Ostojić o gradskim vijencima na dan osnivanja NDH: To ne može zasjeniti Baldasarov antifašistički stav

Piše:

Potpredsjednik Vlade, Ranko Ostojić, i predsjednik Udruge antifašističkim boraca grada Splita, Josip Milat, komentirali su potez gradonačelnika Ive Baldasara koji je poslao izaslanstvo Grada da 10. travnja, na dan osnivanja HOS-a, ali i utemeljenja NDH, položi vijence na spomenik poginulim HOS-ovcima na Splitu 3.

– Duboko vjerujem da je gradonačelnik Baldasar antifašista i da je taj potez učinio u smislu drugačijeg postavljanja nekih stvari i da bi to moglodoprinijeti priznavanju onih grešaka koje su se dogodile, odnosno onoga što su fašisti napravili ovom narodu. Možda ima određene poteze koji bi to lako mogli dovesti u pitanje, ali to ne može zasjeniti ono što je bitno, a to je njegov antifašistički stav. Ako netko iskorištava smrt ljudi koji su se borili protiv jedne takve tvorevine, oni su ti koji tako nešto promoviraju – kazao je Ostojić.

Josip Milat dodao je kako oni osuđuju svako ponašanje koje umanjuje značaj antifašističke borbe.

– Odajemo počast svim braniteljima, ali ne odobravamo slavljenje NDH. Prvi potez Pavelića je bio prodaja Splita, Dalmacije i Istre za malo škuda. Zar oni koji slave taj datum misle da je to temelj današnje Hrvatske ili je temelj ipak antifašistička borba – rekao je Milat.