20.10 sati – Finila je i ova, nakon prihvaćanja izvješća o poslovanju devet gradskih tvrtki (Parkovi i nasadi, lovrinac, Stanouprava, Splitska obala, Spalatum DMC, Čistoća, Promet, VIK, DES), 28. sjednica Gradskog vijeća prekinuta je nakon 15 odrađenih točki dnevnog reda od optimistično predviđenih 40. Zato je zakazan nastavak za četvrtak u osam ujutro, umjesto uobičajenih 9 sati, a valjda će dotada serviseri malo pregledati i klime u velikoj gradskoj vijećnici. Ili su pak kompresori preopterećeni obzirom na količinu “mozganja” u kombinaciji sa saharskim uvjetima vani…
19.50 sati – Prošao je Promet, na redu je ViK.
19.25 sati – Izvješća o Splitskoj obali, Spalatum DMC -u (uz dosta prigovora i rasprave, pogotovo su “žestoki” bili Petar Škorić i Marijana Puljak) i Čistoći prošla su, na redu je Promet.
18.50 sati – Izvješća gradskih komunalnih tvrtki za prošlu godinu izazvale su polovične reakcije – neka su bila vijećnicima kristalno jasna pa nisu izazvala raspravu (Lovrinac te Parkovi i nasadi usvojeni su bez problema), dok se gradonačelnik Baldasar (žuri inače na otvaranje Splitskog ljeta) trsi pojasniti stanje s privezima na Zapadnoj obali.
– Ne smatram da od šetnice treba napraviti marinu, i vezivanje krme “zatvara” vizuru a financijska razlika nije neka. Treba vidjeti i što će biti s hotelom Marjan, nadam se da će imati vlasnika u idućih godina jer i novi vlasnik zaslužuje upliv izgleda oko hotela… – odgovorio je Baldasar Marušiću.
17.55 sati – Pročelnik Špiro Cokarić ukratko je izložio stanje poslovanja za prošlu godinu osam gradskih komunalnih tvrtki plus Stano-uprave.
Odmah je reagirao Hrvoje Marušić, prvenstveno ga je zanimalo nenaplaćivanje vezivanja nautičara jer Hvar zarađuje preko četiri milijuna kuna na četiri puta manjoj Rivi…
Nastavio je Marušić u istom, uobičajeno direktnom tonu. Začudio se naime kako je to Čistoća iskazala neto dobit od 3,5 milijuna kuna, na koje će platiti porez, zar nisu mogli investirati ili povećati plaće, zapitao je HDZ-ov vijećnik i gospodarski stručnjak. Na dobacivanja sa suprotne strane hladno je poručio: Ako vi kao socijaldemokrati to ne razumite da se mogu povećati plaće…
17.20 sati – Nakon serije pohvala (iz redova vladajućih) o izvršenju proračuna za 2014., javio se Duje Sučić (HDZ) s kritikom.
– Jedna je stvar govoriti “proračun je pod kontrolom”, a druga što mi hoćemo i kako ćemo se razvijati. – kazao je Sučić, dodajući kako su kapitalni rashodi (investicijski) iz 2005. godin bili 127 milijuna kuna, dok su u prošloj godini bili – 95 milijuna.
Briljirala je pročelnica Ljiljana Vučetić u odgovoru, možda je bolje opozicijskim vijećnicima da više i ne pokušavaju kod “moćne Ljilje”.
– Te godine je u rashodima bio i Eko kaštelanski zaljev. A u godinama nakon toga, od 2006. do 2009. godine kapitalni rashodi su bili veći zbog Spaladium arene, Zapadne obale,… Što se tiče “proračun je pod kontrolom”, to vam je kao i u svakodnevnoj borbi u kućnom domaćinstvu, obzirom na situaciju. – kazala je pročelnica, dodajući da je u toj problematici od 2002. godine i dobro zna kako je prije bila građevinska konjkutura i da je zapravo ukupni iznos kapitalnih rashoda cijelo vrijeme na istom nivou, od nešto ispod 100 milijuna kuna.
