Article

//www.dalmacijanews.hr/files/63bea5b45d7965d9968b456c/80

Ministarstvo sufinancira električne pastire - kako ih odabrati?

Kako se električni pastiri postavljaju, što je sve potrebno od opreme, kolika je to investicija i na što obratiti pažnju doznali smo od Nevena Šimića iz tvrtke Vitalis u Đakovu

Ministarstvo poljoprivrede sufinancira postavljanje električnih pastira koji sprječavaju štete od divljači na poljoprivrednim površinama, a nedavno je u tu svrhu raspisan i natječaj vrijedan četiri milijuna kuna.

- Najveći iznos financijskih sredstava koji se može prijaviti i ugovoriti po pojedinoj prijavi je 50 tisuća kuna odnosno 6.636,14 eura. Novčana sredstva namijenjena su isključivo za podmirenje troškova kupnje zaštitnih sredstava - električnih ograda (pastira) i žičanih ograda (mreža/pletiva) - priopćili su. 

Upravo to povod je brojnim poljoprivrednicima i lovačkim društvima za kupnju spomenutih uređaja.

Od Davora Doleneca iz Lovačke udruge "Trakošćan" iz Bednje doznali smo da poljoprivrednicima na području njihovog lovišta posuđuju električne pastire kako bi umanjili štetu od divljači. Daju ih onima koji imaju veće površine i koje su udaljenije od naselja.

- Onima koji su bliže i imaju manje površine osiguravamo repelente za zaštitu poljoprivrednih površina, usjeva i nasada - kaže nam dodavši da su do sada sve financirali sami od članarina.

Isto radi i Lovačko društvo "Šljuka" iz Popovače, a član Danijel Cvetić kaže kako ondje štetu najčešće rade divlje svinje i jeleni i to na kukuruzu. 

Električne pastire i pripadajuću opremu nabavili su od tvrtke Vitalis iz Đakova, a osim lovaca kupci su im često i stočari koji svoje životinje drže na otvorenom. Kako se oni postavljaju, što je sve potrebno od opreme, kolika je to investicija i na što obratiti pažnju doznali smo od Nevena Šimića iz spomenute tvrtke koja ih ima u ponudi kao i svu opremu potrebnu za njihovo postavljanje.

Prvi korak je, doznajemo, odabir uređaja ovisno o vrsti životinja koje se ograđuju ili onima od kojih želite obraniti svoje usjeve, posjed i slično.

- Primjerice svinje i goveda imaju osjetljivu kožu i kod njih se pastir bira prema dužini ograde dok je kod ovaca zbog vune i divljači radi dlaka potreban što snažniji uređaj - pojašnjava nam Šimić.

Pastiri na solarno napajanje sve popularniji

Osim toga potrebno je odrediti točnu površinu koja se ograđuje, što je površina veća, potreban je snažniji pastir s većom izlaznom snagom koja se mjeri u džulima. Također trebamo voditi računa i o vrsti životinja koje ograđujemo ili od kojih se branimo.

Popularno je, kaže, i solarno napajanje pogotovo ako nemate struju na površini koju ograđujete ili ako je riječ o udaljenim lovištima.

- Instalira se solarna ploča koja se spaja s uređajem i akumulatorom i tako ih napaja - objašnjava nam Šimić. Međutim, osim njih tvrtka Vitalis u ponudi ima i akumulatore na punjive baterije.


Prije postavljanja pastira važno je odabrati i stupove, a naš sugovornik kaže da se ljudi najčešće odlučuju na one drvene jer su jeftiniji iako je, napominje, prednost plastičnih koje oni imaju u ponudi to što na sebi imaju ugrađene izolatore na koje se provuče žica ili traka.

- To olakšava njihovo postavljanje, a za drvene se izolatori naknadno kupuju - kaže dodavši da se stupovi postavljaju najčešće na razmak od tri do četiri metra jer se tada žica najbolje može nategnuti.

