Puno toga lijepog i čudesnog sažeto je u njenim prekrasnim žutim cvjetovima. Višegodišnja biljka, visoka do 70 cm, jajastih izduženih listova, duljine do 3 cm, žutih cvjetova koji pri vrhu ogranaka formiraju široke štitaste cvatove. Cvate od lipnja do kolovoza, ovisno o nadmorskoj visini. Nalazimo je uz rubove šuma, živica, po livadama. Beremo je za suha vremena dok nije potpuno procvjetala. Sušimo na tamnom prozračnom mjestu.
Za sušenje koristimo vrhove stabljike s cvjetovima.
LJEKOVITE TVARI: hipericin, eterično ulje, flavonoidi, polifenolski derivati, treslovine, hiperforin,...
Zbog mnogih ljekovitih tvari gospina trava uspješno liječi razne bolesti. Ima antibakterijsko i antivirusno djelovanje pa pomaže pri mnogim upalama od kožnih infekcija, rana, nagnječenja do opekotina. Uspješno liječi sunčane opekline, ali je ne smijemo stavljati na kožu dok se sunčamo jer izaziva alergijske reakcije. Ulje gospine trave utrljavamo nakon sunčanja. Regenerira probavni i mokraćni sustav, jača organe spolnog sustava, potiče njihov rast i razvoj, liječi simptome PMS-a, klimakterijske tegobe, regulira hormone, potiče metabolizam. Zacjeljuje rane na maternici, ublažava grčeve kod mjesečnice. Djeluje protiv žučnih i bubrežnih kamenaca. Alkoholna tinktura služi za masiranje drhtavih udova u starijih ljudi. Uljem masiramo i utrljavamo bolna mjesta kralježnice, išijas i živac trigeminus kod neuralgije.
Poznato je njeno djelovanje kod blagih i srednje jakih oblika depresije, anksioznosti, potištenosti. Učinak dolazi nakon nekoliko tjedana, kad se postigne dovoljna količina njenih ljekovitih sastojaka u organizmu. Potiče izlučivanje serotonina, hormona koji djeluje pozitivno na naš psihonervni sustav. Ipak moramo biti oprezni, ako već uzimamo neke antidepresive jer lako ulazi u reakciju s njima pa može izazvati kontraindikacije. U tom slučaju posavjetujmo se sa svojim liječnikom. Stupa u interakcije s mnogim lijekovima pa je potrebno mišljenje ljekarnika. Ukoliko je koristimo za lijčenje depresije ne smijemo naglo prestati trošiti njene preparate. Treba to činiti polako i postupno. Nije preporučena za vrijeme trudnoće i dojenja, kao i kod težih mentalnih oboljenja kao što su shizofrenija, Alzheimerova bolest i bipolarni poremećaj. Nije ju dobro koristiti dok se izlažemo suncu jer izaziva fotosenzibilnost i alergijske reakcije na koži.
Bez obzira na njenu ljekovitost ne treba je uzimati predugo zbog svega navedenog.
ČAJ OD GOSPINE TRAVE
Dvije čajne žlice suhe gospine trave prelijemo četvrtinom litre (25 dl) hladne vode i pustimo da zakipi. Nakon par minuta procijedimo i pijemo.
ULJE GOSPINE TRAVE
Pupove i cvjetove gospine trave koji su puni eteričnih ulja ostavimo jedan dan da lagano uvenu i iz njih iziđu kukci. Drugi dan očišćene cvjetove stavimo u staklenu bocu i napunimo ju do vrha. Zalijemo domaćim maslinovim uljem. Zatvorimo i ostavimo na suncu 4 do 6 tjedana. Povremeno protresemo staklenku, ali ne otvaramo da iz nje ne ishlape ljekoviti sastojci. Nakon 4 do 6 tjedana procijedimo kroz gazu ili lanenu krpu kada ulje poprimi lijepu zagasito crvenu boju. Ponekad je potrebno 2-3 puta procijediti da bismo dobili čisto ulje. Uljem masiramo bolna mjesta, rane, vene, opekotine... Žene mogu koristiti ulje namočeno na tampon tri puta dnevno po 20-ak minuta. Liječi kronične upale genitalnih organa, kao i gljivična i virusna oboljenja.
VINO OD GOSPINE TRAVE
Za vino nam je potrebno 40-50 g cvjetova i litar kvalitetnog domaćeg vina. Cvjetove prelijemo vinom i ostavimo mjesec dana na toplom mjestu. Ocijedimo i po želji zasladimo. Koristimo za bolju probavu dvije čašice dnevno prije jela.
Uživajte u blagodatima ove ljekovite biljke, ali budite oprezni!!!