I doista, nakon pokušaja Duje Sučića, nije više bilo primjedbi na Prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju Proračuna Grada Splita za 2014., međutim kad se pristupilo glasovanju, “pofalilo” je vijećničkih ruku – tek 16 u zraku pa tako Prijedlog nije prošao. Ništa se zapravo bitno nije dogodilo, konstatirao je i sam predsjednik Gradskog vijeća Boris Ćurković.
17 sati – Odmah je na prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna Grada Splita za 2014. kojeg je iznijela pročelnica Upravnog odjela za financije Ljiljana Vučetić, reagirala Marijana Puljak.
– Vidimo da zadnjih šest godina prihodi konstatno padaju, a rashodi već četiri godine rastu. I kod rashoda padaju kapitalne investicije, dok su izdaci za zaposlene u posljednjih deset godina narasli za 50 posto! -odgovorila joj je pročelnica Vučetić
– Nije istina kako je u pitanju trošak gradske administracije – troškovi su narasli zbog vrtića, vatrogasaca, samo u vrtićima je u 2009. godini zaposleno 50-60 ljudi zbog povećanih potreba… – samo je dio brojki koje je navela pročelnica, pohvalivši se i kako je Institut za javne financije poslao priznanje Gradu za najtransparentiji proračun.
– Vrlo je teško smanjiti rashode. Ključna je zakonska prepreka, ne možete smanjiti javnu upravu preko noći, zapravo nikako. Od kada sam tu, potpisao sam jedan otkaz, a i taj tko zna kad će biti riješen. – pojasnio je gradonačelnik Ivo Baldasar situaciju oko rashoda gradske administracije. Marijana Puljak je inače povukla paralelu s prijedlogom Vlade da se ukinut turističke zajednice koje troše više od 25% prihoda za svoje plaće. Kad bi to bio kriterij i za gradove, onda bi splitsku upravu trebalo ukinuti jer troši 27 posto proračuna na plaće.
16.40 sati – Nakon kraće rasprave glasovalo se o izvješću o izvršenju Programa javnih potreba u sportu Grada Splita u 2014. godini s izvješćem o radu Javne ustanove “Športski objekti” Split. Točka je prošla s većinom glasova za.
16.15 sati- Na dnevnom redu je izvješće o izvršenju Programa javnih potreba u obrazovanju za 2014. godinu.Nakon kraće rasprave izvješće je jednoglasno usvojeno.
Na redu je izvješće o radu dječjih vrtića (Cvit Mediterana, Grigor Vitez, Marjan i Radost). Marijanu Puljak zanima što je s asistentima u vrtićima.
– Ministarstvo znanosti je objavilo natječaj o pomoćnicima u nastavi u osnovnim i srednjim školama. Samo su tamo predviđeni, u predškolskom odgoju zakonska regulativa ne predviđa asistente. Zakon predviđa smanjenje broja djece prema potrebama djece s posebnim potrebama. Normativ je dva odgojitelja, a u takvim skupinama se angažira dodatni odgojitelj i manje skupine djece- kazala je Milina Ganza.
Sva izvješća su prošla jednoglasno.
16.05 sati – Vijećnik Benzon dao je prijedlog da se povećaju naknade za rodilje, što ne bi, prema njegovom mišlljenju bila velika stavka s obzirom na broj rođenih. Pohvalio je činjenicu da je otvoren Centar za autizam te napomenuo da bi bilo dobro da se takav centar osnuje i za djecu s Downovim sindromom. Izvješće je usvojeno jednoglasno sa 25 glasova za.
Uslijedilo je izvješće o izvršenju Programa javnih potreba u kulturi Grada Splita za 2014. godinu s Izvješćem o radu ustanova u kulturi. Luka Podrug želi odgovor na pitanje tko je odgovoran za lažno podnošenje izvješća o stanju u HNK Split.