Za obranu od divljači žice s većom prekidnom silom

Naglasio je i da je bitno nakon odabira pastira zbrojiti sve redove žica i prema toj dužini odabrati onaj koji može pokriti svu duljinu ograde i imati dovoljnu jačinu u džulima da napaja žice.

- Ako se ograđuje od divljači, žica mora imati što veću prekidnu silu koja označava njezinu čvrstoću. Dakle, manje će biti pucanja i štete na njoj - dodaje Šimić.

Isto tako ako se postavlja ograda čija je dužina više kilometara, onda se bira žica koja ima što manji otpor.

- Što je on niži to ona bolje provodi impuls i bit će jednak udar primjerice na petom i prvom kilometru - dodaje on.

Važno je napraviti i dobro uzemljenje jer bez njega nema ni dobrog udara. Prema riječima našeg sugovornika, na svakom uređaju iz ponude njihove tvrtke piše koliki je potreban broj uzemljenja.

Šimić napominje i to da električni pastir ne može ozlijediti ljude ni životinje.

- Izazvat će samo kratki neugodan udar - dodaje.

Također, ograda pod naponom trebala bi se označiti i vidljivim oznakama upozorenja za ljude kako bi ispoštovali vizualnu uočljivost.

Pitali smo ga i za primjer izračuna cijene na površini od jednog hektara.

- Za ograđivanje jednog hektara potrebno je 400m žice. Ukupno nam je potrebno 2,4 km žice ako postavljamo žicu u 6 redova. Treba odabrati pastir koji može pokriti dužinu ograde od 2,4 km - dodaje. Kako kaže, izbor jačine džula ovisi o financijskoj situaciji kupca, ali njihova preporuka je krenuti s jačinom od četiri do pet džula.

- Slabiji pastir je za manje površine i životinje poput svinja i konja - napominje.

Osim žica, postaviti se mogu i sajle koje imaju veliku prekidnu silu.

- Kupac treba odlučiti, ali mi uvijek preporučujemo onu žicu ima veliku prekidnu silu i nizak otpor. Skuplje su u startu, ali je to dugoročno isplativije zbog mogućih oštećenja. One imaju i UV zaštitu od sunca - otkriva nam.


Za površinu od jednog hektara bit će potrebno i oko 133 stupova ako se postavljaju na razmak od tri metra. Nadalje, treba odabrati i ručku za vrata u ograđeni dio koje mogu biti obične ili s oprugom koja je rastezljiva do pet metara kako bi se u posjed moglo ući i s poljoprivrednim strojevima.

Uz svu opremu preporučeno je kupiti i tester napona kojim se on prati i provjerava je li jednak na svim mjestima.

- Ako na parceli nema struje i uzimaju se solarni paneli za napajanje u tom kompletu se uzima solarni modul, regulator punjenja te konektor - dodaje Šimić.

Solarni komplet već od 2.500 kuna

Kaže kako oni u trgovini kupcu sve pripreme, zaleme što treba i to je uključeno u cijenu. Isporuke vrše isti ili sljedeći radni dan dostavnom službom na području cijele Hrvatske, ali i drugih zemalja Europske unije.

Njihovi uređaji imaju garanciju tri godine, a u ponudi su im marke renominiranih proizvođača poput AKO i Lacme.

- Pouzdani su i za njih nemamo reklamacije, zato ih najčešće i preporučujemo - zaključuje Šimić.

Cijene njihovih električnih pastira kreću se od 490 kuna pa nadalje. Primjerice, solarni komplet uz svu pripadajuću opremu može koštati od 2.500 kuna, ovisno o potrebnoj snazi pastira.

