U Galeriji umjetnina je u ponedjeljak 20. travnja rektor splitskog Sveučilišta prof. dr. sc. Šimun Anđelinović otvorio trinaesti po redu Festival znanosti u Splitu. Na otvaranju su prikazani brojni pokusi, uređaji i demonstracije mnoštvu zainteresirane publike, među kojima su brojem prednjačila djeca iz brojnih splitskih škola i vrtića.
Neposredno prije svečanog otvaranja su djeca iz Osnovne škole Spinut pod voditeljstvom profesorice Sanje Bilač izvela plesnu točku posvećenu Suncu, glavnoj temi ovogodišnjeg Festivala znanosti. Voditeljica organizacijskog odbora, prof. Livia Puljak s Medicinskog fakulteta u Splitu pozdravila je nazočne i podsjetila da je organizator splitskog Festivala znanosti Sveučilište u Splitu, a organizacija ne bi bila moguća bez kontinuirane podrške Grada Splita i Županije Splitsko-dalmatinske uz aktivno sudjelovanje svih splitskih fakulteta, brojnih škola, vrtića i udruga sa splitskog područja. U ime Grada Splita je Igor Baković, pomoćnik gradonačelnika za znanost i kulturu istaknuo kako je Grad Split godinama podrška splitskom Festivalu znanosti. Branko Franceschi, ravnatelj Galerije umjetnina koja već tradicionalno ugošćuje otvaranje Festivala znanosti, istaknuo je važnost promoviranja znanosti i kulture među najmlađima, dok je župan Zlatko Ževrnja istaknuo važnost znanosti za društvo.
Ove godine su po prvi put na otvaranju sudjelovali znanstvenici Pomorskog fakulteta i Građevinskog fakulteta. I brojne druge prezentacije i pokusi zaintrigirali su znatiželju brojne djece iz vrtića i osnovnih škola. Otvaranje u Galeriji umjetnina bilo je fantastična uvod u još pet dana popularno-znanstvenih aktivnosti koje nas ovaj tjedan očekuje u Splitu. Na mrežnoj stranici www.festivalznanosti.hr možete pogledati program splitskog Festivala znanosti 2015 i naći nešto za svaku dobnu skupinu i za svačiji ukus. Moto je "Izađite u grad na Festival znanosti" – sudjelujte ovih tjedan dana u brojnim aktivnostima koje je za vas pripremilo više od 500 volontera sa Sveučilišta u Splitu i brojnih dalmatinskih škola, instituta i udruga.
Na Festivalu znanosti prikazana sunčana strana matematike
Da i matematika može biti zabavna i na kreativan način se prikazati učenicima, pokazali su danas na Festivalu znanosti 2015. u Splitu nastavnici matematike iz dalmatinskih osnovnih i srednjih škola koji su u Kinoteci Zlatna vrata imali zanimljivu radionicu koju je organizirala Antonela Czwyk Marić, viša savjetnica za matematiku iz Agencije za odgoj i obrazovanje.
Pa je tako Alen Andrijić pokazao kako su igrom Sunca i sjene učenici izmjerili visinu mjesne crkvice i svjetionika, Jurica Barišin je nazočne proveo kroz jedno zanimljivo putovanje u Sunčev sustav, šetnju kroz prostor i vrijeme, kako bi izračunali udaljenost Sunca i Zemlje, masu Zemlje i Sunca. Nastavnice matematike Olga Nerlović i Zlata Bilanđija pokazale su kako izgleda drniški Sunčev sustav, odnosno Sunčev sustav iz drugačije perspektive. Nastavnica Vesna Josipović govorila je o LED rasvjeti i sjaju zvijezda, a Emira Martinić iz Klesarske škole iz Pučišća na Braču govorila je o sunčanom satu kroz povijest, poznatim primjercima u svijetu, u hrvatskim gradovima te što su učenici isklesali u svojoj radionici posljednjih dana. Na koncu je Antonela Czwyk Marić prikazala dodatne zanimljive matematičke zadatke o Suncu.
Nakon svega toga odrasli radni čovjek bude ljubomoran što nije imao takve kreativne nastavnike iz matematike koji svoju ljubav prema poslu iskazuju kroz zanimljiv i motivirajući pristup matematici.
Crometeo izložba fotografija
Navečer je, s početkom u 19,30, otvorena Crometeo izložba fotografija "Meteorološki kontrasti IV". Popularna izložba već je obišla sve krajeve Hrvatske, a nakon pune dvije godine vratila se u Split. Izložba je otvorena u predvorju Kinoteke Zlata vrata.
Voditeljica organizacijskog odbora, prof. Livia Puljak, dala je uvodnu riječ o samoj izložbi, za koju je rekla da izaziva odlične reakcije publike gdje god da se postavi, a naglasila je da su mnoge fotografije s ove izložbe našle i u National Geographicu.
U ime udruge Crometeo na otvaranju su govorili Rade Popadić, jedan od osnivača udruga, te Zvonimir Barišin, profesionalni fotograf čije su meteorološke fotografije preuzete u brojnim medijima diljem svijeta.
- Živimo u svijetu brzih i naglih klimatskih promjena. Više energije u atmosferi znači i dinamičnije meteorološke procese. Ostaje neizvjesno koliko će se čovječanstvo brzo i kvalitetno moći adaptirati na njih. Fotografi su ti koji svojim objektivima, često u surovim uvjetima, znaju ovjekovječiti dramatične prizore manifestacije moći podivljale prirode, a radi se o spoju ljepote i upozorenja za sve nas - rekao je Popadić na otvaranju i najavio predavanje na istoj lokaciji, u četvrtak s početkom u 17 sati. Predavanje, koje će se također održati u sklopu Festivala znanosti nosi naziv "Lovci na oluje".