- Majka je pronađena živa, ali dezorijentirana. Što reći nego hvala svima, posebno ljudima na terenu i medijima koji su nas pratili - kazao je sin nestale, Andrija Lipanović.
Doznajemo kako su je pronašli pripadnici HGSS-a.
Hrvatska elektroprivreda (HEP) u subotu je demantirala dezinformacije o navodnoj obustavi izvedbe priključaka na elektroenergetsku mrežu tijekom vikenda, na područjima pogođenima potresom u Sisačko-moslavačkoj županiji, dodavši kako od dana potresa rade bez pauze.
- Otklanjamo dezinformacije o navodnoj obustavi izvedbe priključaka na elektroenergetsku mrežu tijekom vikenda na područjima pogođenima potresom. Priključenja na mrežu privremenih smještajnih objekata kao i sanacija i popravak mreže, ekipe HEP ODS-a provode kontinuirano svakoga dana u smjenama i vikendom. - ističe se u priopćenju HEP-a.
Dodaju kako su broj telefona za ovu svrhu objavili u više navrata, a nalazi se i na službenoj stranici Stožera civilne zaštite RH, koji je zadužen za otklanjanje posljedica potresa.
Zbog interesa javnosti HEP još jednom ponavlja broj - 0800 300 418 i poziva građane, koji trebaju, da nazovu.
- Proteklih dana primijetili smo neodgovorne izjave pojedinaca koje iste koriste u svrhu političke promocije i na taj način dezinformiraju građane i vrijeđaju sve zaposlenika HEP-a. - dodaje se u priopćenju.
Iz HEP-a ističu kako od dana potresa pa do danas rade istim intenzitetom i bez pauze.
Do danas je na mrežu spojeno više od 600 privremenih smještajnih objekata, kažu iz HEP-a.
Napominju da je priključenje kontejnera ili kontejnerskih naselja tehnički postupak koji zahtjeva određeno vrijeme.
- Ponegdje je potrebno napravit izvode iz trafostanice, postaviti kabele koji se na nekim mjestima moraju ukopavati, provesti instalaciju privremenog priključka, ali mi sve činimo da se sve to obavi u najkraćem mogućem roku. - navela je HEP-ova Služba za odnose s javnošću.
Četiri dana muškarac je ležao na patologiji u dubrovačkoj bolnici, a da o njegovoj smrti nitko nije obavijestio obitelj.
Da je preminuo, slučajno je saznala žena, i to preko telefona, a cijelu priču za Dnevnik.hr ispričala je zgrožena snaha preminulog. Kaže da je o svemu pisala ministru Berošu, a u bolnici je pokrenut unutarnji nadzor.
Snaha preminulog kaže da je njezin svekar u bolnicu primljen 2. siječnja zbog moždanog udara.
"Zbog situacije s koronom posjeti nisu dopušteni, znate kako je… Moja svekrva je više puta zvala bolnicu, ali joj je rečeno da će ju, ako bude što novoga, netko nazvati. Čula se s doktorom tog 11. siječnja tijekom dana. Kad je nazvala 14. i pitala kakvo je stanje njezinog supruga, liječnik je pitao: 'Kako vi ne znate?' Pita ona: 'A što ne znam?' Rekao joj je da joj je suprug umro 11. siječnja", priča snaha pokojnika.
Dodaje da im je rečeno da dođu po stvari preminulog. Kako su, kaže, sve saznali u četvrtak popodne, u bolnicu su došli u petak.
"Rečeno nam je da glavna sestra, koja ima stvari, radi od 8 do 3. Kad smo u petak došli, ona nam je rekla da je stvari bacila", govori zgrožena žena.
Ističe da su i otpusno pismo i dokumentaciju pisali s datumom 15. siječnja.
"Nema nikakve ljudskosti. Ovo ne radim ni iz jednog drugog razloga, nego zbog jednostavnog ljudskog dostojanstva. Ovo nije fer, nije ljudski i nije normalno", zaključuje.
Dodaje da je pisala i ministru zdravstva Viliju Berošu, ali i na još neke e-mail adrese u Ministarstvu.
Od osoblja bolnice, kaže, vidjeli su samo glavnu sestru.