Za savjete i konzultacije stručno osoblje tvrtke Vitalis dostupno je svaki radni dan. Za više informacija obratite im se na jedan od niže navedenih kontakata.











hr Wed Jan 11 2023 12:22:06 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Magazin
//www.dalmacijanews.hr/files/642832225d7965bea48b460c/80
Foto: UNIST

Otvara se izložba “Dugiš otok u rijeci vremena” u Sveučilišnoj galeriji

Izložba se otvara 6. travnja u 19 sati i ostaje otvorena do 1. svibnja

Izložba “Dugiš otok u rijeci vremena” otvorit će se u četvrtak, 6. travnja, u 19 sati u Sveučilišnoj galeriji, Ruđera Boškoviča 31, a ostaje otvorena do 1. svibnja 2023. godine. Izložba je rezultat suradnje Arheološkog muzeja u Splitu i Umjetničke akademije u Splitu, a autori su mag. sc. Damir Kliškić, viši kustos pretpovijesne zbirke u Arheološkom muzeju u Splitu i izv. prof. art. dr. sc. Miona Miliša s Umjetničke akademije u Splitu.  

Prapovijesno sojeničko naselje na Dugišu u Otoku kod Sinja, sondažno se istraživalo 1955.-1956. godine od strane Arheološkog muzeja u Splitu. Radi se o jedinom do sada istraživanom sojeničkom naselju u čitavoj Dalmaciji. Prema arheološkom materijalu koji je prikupljen, ovaj lokalitet pokazuje kontinuitet življenja od srednjeg brončanog doba (1700-1300 g. pr. Kr.) pa do u antički period, kako pokazuju primjerci novca iz 1.-5. st. po. Kr. Glavni cilj ove izložbe je predstaviti splitskoj i široj javnosti jedan vrlo specifičan i do sada malo poznat oblik naselja iz pretpovijesnih vremena,  a to je sojeničko naselje, kroz dio originalne materijalne ostavštine u periodu od srednjeg brončanog do mlađeg željeznog doba. Na izložbi će biti predstavljeni brojni metalni, keramički, koštani i kameni predmeti koji dočaravaju razne gospodarske i društvene aktivnosti u navedenom periodu. Uz originale na izložbi će biti predstavljeno 18 kopija posuda koje su izrađene prema 18 originalnih keramičkih predmeta s ovog lokaliteta.

Iste su izradili studenti Odsjeka za konzervaciju - restauraciju Umjetničke akademije u Splitu i koji su bili tema za dva diplomska rada obranjena 2017. godine. Isto tako će se prezentirati rezultati FT-IR analize koji su izvršeni na uzorcima keramike iz Dugiša od strane izv. prof. dr. sc. Ivice Ljubenkova s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.

Izložba je ostvarena uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske uz suorganizaciju Sveučilišne galerije  Sveučilišta u Splitu.

hr Sat Apr 01 2023 15:31:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Magazin
//www.dalmacijanews.hr/files/64282ec25d796517a18b4665/80

Održan Projektni dan Centra izvrsnosti

Učenici su prezentirali projekte na kojima su radili proteklih dvanaest subota

U lll. gimnaziji, Prirodoslovnoj školi u Splitu, održan je Projektni dan Centra izvrsnosti na kojem su polaznici prezentirali projekte na kojima su marljivo radili proteklih dvanaest radnih subota.

Učenici iz Centra izvrsnosti matematike, prirodoslovlja, novih tehnologija i informatike okupljenima su pokazali kako programirati robota, organizirali su kviz općeg znanja i otkrili načine kako matematiku učiniti privlačnom.

- Iako s Projektnim danom završava još jedna školska godina, aktivnosti u Centru izvrsnosti ne staju. Dapače, pripremamo se za novu školsku godinu i veselimo se novim projektima pred nama. Ovim putem čestitam svim učenicima na marljivosti koju su pokazali tijekom godine, a mi kao Županija radimo na tome da rad s visoko motiviranim i darovitim učenicima bude istaknut u našem obrazovnom sustavu. Centar izvrsnosti je naš odgovor na neodgovarajući tretman darovite djece i siguran sam da će se u suradnji s nadležnim institucijama i taj problem riješiti, kazao je Tomislav Đonlić, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport Splitsko-dalmatinske županije.

