Bila je zamišljena kao alat komunalnih, prometnih i poljoprivrednih redara, glavni kanal koji će građani koristiti za prijavu raznih komunalnih problema uz prilaganje fotografije, ali aplikacija “Gradsko oko” koja je vlast HDZ-ovog Andre Krstulovića Opare koštala 120 tisuća kuna, zatvorila je oči i prije nego je dostigla radnu temperaturu kakvu joj zadaju horde turista koje Split odabiru za svoju turističku stanicu.
Četiri godine kasnije Split je na koljenima.
Turizam podno Marjana neizbježno se u posljednje vrijeme prelama kroz slike uriniranja po ulicama, povraćanja na svakom kantunu, spavanja pod vedrim nebom i ispijanja alkohola kao prečesto jedinog razloga za dolazak dijela, većeg dijela stranaca u Dioklecijanov grad. Nekadašnje mjesto razgledavanja povijesnih spomenika, koje je odisalo šapatima prošlosti, sada je postalo pulsirajući grad koji oduševljava duše avanturista, postao nezaobilazna točka na karti za one koji žele okusiti život u njegovom najrazigranijem obliku, okusiti slobodu života.
Za spavanje u parkovima, travnjacima, trgovima ili parkiralištima – 150 eura iz džepa, vršenje nužde ili povraćanje na javnim površinama cijeni se dvostruko više – 300 eura kazne, baš koliko će fizička osoba dobiti globe za zadržavanje ispred ugostiteljskih objekata nakon kraja radnog vremena objekta. Sadržaj je to Odluke o javnom redu i miru na području grada Splita koju je donijelo Gradsko vijeće u aktualnom sastavu.
– Dugoročno, uz usmjerenu aktivnost komunalnih redara u odgovarajućem kapacitetu, ali i očitu potrebu usklađivanja svih ostalih aktivnosti i djelatnosti koje utječu na kreaciju i osmišljavanje svakodnevice u životnom okruženju stanovnika i gostiju u gradskoj jezgri, gradska Odluka o javnom redu bi mogla biti korektor neprihvatljivih ponašanja i pojava zabilježenih tijekom turistički intenzivnog perioda godine, a koju će provoditi Grad Split odnosno njegovi komunalni redari.
Svakako, policijski službenici PU splitsko-dalmatinske sudjeluju i odazivaju se svim koordiniranim aktivnostima usmjerenim na unaprjeđenje kvalitete življenja, u raspoloživom broju i modelu, usklađeno s prioritetima i aktualnostima sigurnosti na cijelom području Splita i Splitsko dalmatinske županije – rekli su iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske. Ministarstvo unutarnjih poslova u usta je uzeo i splitski dogradonačelnik Bojan Ivošević koji je ustaljenom praksom o veoma važnim gradskim problemima odlučio društvene mreže koristiti kao sredstvo komunikacije.
Održavanje javnog reda i mira pati, kaže Ivošević, a ponavlja kako “ako netko viče, tuče se ili mrtav pijan baulja jezgrom jedino i isključivo policija ga može sankcionirati po zakonu i to se ne može propisati lokalnom odlukom“.
U razdoblju mjesec dana, od 28. svibnja do 28. lipnja policijski su službenici na području užeg centra grada sankcionirali prekršitelje 29 puta, i to temeljem Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira. Zbog drskog ponašanja šest puta, 14 radi tuče, svađe i vike, a još osam prekršaja zabilježeno je iz dijela vrijeđanja moralnih osjećaja građana. Jednom su službenici intervenirali zbog nesprječavanja narušavanja reda i mira u ugostiteljskom objektu. Od ukupnog broja u 21 slučaju sankcionirani su strani državljani.
A godine stihijskog turizma dolaze na naplatu jer centar Splita svake se noći pretvara u diskoteku na otvorenom. Na svakom koraku fast food, trgovine s alkoholom i bankomati, ni barova i mjesta za provode – ne nedostaje. Samo u prvih mjesec dana turističke sezone naplaćeno je, ako je vjerovati objava na društvenim mrežama Ivoševića, preko 30 tisuća eura kazni s blokića komunalnih redara grada Splita.
– Sve je počelo prošle godine u srpnju. I tada sam izlazila na prozor, vikala na njih, tjerala ih, ali nisam ih snimala jer nisam imala razloga, niti imam društvene mreže gdje bih to objavila. Krenulo je jednu večer, pa drugu, treću, a sad već to ne posustaje mjesecima. Znam biti od ponoći do 4 ujutro na prozoru. Osjećam se kao neka baba, oštrokondža koja ćuli i zna sve u kvartu, ali količina buke je nesnosna. Mi smo u centru grada, cijeli svoj život živim ovdje, navikli smo na buku, žamor, oduvijek je grad živio, bio je pun kafića, mladosti, ljudi, i to je bila neka normalna buka, ali sve ovo je postalo divljaštvo, ovo gubi razum i nema veze sa civiliziranim društvom i odgojem i kulturnim ponašanjem jednog ljudskoga bića. Žao mi je bilo koga od njih usporediti sa bilo kojom životinjom jer time vrijeđam životinju – tako o pojedinca ispod prozora priča Blanša Čolak, stanovnica splitskog Geta. Ne želi ni ponavljati čega se sve nagledala u mjesecima koji su iza nas.