– Sadašnje kazališno vijeće dobro radi svoj posao. Minus je smanjen za oko 218 tisuća kuna- kazao je pročelnik za kulturu Siniša Kuko.
– Drago mi je da optimistično gledate na ovo. Predstavnici Grada i predstavnici HNK su na zadnjem GV podnijeli lažno izvješće. Zanima me tko će snositi odgovornost za to?- pitao je Podrug, no odgovor nije dobio.
– Šibenik je dobio sredstva iz Europe, a a grad Split nije dobio ništa- kazao je vijećnik Benzon.
– Niste u pravu da grad Šibenik ima nebrojeno događanja, Split ima puno više. Nemojte govorit da Split nema. Split je bolji ovog trena od svih drugih- kazao je Baldasar.
– Nisam rekao da je Šibenik bolji nego da bolje iskorištava sredstva EU. Nikoga ne kudim nego dajem prijedlog. Uvijek možemo bolje- kazao je Benzon i počeo nabrajati ideje, no prekinuo ga je Boris Ćurković da rasprava ne bi otišla previše u širinu. Marijana Puljak povela je raspravu o Podrumima, na što je Siniša Kuko obrazložio što se sve oko Podruma događa.
– Moje viđenje je da bi muzeji trebali biti intaraktivni, znači sami zaraditi dio sredstava. Želimo da se zarađuje, primjer bi nam trebali biti drugi muzeji, npr. u Zagrebu koji su samodostatni i zarađuju- kazao je gradonačelnik. Ova točka dnevnog reda prihvaćena je većinom glasova.
15.05 sati – Nakon kratke pauze, jednoglasno je izglasan prijedlog o novom zaduživanju Grada Splita. Prošao je i prijedlog zaključka o usvajanju Izmjena i dopuna Plana rasporeda kioska i naprava u Gradu Splitu.
Iduća točka dnevnoga reda je izvješće o izvršenju Programa socijalne skrbi Grada Splita za 2014. godinu.
14.30 sati – Na redu je rasprava o novom zaduživanju grada.
– Naravno da ćemo izglasati jer druge opcije nema – kazao je na ovu temu Hrvoje Marušić.
– Danas smo primorani zadužiti Grad za 30 milijuna kuna da bi vraćali obveze koje nam je nametnuo HDZ i Lista velog mista u kojoj je bio i gospodin Marušić – kazao je Gojko Čepo te spomenuo da su novci pokradeni.
– Ovo šta si zadnje reka da je pokradeno s Rive, reci, jer si inače i sam pod kaznenom odgovornošću jer štitiš one koji su to pokrali – odgovorio mu je Marušić.
– Nemam potrebu prijavljivati jer je javna tajna da je novac s Rive opran, a vaša stranka svoj program ionako već iznosi na sudu – kazao je Čepo.
– Mi možemo sto puta promijeniti poslovnik, ali svoje karaktere ne možemo – upozorio ih je Boris Ćurković, a zatim pozvao na 20 minuta pauze.
13.45 sati – Sjednica je nastavljena nakon pola sata.
Na redu je prijedlog odluke o izmjeni Odluke o komunalnom doprinosu. – Predlažemo povećanje koje se odnosi na gradnju novih objekata – kazao je na početku pročelnik Špiro Cokarić, a zatim se krenulo s raspravom.
Nakon kratke rasprave pristupilo se glasovanju. Prijedlog je prošao sa 16 glasova za, protiv su HDZ-ovi vijećnici i stranka Pametno, suzdržani su Luka Podrug i Zdeslav Benzon.
Za prijedlog odluke o izmjenama i promjenama GUP-a glasala su 23 vijećnika za, tri protiv
13.15 sati – Ja se svima zahvaljujem na razgovoru, mišljenjima.. ovo je iznimno važan dokument, ovo je početak, početak jedne divne veze – kazao je gradonačelnik.