Ponosni mentori koji su s učenicima marljivo radili na projektima bili su zadovoljni prezentiranim, a kao i uvijek, vladao je veliki interes za Centrom izvrsnosti novih tehnologija.

- U Centru izvrsnosti novih tehnologija imamo nekoliko grupa. U prvoj grupi su početnici koji se susreću s elementarnom robotikom, osnovama strujnih krugova i osnovama mehanike. Očekujem da će interes za program novih tehnologija nastaviti rasti i da će učenici podijeliti svoja iskustva i dojmove svojim prijateljima kako bi ih motivirali za ulaganje u nova znanja i rad na sebi, kazala je mentorica u Centru izvrsnosti novih tehnologija, Nela Beronja. 

Program Centra izvrsnosti prirodoslovlja pohađa veliki broj polaznika, a mentori Mirko Ruščić sa splitskog PMF-a i Nives Vladislavić s Kemijskog tehnološkog fakulteta ne kriju oduševljenje. 

- Centar izvrsnosti prirodoslovlja okuplja 125 učenika od sedmog osnovne do trećeg razreda srednje škole. Prirodoslovlje je zanimljivo učenicima zbog raznolikosti, a danas su na Projektnom danu pokazali određivanje krvnih grupa učenika te ispitali količinu masnoće u grickalicama. Došli su do zanimljivog zaključka da primjerice, čips od paprike ima najveći udio masnoća. Također, mentori su istaknuli da učenici vole eksperimentalnu nastavu i boravak na otvorenom te praktičnu nastavu.

Kvalitetu programa Centra izvrsnosti SDŽ potvrđuje i polaznica programa informatike koja je svaku drugu subotu dolazila u Split iz Zadra kako bi unaprijedila svoje računalne vještine.

- Za informatiku sam se zainteresirala jer sam bila tri puta prva u županiji i sasvim sam slučajno saznala za Centar izvrsnosti, pa sam se prijavila. Program je dosta kvalitetan, atmosfera kompetitivna i zabavna i sviđaju mi se kolege s kojima sam se sprijateljila, zbog čega mi nije teško dolaziti iz Zadra. Pohađam Arduino, što je uglavnom programiranje i elektrotehnika, a imamo dvoje mentora koji se izmjenjuju svaku drugu subotu, kazala je Nera Jurjević, polaznica Centra izvrsnosti informatike.

Da matematika može biti privlačna, dokazali su polaznici Centra izvrsnosti matematike Ivano Tabak i Marija Tomičić koji su istaknuli da se program razlikuje od klasičnog školskog programa i da je prilagođeniji darovitim učenicima, što im predstavlja izazov. Također su naglasili da se mentori trude napraviti poseban i zanimljiv sadržaj, a nerijetko imaju programe i izvan učionica.

Projektni dan je ujedno je poslužio i kao dan otvorenih vrata Centra izvrsnosti, a osim učenika iz Splitsko-dalmatinske županije, sudjelovali su i učenici iz drugih županija.

Sljedeći tjedan svi polaznici Centra izvrsnosti će putem maila dobiti informaciju jesu li ostvarili pravo direktnog upisa za sudjelovanje u programima CIM, CIP i CINTI u školskoj godini 2023./2024. Učenici koji nisu ostvarili pravo direktnog upisa te svi zainteresirani moći će se prijaviti na testiranje za sudjelovanje u programima CIM, CIP i CINTI u sljedećoj školskoj godini 2023./2024., od 11. travnja do 8. svibnja putem aplikacije MIA.

hr Sat Apr 01 2023 15:17:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Magazin
//www.dalmacijanews.hr/files/64281eb15d796517a38b45ed/80
Foto: Jakov Matić

