Znate li da postoji Tiflološki muzej? Znate li što je tiflologija? I nije u pitanju dječja pitalica ili kviz znanja, Tiflološki muzej (u Zagrebu istina) već godinama unaprjeđuje kulturnu scenu cijele države, ali i ne samo to.
Svako malo su na programu, pored stalnog postava, posebna događanja i izložbe. Do kraja siječnja je recimo trajala izložba "Najbolje mjesto za spoj na slijepo", a od danas, 4. travnja u 19 sati do početka svibnja (dan iza Međunarodnog praznika rada), u Tiflološkom muzeju pogledajte izložbu Danijele Šušak pod nazivom "Vasko Lipovac, taktilne interpretacije".
Autorice stručne koncepcije izložbe su Morana Vouk, kustosica Tiflološkog muzeja i Danijela Šušak, likovna pedagoginja, osmislile su izložbu na kojoj će uz originalna likovna djela Vaska Lipovca prikazati i taktilne interpretacije njegovih radova koje je izradila upravo mlada umjetnica Danijela Šušak. Taktilni doživljaj likovnog djela jedinstveno je iskustvo za sve, a ne samo za osobe s oštećenjem vida. Reducirana forma karakterističnih likova iz Lipovčeva opusa pokazala se kao idealna podloga za taktilnu prilagodbu. Reljefne interpretacije likovnih djela služe kao prijenosnici vizualnog te omogućuju bogatiji doživljaj umjetničkog djela.
Posjetitelji će tako moći taktilno doživjeti i umjetnikove slike, a ne samo njegove skulpture. Novim tehnologijama plošna djela prerađena su i prezentirana kao reljefna takozvanim slijepim tiskom te time u cijelosti prilagođena posjetiteljima oštećena vida. Ovim pristupom se, naravno, i videćim posjetiteljima pruža ista mogućnost, o izložbi kaže Tanja Parlov.
Posebno zanimljiv je osvrt Joška Belamarića:
- Mnoge od svojih kipova Lipovac je zamislio ne na postolju nego na pločniku kojim hodamo, nadajući se da ćemo ih zagrliti ili barem dodirnuti. Ovo je, međutim, čini mi se, prvi put da nas pozivaju da to stvarno učinimo.
Još uvijek ne znate odgovor na pitanja s početka teksta ili možda ne znate gdje je Tiflološki muzej? Ako niste u metropoli, pravo je vrijeme da poslovni ili privatni odlazak u Zagreb spojite s posjetom ovom po mnogočemu posebnom muzeju, ali i izložbi. Dakle, pravac Draškovićeva 80, pored Branimir centra.