"Svekrov liječnik dr. Čerimagić je nakon tog poziva svekrve nazvao natrag i rekao da oprostimo te da je liječnica koja je taj dan bila dežurna imala puno posla", govori snaha preminulog muškarca.
Poslao je inspekciju u bolnicu. Sada su se oglasili i iz bolnice, a njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
"Ovim putem vas obavještavamo da je Povjerenstvo za unutarnji nadzor Opće bolnice Dubrovnik, na sjednici održanoj 16. siječnja 2021. godine utvrdilo da su djelatnici Opće bolnice Dubrovnik učinili propuste jer nisu obavijestili obitelj pokojnog pacijenta o njegovoj smrti, kao i zbog činjenice što je prilikom izvršavanja uobičajenih radnji oko pokojnika, bez dozvole obitelji bačen dio osobnih stvari istog.
Iako je bacanje stvari pokojnika rezultat objektivnih okolnosti ovog slučaja, ne umanjujući time ozbiljnost propusta, najdublje izražavamo žaljenje zbog ovog događaja.
Opća bolnica Dubrovnik poduzeti će mjere sukladno internim aktima, te će o svemu izvijestiti Ministarstvo zdravstva i nadležne komore.
Zbog navedenog neželjenog događaja Opća bolnica Dubrovnik iskazuje svoje žaljenje i iskrenu sućut obitelji." - prenosi Index.
Svi zdravstveni djelatnici u Hrvatskoj koji rade s covid-19 bolesnicima, dobit će pravedan obračun uvećanog iznosa za odrađeno vrijeme i bit će im svima plaćeno u skladu s Odlukom Vlade RH, priopćeno je u subotu iz Ministarstva zdravstva.
Ministarstvo je zatražilo od svih ravnatelja zdravstvenih ustanova izvješće o provođenju navedene odluke Vlade, a ministar zdravstva Vili Beroš poručio je da svi moraju biti pravedno plaćeni za svoj rad.
Iz Ministarstva podsjećaju da je Vlada RH 7. prosinca 2020. Odlukom o posebnoj nagradi radnicima u sustavu zdravstva, koji pružaju zdravstvenu skrbi oboljelima od bolesti COVID-19, utvrdila posebnu nagradu u iznosu od 10 posto od osnovne plaće, a koja se isplaćuje za vrijeme koje je radnik proveo na obavljanju poslova s oboljelima od bolesti COVID-19.
Dodatno, kako radnici u sustavu zdravstva ne bi bili zakinuti, točkom III. Odluke, omogućeno je da se umjesto uvećane satnice od 10 posto, za to razdoblje, radnicima može isplatiti tromjesečni prosjek plaće, ako je to za njih povoljnije.
Imajući u vidu da visina osnovne plaće ovisi o koeficijentu složenosti poslova radnog mjesta, različit je i iznos vrijednosti posebne nagrade pojedinim radnicima u sustavu zdravstva, dodaje se u priopćenju.
"Odgovornost za raspored radnika, kao i vrijeme koje su radnici proveli s oboljelima od bolesti COVID-19 je u isključivoj nadležnosti ravnatelja zdravstvenih ustanova. Radnici se raspoređuju u skladu s potrebama pojedine ustanove vezano uz skrb o pacijentima oboljelima od bolesti COVID -19 te se njihov raspored rada utvrđuje unaprijed. Stoga im za vrijeme u koje su raspoređeni na rad s COVID-19 pacijentima, i pripada navedeno uvećanje", ističu iz Ministarstva.
„Vlada RH i Ministarstvo zdravstva ovom su Odlukom omogućili da se svim djelatnicima koji skrbe o oboljelima od covid-19 uvećaju primanja“, rekao je ministar Vili Beroš.
„Na ravnateljima bolnica i stručnim službama je odgovornost da prate evidentiranje vremena djelatnika provedenog u covid odjelima, te da se pravilno obračunavaju iznosi i na vrijeme isplaćuju. Opetovano sam na to upozorio ravnatelje zdravstvenih ustanova kako bi se izbjegli nesporazumi“, dodao je Beroš.
Ministarstvo zdravstva zatražilo je od svih ravnatelja izvješće o provođenju navedene odluke Vlade kako bi se utvrdilo stvarno stanje, te ujednačila primjena Odluke o posebnoj nagradi radnicima s COVID-19 oboljelima.