U OBRTNO TEHNIČKOJ ŠKOLI ODRŽAN DAN OTVORENIH VRATA: Praktični rad kao neprocjenjiv resurs i jamac uspjeha

U sklopu programa održana su predavanja na temu Perspektiva nakon OTŠ-a – razmjena iskustava bivših učenika škole sa sadašnjim učenicima
U petak 31. ožujka u Obrtno tehničkoj školi održao se drugi po redu Dan otvorenih vrata, aktivnost u sklopu projekta “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo Splitsko-dalmatinske županije” koji je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

Program je otvorio ravnatelj Milivoj Kalebić te je ovom prilikom poručio:

- Naša škola podjednako je interesantna i za cure i za dječake, jer će ih osposobiti odmah za praktični rad. Regionalni centar kompetentnosti je nešto novo u Hrvatskoj, projekt u kojem se škole promoviraju i bolje opremaju kako bi učenicima pružile više u smislu edukacije. Počašćeni smo što ste danas došli vidjeti ovu školu i nadamo se da ćete nam se vratiti kao budući učenici.

U sklopu programa održana su predavanja na temu Perspektiva nakon OTŠ-a – razmjena iskustava bivših učenika škole sa sadašnjim učenicima. Nekadašnji učenici, redom uspješni poslovni ljudi, ali i profesori u Obrtno-tehničkoj školi prenijeli su svoja iskustva od srednjoškolskih dana do danas te naglasili kako je jedan od najvažnijih elemenata uspjeha praktičan rad. Savjetovali su sadašnjim učenicima da svakako nakon srednje škole ili fakulteta odrade par godina kako bi stekli iskustvo u praktičnom radu koje je danas neprocjenjiv resurs te jamac uspjeha.

Djeca i roditelji imali su priliku upoznati se s programima koje Obrtno tehnička škola nudi. Pokazne radionice uključivale su elektro zanimanja: elektroinstalater, elektromehaničar, automehaničar, tehničar za električne strojeve s primjenjenim računalstvom kao i radionice strojne i ručne obrade metala.

Predavanja predstavnika poduzeća i obrtnika bila su iznimno važna za popularizaciju strukovnog obrazovanja, usavršavanja u struci i razmjenu znanja i iskustva. Tako su se predstavila poduzeća Apicum d.o.o., Bitart Consulting d.o.o., Schrack Technik d.o.o. i S+B Systemtechnik d.o.o. Od strane obrtnika, na Danu otvorenih vrata sudjelovali su predstavnici obrta Motorbox u domeni autoelektrike te obrta za završne i elektroinstalacijske radove Enija Interijer. 

Tijekom cijelog dana, posjetitelji su mogli razgledati radove učenika Obrtno tehničke škole, sudjelovati u radionicama 3D ispisa kao i zabaviti se uz virtualnu stvarnost. 

O projektu:

Regionalni centar kompetentnosti izgrađuje se kao mjesto izvrsnosti strukovnog obrazovanja u području elektrotehnike i računalstva za Splitsko-dalmatinsku županiju te poveznica između gospodarstvenih subjekata i obrazovnih ustanova radi uspostave suradnje i prilagodbe strukovnog obrazovanja sa zahtjevima tržišta rada i najnovijih tehnologija te modernih metoda rada.

U sklopu aktivnosti RCK razvijati će se postojeći redovni programi u sektoru elektrotehnike i računalstva kroz suradnju sa ostalim strukovnim srednjim školama, visokim učilištima i poslodavcima i obrtnicima iz navedenog sektora, uz podizanje kompetencija učenika za poduzetništvo i razvijanje vještina za uključivanje u tržište rada, potpomognuti uključivanjem gospodarstvenika u obrazovanje kako bi učenici stekli što aktualnije obrazovanje. U sklopu projekta dobivena je suglasnost Ministarstva obrazovanja i znanosti za izradu Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za zanimanje „Tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom“ te je prijavljena i izrada Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za pomoćno zanimanje u području računalstva („računalni operater“).