– Odgovorite mi na pitanje kako mislite izvesti legalizaciju na Marjanu i jeste li komunicirali s Ministarstvom? – zahtijeva odgovor na svoje pitanje vijećnica Matošić Matičević.
Nakon što je dobila odgovor na svoje pitanje, krenulo se na glasanje o odluci za Prostorni plan, a zatim za GUP.
Za prijedlog odluke o izmjenama i promjenama GUP-a glasala su 23 vijećnika za, tri protiv (Prkić, Puljak i Matošić Matičević) dok je Daša Dragnić bila suzdržana. Kao što je i najavio, Jure Šundov napustio je sjednicu za vrijeme glasanja. Jednako se glasalo i za GUP.
Pauza za ručak.
13.05 sati – Vijećnik Igor Boraska traži da se katalogiziraju sve građevine na Marjanu. Nakon njega javila se za riječ Danira Matošić Matičević, a zatim se na temu gradnje vezano uz bedem Contarini javio Jakov Prkić.
– Ja sam protiv toga da se pješačka zona sužava. Umjesto da je širimo, mi je smanjujemo. Jasno mi je da kolega Boraska tu ima svoje interese, jer je jedan od investitira Dal koning koji ga je godinama stipendirao kao sportaša – kazao je vijećnik Jakov Prkić
– Član uprave našeg kluba je iz Dal koninga, mene osobno nisu stipendirali. Druga stvar je da se pjašačka zona širi, a ne smanjuje- replicirao je Boraska.
– Kako će auta ulaziti u garažu, letit će?! Dal koning ti je uplaćivao novac mjesečno na račun – odgovorio je Prkić.
– Nemoj lagati, šta ti je?!- kazao je Boraska.
– Molim vas nemojte se vrijeđati, ostavite to za kasnije- zaključio je raspravu predsjednik GV Ćurković.
“Boj se vuka, boj se lisice nikad u šumu. Zašto strah od promjena?”
12.40 sati – Ja ću se uključiti. Logično je da ćemo pitati stručne službe. Mislim da je Jure bio savršeno u pravu. Da li mi žurimo radi investitora ili idemo u izmjene radi budućnosti? – zapitao se Luka Podrug.
– Volio bih da mi neko pojasni, nije mi do kraja jasno za šta glasamo. Dignut ćemo ruke, ali mora biti jasno za šta glasamo. Mi šaljemo investitorima lažnu sliku da će se sutra počet graditi, a neće još godinu dvije – kazao je Podrug.
– Mi smo prije po nekim kriterijima odredili da nekih 12 inicijativa prolazi, a sada pričamo o kriterijima. Prvo smo trebali o kriterijima.Obratno smo napravili. Rekli smo ima ih 12 plus crkva, u međuvremenu ih je 16. U pravu je Jure, ili nema ovih 12 ili ćemo svima dati da grade. Žurimo li mi zbog investitiora ili glasamo za budućnost? Mi pokušavamo spojiti jedno i drugo, a to nije moguće. Dajemo im nadu da će raditi, sada imaju novaca, a pitanje je hoće li pola njih imati novaca za dvije godine- zaključio je Podrug.
Uključio se i gradonačelnik.
– Boj se vuka, boj se lisice nikad u šumu. Zašto strah od promjena? Ništa nećemo napraviti. Puljak traži da se strategije rade na institutima, a život nas pregazi za to vrijeme. Ako ćemo uspostaviti sve kriterije iz straha da nas netko ne prevari, onda nemojmo ni ići u promjene. Zato i jesmo tu di jesmo, od straha nam i je BDP toliki koliki je. Gospodin Puljić je izgubio zdravlje, ali jedini je od gradonačelnika koji je imao hrabrosti za GUP. Ja slijedim njegov primjer, jer gradonačelnik je izabran da razvija grad. Netko će nas prevariti, svjesni smo svih rizika, ali ako nastavimo ovim smjerom, nastavit će se ovaj trend interesa poduzetnika. Završit ćemo GUP u godinu dana, a možda i prije ako budemo složni i ne budemo podmetali noge jedni drugima. Ajmo hrabro, ja sam spreman trpjeti posljedice. Želim dizalice i neka se gradi – kazao je Baldasar..
