Stiže proljeće, ali i alergije: Evo kako ublažiti simptome
S toplijim vremenom i vjesnicima proljeća počelo je i cvjetanje visoko alergenih biljaka. Zbog toga je i sezona peludnih groznica u punom zamahu. Evo i nekoliko savjeta za one koji još traže pomoć.
Alergije se ubrajaju među najraširenije bolesti današnjice. Iako su neki od peludnih alergena u zraku prisutni cijele godine, mnoge alergije povezane su s određenim godišnjim dobom. – piše HRT
– Trenutno su u zraku prisutne u visokim koncentracijama pelud umjereno alergenih biljaka čempresa i visokoalergene johe, objašnjava Ana Večenaj, Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar.
– Simptomi su najčešće hunjavica, svrbež u nosu te ponekad pečenje u očima, kaže Alma Rožman, Poliklinika za bolesti dišnog sustava.
Ako se zadrži neuobičajeno toplo vrijeme za ovo doba godine, osobe koje pate od alergija osjetit će zdravstvene tegobe ranije nego inače.
– Breze ima jako puno u Zagrebu, a onda ambrozija u kolovozu preuzme vodeću ulogu. Trava ima puno ovisno o vremenskim uvjetima u petom i šestom mjesecu, objašnjava Rožman.
Kako bi se ublažili simptomi, treba djelovati na vrijeme, prije sezone cvjetanja određenih biljaka.
– Treba započeti sa zaštitom nosne sluznice i treba početi uzimati antihistaminike ili neke druge tablete, savjetuje Rožman.
– Alergičari trebaju zatvarati svoje prostorije, ne provjetravati stanove, ako moraju izlaziti u prirodu najbolje je izabrati dan nakon kiše a nikako ne sunčan i vjetrovit dan, dodaje Večenaj. – piše HRT
–
Uz konkretne mjere, stručnjaci preporučuju redovito praćenje godišnjeg peludnog kalendara.