Osim toga u RCK se razvija i modernizira obrazovanje odraslih te uspostavlja podrška svim bivšim učenicima Obrtno tehničke škole koji su postali obrtnici u cilju stalnog napredovanja u struci i stjecanja novih znanja i korištenja modernih alata u struci.

Razvojem i usvajanjem novih znanja i tehnologija RCK će, uz podršku partnera, nuditi podršku svim obrtnicima i poslodavcima u sektoru elektrotehnike i računalstva za razvoj njihovih djelatnosti i metoda rada kao i za edukaciju i usavršavanje njihovih djelatnika. Djelokrug aktivnosti RCK je najviše u Splitsko-dalmatinskoj, Šibensko-kninskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, preko svojih partnera, odgojno obrazovnih ustanova s tog područja i gospodarskih subjekata tih županija. U suradnji sa gospodarskim subjektima navedenih županija ali i kroz suradnju sa gospodarskim i obrazovnim subjektima iz europske unije, uključiti će se u promociju novih i ekološki prihvatljivih tehnologija, promociju modernih alata i uređaja kao i metoda rada.

Trajanje projekta je 48 mjeseci, točnije do 29. prosinca 2023. godine.

Ukupna vrijednost prijekta je 49.978.113,43 HRK, a od toga je sufinancirano sredstvima Europske unije 49.978.113,43 HRK.

Sadržaj ovog priopćenja isključiva je odgovornost Obrtno tehničke škole Split.




hr Sat Apr 01 2023 14:14:04 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Magazin
//www.dalmacijanews.hr/files/642804b25d79652e9f8b46e0/80
Foto: DN

"DA VAM SE NE DOGODI KAO MENI DA VAS ZET SMIJENI…": Tonči Huljić se požalio na Petra Grašu koji je zauzeo njegovo mjesto

Domaći glazbenik Tonči Huljić našalio se na svoj račun nakon što je Petar Grašo postao novo lice Optike Anda

Osim što ih je cijeli život povezivala ljubav prema glazbi, Tonči Huljić i Petar Grašo odavno nisu samo poslovni suradnici.

Oduvijek su znali reći da je njihov odnos više obiteljski, nego poslovan, a sve je postalo još osobnije kada je Grašo oženio Tončijevu kćer Hanu Huljić koja je u srpnju prošle godine rodila malenu Albu.

Upravo zato, često se šale na vlastiti račun kada ih mediji pitaju o obiteljskom životu'Je li teško kad netko tko ti je dugogodišnji prijatelj i suradnik odjednom postane najbliža rodbina?', upitao je voditelj jedne emisije Grašu.

- Meni je on svakako težak pa je onda lakše da mi je rodbina, nego da mi je težak bez veze. Mogao je i gore proći, a ja nisam mogao gore proći - rekao je pjevač u šali.

A budući da je danas prvi april, i Tonči je iskoristio priliku da se našali na svoj račun. Naime, Optika Anda predstavila je i najavila svog novog ambasadora, a prije nego što su otkrili o kome je riječ, dali su svojim Instagram pratiteljima priliku da pogađaju uz skicu obrisa lica.

Svoj je glas ostavio i sam Tonči koji je u komentar upisao svoje ime, ali klikom na njega pojavila se fotografija upravo njegovog zeta - Petra Graše.

- Pridružio sam se organizaciji 'Podrži starije, spriječi mlađe', da vam se ne dogodi kao meni da vas zet smijeni! - našalio se Tonči.

Ipak, kako nam kažu iz Optike Anda, uz novo lice brenda, Petra Grašu, i dalje ćemo imati priliku gledati Tončija u novim, animiranim kampanjama Optike u kojima se proslavio zaraznim stihovima ‘Škiljim škiljim’ te će, kao pravi punac, i dalje zeta držati na oku.




hr Sat Apr 01 2023 12:11:44 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Magazin

Pročitajte još . . .