– Za riješiti problem naše ulice dva bi policajca konstantno trebala stajati na jednom kantunu kroz cijelu noć i pisati globe, ali ih nema. Njima se moram zahvaliti, jer su pozvali da ih zovem u bilo koje doba dana i noći i da će doći i napraviti sve u svojim mogućnosti – kaže Čolak. Da je “batina izašla iz raja”, kako kaže stara narodna, tako i Getanka smatra da bi udar na novčanike kao posljedicu imao poboljšanje turističkog stanja u Splitu.
A u splitskoj bolnici, baš kako je običaj u ljetnim mjesecima, povećan je broj dolazaka stranaca.
– Razlozi zbog koji traže pomoć uglavnom su traume odnosno saniranje ozljeda zadobivenih pri ljetnim aktivnostima ili u prometu, najčešće lomovi. Što se tiče pomoći zbog trovanja alkoholom, najčešće su to intervencije u noćnim satima, no u jednakom omjeru ta vrsta pomoći pruža se strancima i domaćima – kažu iz splitske bolnice.
Iako se Split godinama prilagođavao turizmu ponajviše otvaranjem novih stambenih kapaciteta, makar oni bili u podrumu i s dvadesetak kvadrata površine, jer – iznajmiti se mora. Priča prema kojoj u Splitu nema stanova za dugoročan najam običan je mit. Nema ih, istina, na bacanje, ali ih ima. Jer – omjer cijene i kvalitete im je poražavajući. I još uz to, tržište je sve nemilosrdnije, a stanarski jadi sve dublji.
Općenito, čini mi se da se i grad pomalo već zasitio tog turizma, jer je intenzitet prevelik. Svima nam nedostaje vremena i prostora za nas. Bojim se da ćemo uskoro postati poput Španjolske u smislu kolektivne traume mentaliteta koji prezire turiste. Barcelona je, sjećate se, 2021. otišla najdalje, postavši prvi europski grad koji je zabranio kratkoročno iznajmljivanje soba u privatnim stanovima.
Naspram posljedica, uzroci mračne strane splitske turističke scene imaju više slojeva.
Uži centar grada krcat je ugostiteljskim sadržajem. Konzervatorski odjel Ministarstva kulture u Splitu zadužen je za procjenu kako se otvaranje takvih sadržaja, a većina ih je nastala prenamjenom sadržaja, prelijeva na kulturno dobro i predstavlja li otvaranje izravnu opasnost kulturnom dobru bilo fizičkom ugrozom ili neprimjerenim sadržajem. Prenamjena sadržaja, da, iz nekog posve benignog do onog koje donosi višestruku zaradu.
A neki od njih s radom ostanu do pred svitanje novog dana što, kada se uzme u obzir da je Žnjan za posjetitelje zatvoren, i bit će na duže vrijeme, zvuči pogubno. A nije raspisana ni prva, iako iznimno obuhvatna, javna nabava kojom bi se ekipiralo pet od šest faza predviđenog mega projekta.
– Žnjan je imao normalno radno vrijeme do 1, 2 sata iza ponoći i to smo strogo kontrolira, nije do toga. Nemojmo biti smiješni da 7 ugostiteljskih objekata mijenja javni red i mir u Splitu. U međuvremenu su u Splitu otvoreni brojni objekti, a problem smo adresirali na Ministarstvo kulture koje je bez dogovora s gradom odobrilo promjenu djelatnosti u staroj gradskoj jezgri čije radno vrijeme nije do 2 nego do 6 sati i to odmah sve promijeni. Turisti su prije u diskoteke išli uz obalu, Poljud, a sada su tom odlukom promijenili lokacije i sada su u staroj gradskoj jezgri – kaže nam Ivošević u telefonskom razgovoru.
Mega projekt Ultra Europe festivala ostao je bez financijske potpore grada, a nije tajna da organizatori razmišljaju o preseljenju iz Splita kojemu je takav vid ponude – i donio, i odnio mnogo toga.
Baš kako bi se turistički jadi mogli ogledati u detalju koji čini razliku. U gradu su tek tri javna nužnika – u Nepotovoj, Pistura u Ulici kralja Tomislava i jedan na Matejuški. I premda se cijena povećala odlukom Gradskog vijeća za njihovo korištenje i radno se vrijeme produžilo za jedan sat, nužnici tako rade do 1 sat iza ponoći – taman kad “bal vampira počne”.
I da, istina je, i drugi dalmatinski gradovi muku muče s razularenim gostima, ali Splićani su posebno alergični na njih. I to u gradu potpunog apsurda – u kojem se iznajmljuje sve zatvoreno u četiri zida, od zarade turizma bezbrižno živi duži period, a turiste se na dnevnoj bazi snimkama izlažu na stup srama.
Neodlučnost. Neodlučnost nas je koštala glave…