10. Džingis Kan (1162.-1227.), vladar Mongolskog Carstva, bogatstvo: jako, jako puno zemlje i ništa više. Džingis Kan je bez sumnje jedan od najuspješnijih vojnih vođa svih vremena. Kao vrhovni zapovjednik Mongolskog Carstva, koje se protezalo od Kine do Europe, kontrolirao je najveće kontinuirano carstvo u povijesti. Međutim, unatoč velikoj moći, stručnjaci navode kako Džingis nikada nije gomilao bogatstvo. Baš suprotno, Kanova darežljivost je bila ključ njegova uspjeha. – Bio je uspješan i voljen jer je plijen dijelio s vojnicima i drugim zapovjednicima – navodi Morris Rossabi, ugledni profesor povijesti newyorškom sveučilištu. Jack Weatherford, autor knjige ‘Džingis Kan i stvaranje modernog svijeta’ objašnjava da Mongolski vojnici, za razliku od brojnih vojsci kasnijih razdoblja, nisu smjeli pljačkati osvojena područja. Nakon što je zemlja osvojena, svaki predmet bi završio na popisu, a potom i distribuiran među vojnicima i njihovim obiteljima. Džingis je i dalje zadržavao dio plijena, no ne dovoljno da ga učini bogatim. – Nije sagradio palaču za sebe ili obitelj. Nije bilo hrama, grobnice ili čak kuće. Rođen je u jurti i umro je u jurti. Nakon smrti omotan je u vuneni pokrivač i pokopan kao svaki ostali smrtnik – navodi Weatherford
9. Bill Gates (1955.-), poduzetnik u Sjedinjenim Američkim Državama, bogatstvo: 78,9 milijardi dolara. Bogatstvo najbogatijeg čovjeka na svijetu trenutačno vrlo lako odrediti. Forbes Gatesovu ‘težinu’ procjenjuje na 78,9 milijardi dolara, što je oko 8 milijardi dolara više od Amancija Ortege, suosnivača modne kuće Zara i drugog najbogatijeg čovjeka na svijetu.
8. Alan Rufus, poznatiji kao Alan Crveni (1040.-1093.), plemić u Engleskoj, bogatstvo: 194 milijarde dolara. Nećak Vilima I. Osvajača, Rufus se pridružio svom ujaku u normanskim osvajanjima. Umro je s 11 tisuća funti, a to je prema Philipu Beresfordu i Billu Rubinsteinu, autorima ‘Bogatiji od bogatih’, oko 7 posto ukupnog engleskog BDP-a u to vrijeme. Pretvoreno u današnje vrijednosti ispada 194 milijarde dolara.
7. John D. Rockefeller (1839.-1937.), poduzetnik u SAD-u, bogatstvo: 341 milijarde dolara. Rockefeller je 1863. godine počeo investirati u naftnu industriju da bi do 1880. njegova kompanija Standard Oil kontrolirala oko 90% američke proizvodnje nafte. Prema osmrtnici New York Timesa, Rockefeller je procijenjen na 1,5 milijardi dolara temeljeći tu brojku na prijavi poreza iz 1918., iliti 2 posto američkog BDP-a te godine. Isti udio danas bi iznosio 341 milijardu dolara.
6. Andrew Carnegie (1835.-1919.), poduzetnik u SAD-u, bogatstvo: 372 milijarde dolara. Dok Rockefeller dobiva svu pažnju medija, Carnegie je taj koji bi mogao podnijeti titulu najbogatijeg Amerikanca ikada. Ovaj je škotski imigrant prodao svoju kompaniju, U.S. Steel, J.P. Morganu za 480 milijuna dolara 1901. Suma je jednaka 2,1 posto BDP-a u to vrijeme ili 372 milijardi dolara danas.
5. Josip Staljin (1878.–1953.), sovjetski diktator, bogatstvo: potpuna kontrola nacije koja čini 9,6% svjetskog BDP-a. Staljin je neobična figura u modernoj ekonomskoj povijesti: diktator s apsolutnom moći koji je kontrolirao jedno od najvećih gospodarstava na svijetu. Iako je gotovo nemoguće odvojiti Staljinovo bogatstvo od bogatstva Sovjetskog Saveza, njegov jedinstven spoj ekonomske moći i potpune kontrole SSSR-a doveo je toga da ga brojni ekonomisti nominiraju kao jednu od najbogatijih osoba ikada. Njihova je logika jednostavna. Prema podacima iz 1950., tri godine prije Staljinove smrti, SSSR je činio 9,6% svjetske gospodarske proizvodnje – danas bi to iznosilo oko 7,5 bilijardi dolara. Iako taj novac nije pripadao direktno Staljinu, on je imao mogućnost koristiti ga u kojem god obliku želi. Kontrolirao je jednu šestinu svijeta bez ikakvih čekova, računa ili potpisa. – Je li bio među najbogatijim ljudima ikada? Vjerojatno jest ukoliko rastegnete definiciju bogatstva. No, nije bilo njegovo bogatstvo, samo ga je kontrolirao – objasnio je George O. Liber, profesor povijest na Sveučilištu Alabame u Birminghamu. Iako je njegovo bogatstvo nesigurno, njegovoj moći do danas nema pandana.
