nakon nesportske pogreške Svaline i tehničke greške Lovre Bašića. Prosvjedovala je sinjska klupa, negodovalo se s tribina, ali suci nisu odluke mijenjali. No, palo je to u drugi plan kad je nakon posljednjeg zvižduka prednost bila domaća.

Alkar – Bosco 88:82 (24:30, 25:24, 23:22, 16:6)

Sinj – GSD Ivica Glavan Ićo. Gledatelja: 400
Suci: Alfred Jovović, Frane Mjeda, Žarko Kovačević

Alkar: Zukanović, Bašić (15), Marić (13), Vojedilov, Putnik (3), Polutak (19), Peevy (11), Svalina (9), Tomašević (11), Vučić (2), Jukić (2), Lisica (3).

Bosco: Krajnović (23), Matić (6), Rukavina, Šljivarić (3), P. Babić (7), Radulović (3), Primorac (12), L. Babić (13), Čović, Jurič (15), Krapić.
hr Sat Jan 28 2023 20:34:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

KAŽL pobijedio na teškom gostovanju u Rijeci u neviđenoj završnici

Riječanke su s istekom vremena imale dva bacanja za produžetak…
Iznimno tešku i vrijednu pobjedu izborila je Košarkaška akademija Žana Lelas na zahtjevnom i uvijek  neugodnom gostovanju kod FSV-a u Rijeci sa 69:68 koja ih ostavlja u i igri za doigravanje nakon susreta 14. kola Premijer lige. Djevojke trenerskog tandema Vjekoslav Lokica/Anita Rade, iako su u 21. minuti vodile 17 razlike, u samoj završnici imale su sreće jer je sa zvukom sirene suđen prekršaj kapetanici Lani Bešlić pa je tako Dorotea Brandić s dva pogotka sa slobodnih bacanja utakmicu mogla uvesti u produžetak, no prvo bacanje je promašila, pa je izostala dodatna drama i Splićanke su na kraju slavile u utakmici. Splićankama u prilog nije išao broj slobodnih bacanja što svjedoči o kriteriju suđenja (26:16).

Nevjerojatno je kako su se dovele u tu situaciju, no ovakva pobjeda dolazi im nakon nesretnoga poraza od Raguse na Gripama u posljednjim sekundama.  Istina je da su utakmicu ranije trebale riješiti u svoju korist, ali Riječanke su grickale prednost nošene podrškom s tribina i ušlo se u uzbudljivu završnicu. Tradicionalno najbolji učinak imala je Shanice Shorter od 14 poena i 16 skokova za najveću valorizaciju odigravši svih 40 minuta, premda je Petra Božan bila efikasnija sa 16 poena uz sedam skokova.

Stoga je bio potreban učinak vanjske linije koja je dala svoj doprinos u pobjedi jer kapetanica Lana Bešlić ubacila je 11 poena (trice 3/6), u strijelce su se upisale još Gina Nikola Pirjak, Nela Ljubić i Gabrijela Grizelj (sve tri po 8) te još Jelena Ljubos (5), dok u igru nisu ulazile Marta Rimac, Klara Sokanović i Bruna Turčinov
hr Sat Jan 28 2023 19:40:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Split slavio u Laktašima fantastičnim preokretom

Žuti su utakmicu završili serijom 16:2
Split je napravio veliku stvar, jednu od većih u ABA ligi pobjedom od 92:88 nad Igokeom u Laktašima i to serijom 16:2 u posljednjih pet i pol minuta! Još preciznije, Igokea u posljednje četiri minute nije uspjela postići koš, dok su Žuti susret zatvorili s 11:0!

Kronološki, Sullivan je pogodio tricu, Nelson s dva ubačaja donio izjednačenje, e da bi na isteku napada, 43 sekunde prije kraja Mavra zabio tricu za vodstvo 91:88. Mavra je s pravom raširio ruke, jer Split se obranio u sljedećem napadu, Shorter s crte slobodnih bacanja povisio na 92:88.

Momčad Srđana Subotića je ovo šesta pobjeda u ABA ligi, a Igokei sedmi poraz u nizu. Smijenili su trenera, doveli Vladimira Jovanovića, nama poznatog kao trenera Cibone s kojim je Split imao lijepa iskustva. Ništa se u tom smislu, dakle, nije promijenilo.

Mavra je završio s 24 (trice 4-5) i 6 asistencija, Nelson 18, Shorter 17, Sullivan 14, Kalajžić 9, Runjić 8 i Ukić 2 koša. Split je pogodio čak 11 trica, ovosezonski rekord u ABA ligi i to sa 42,3 posto preciznosti.
hr Sat Jan 28 2023 19:16:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Zadar sredio Borac iz Čačka za 9. pobjedu u ABA ligi, suci ispraznili dio tribina zbog ružnog skandiranja

Doigravanje je sve bliže za momčad Danijela Jusupa

Košarkaši Zadra su stigli do devete pobjede u ABA ligi nakon što su u 17. kolu u Krešinom domu svladali Borac iz Čačka s 85:75, te tako poboljšali izglede za plasman u doigravanje. Pred kraj utakmice, točno 13 sekundi je ostalo, zakuhala se situacija na parketu, dvije tehničke pogreške za gostujuću momčad, a onda se „zapalio“ južni dio tribina. Uvrede prema gostima natjerale su suce da zatraže da se taj dio tribina isprazni, pa je sigurno da će Zadru to isprazniti blagajnu.

Nakon lepršavog prvog poluvremena i vodstva 51:30 izgledalo je da se bodovi već mogu upisati momčadi Danijela Jusupa, no Borac se vratio u trećoj dionici i zakomplicirao utakmicu smanjivši na 63:54. Koševima Gagića gosti iz Čačka su se opasno približili u 32. minuti, bilo je tek 63:59, ali Zadar nije dopustio preokret. Izdržali su taj nalet i malo po malo izgradili višak od 12 koševa (81:69).

Luka Božić je ubacio 22 koša, Dario Drežnjak 19, Antonio Jordano 12, Leon Šantelj 8, Juan Davis 7 kao i Karlo Žganec, dok su Sani Čampara i Marko Ramljak dodali po 5. Kod gostiju je najefikasniji bio Đorđe Gagić s 20 koševa. Gagić je, inače, rođen u Benkovcu, pa vam je i to sugestija zašto se pred kraj utakmice rasplamsala atmosfera i eskalirala u nešto ružno.

hr Fri Jan 27 2023 20:04:47 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.