4. Akbar I (1542.–1605.), vladar u Indiji, bogatstvo: vladao je carstvom koje je činilo 25% svjetskog BDP-a. Najveći vladar indijske dinastije Mogul, Akbar je kontrolirao carstvo koje je u to vrijeme bilo zaslužno za jednu četvrtinu svjetskog BDP-a. Chris Matthews, novinar Fortunea, citira preminulog ekonomista Angusa Maddisona koji špekulira kako je indijski BDP po glavi stanovnika u to vrijeme bio sličan elizabetskoj Engleskoj, no s vladajućom klasom čiji je ekstravagantan život nadmašivao bilo koje europsko društvo. Uz to, mogulska je dinastija bila jedno od najučinkovitijih carstava svih vremena, izvlačeći bogatstvo iz populacije.
3. Car Shenzong (1048.–1085.), kineski vladar, bogatstvo: kontrolirao je carstvo koje je činilo 25-30% svjetskog BDP-a. Kineska dinastija Song (960.-1279.) bila je jedna od gospodarski najmoćnijih carstava ikada. Prema profesoru Ronaldu A. Edwardsu, povjesničaru kineskog gospodarstva tijekom dinastije Song na sveučilištu Tamkang, tadašnje carstvo u svome je vrhuncu stvaralo je između 25 i 30 posto svjetskog BDP-a. Bogatstvo carstva proizlazilo je iz tehnoloških inovacija i ekstremnih vještina prikupljanja poreza za koje Edwards tvrdi da je bilo stotinama godina ispred današnjih europskih vlada. Vladavina dinastije Song bila je vrlo centralizirana što znači da je car imao veliku kontrolu nad ekonomijom.
2. Cezar August (63.pr.n.e.-14.n.e.), rimski vladar, bogatstvo: 4,6 bilijardi dolara. ne samo da je Cezar August bio zadužen za carstvo koje je stvaralo 25-30 posto svjetskog BDP-a, no prema stanfordskom profesoru povijesti Ianu Morrisu, on je u jednom trenutku osobno posjedovao bogatstvo u vrijednosti jedne petine ukupne svjetske ekonomije. To bi, preračunato u današnje vrijednosti, bilo oko 4,6 bilijardi dolara. – U jednom periodu Cezar August je osobno posjedovao Egipat – ističe Morris. Da, to je teško nadmašiti.
1. Mansa Musa (1280.–1337.), malijski vladar, bogatstvo: nitko-ne-može-opisati-koliko-bogatstvo bogat. Kanan Musa, poznatiji kao Mansa Musa, bio je najveći malijski vladar i često ga se naziva najbogatijom osobom u povijesti. Prema profesoru povijesti Richardu Smithu, Musino zapadno afričko kraljevstvo bilo je, vrlo vjerojatno, najveći proizvođač zlata na svijetu. I to u vrijeme kada je potražnja zlata bila vrlo visoka. Koliko je bio bogat? Nitko zapravo ne može staviti točan broj na njegovo bogatstvo. Povijesni zapisi su rijetki, ako postoje, a moderni izvori kraljevo bogatstvo opisuju terminima koji su nemogući za to vrijeme. Postoje priče o njegovom poznatom hodočašću u Meku tijekom kojeg je Musino trošenje bilo toliko značajno da je izazvao novčanu krizu u Egiptu. Spominju se deseci deva od kojih svaka nosi stotine kilograma zlata. Smith navodi kako je jednogodišnja malijska proizvodnja zlata bila oko jedne tone. Drugi izvori navode da je Musina vojska imala 200 tisuća vojnika, od kojih čak 40 tisuća strijelaca, brojke koje bi i današnje vojske posramile. No, pokušavajući staviti brojku na Musino bogatstvo je pogrešan pristup, tvrdi profesor povijest sa Sveučilišta Michigan, Rudolph Ware te objašnjava kako je Musa bio toliko bogat da su ljudi imali problema u objašnjavanju toga. – Najbogatija osoba koju smo ikada susreli, to je poanta priče. Pokušali su pronaći riječi koje bi mogle objasniti njegovo bogatstvo. Na slikama drži žezlo od zlata, zlatni kalež te zlatnu krunu na glavi. Zamislite koliko bi zlata jedna osoba mogla posjedovati, udvostručite to, i onda dolazimo blizu te sfere bogatstva – zaključio je Ware.