12.25 sati – U ime kluba zastupnika HGS-a javio se Jure Šundov.
– Izdvojio bih famozni bedem Contarini, kako su dobili sve adekvatne dozvole, a onda je netko uspio pobiti tu dozvolu, a nitko nije uzeo obvezu obeštećenja onih koji su dovedeni u zabludu. Nismo raspravljali o svakom slučaju pojedinačno, mislim da smo dužni raspravljati i jasno objasniti koji su to zahtjevi poduzetničke inicijative i da se o svakom glasa pojedinačno. Čini mi se da bi to bilo apsolutno pošteno – kazao je u ime HGS-a vijećnik Jure Šundov.
– Klub HGS-a traži da se glasuje pojedinačno, a ako ne mi ćemo napustiti sjednicu GV dok traje glasovanje jer želimo da svi imaju jednaku priliku – dodao je Šundov.
“Imali smo 578 zahtjeva za izmjene GUP-a”
– Čudi me stav gospodina Šundova. Ova gradska uprava na inicijativu oporbe je ušla u to i uvela kriterije. Podržavam to da će biti kriteriji. Ne može GV sebi uzimat za pravo da na određenoj parceli nekome daje pravo gradit , a nekome ne. Bit ćemo ili za ili protiv, svatko po svojoj savjesti, ali ne možete pojedine projekte pustiti ili ne, po svojim simpatijama- kazao je Hrvoje Marušić.
– Razumijem Marušića jer se i njihov projekt nalazi među ovih 12. Imali smo 578 zahtjeva za izmjene GUP-a, bilo bi pošteno da smo sve pustili. Upravo GV je ovlašteno da bi pokrenulo ovakvu inicijativu. Legitimno je i legalno ovo što ja tražim. Želim da nam se izbriše stigma da nekome povlađujemo, od 578 zahtjeva izdvojili smo ovih 12, to je izdvajanje- replicirao je Šundov.
– Ukupno imamo 19 projekata koji udovoljavaju uvjete, Svatko sigurno ima nešto što mu se kod nekog sviđa ili ne. Ovo je procedura promjene, mislim da to ne možemo prihvatiti, to je rasprava koja neće nikad završiti – uključio se Baldasar i zaključio da ovo nije jednostavna stvar.
– Razumijem vašu poziciju. Ja sam izrekao ono što smatram da je pošteno. Mi ćemo napustiti sjednicu, vi ste napustili sjednicu barem 25 puta. Naše je pravo dignuti ruku i glasovanje po svojoj savjesti – zaključio je Šundov.
11.55 sati – Počela je rasprava o Generalnom urbanističkom planu i Prostornom planu uređenja.
– Već nakon naznaka izmjena GUP-a imamo upite na dnevnoj bazi o investiranju u Split. I poduzetnici i velike korporacije žele investirati u grad Split – kazao je Baldasar.
Ćurković je rekao da je Komisija za urbanizam dala zeleno svjetlo za promjene.
Puljak: Što je s prometnom studijom koja je plaćena 9 milijuna kuna?
Alujević-Grgas istaknuo je da je važno pitanje rješavanje parkinga oko bolnice i spomenuo na neke bitne aspekte prilikom legalizacije..
– Što će se dogoditi s građevinama koje nisu useljene, ali su u fazi izgradnje za stambenu funkciju? Postoje ljudi koji su na svojoj djedovini izgradili kuće i mislim da imaju pravo na legalizaciju, ali na Marjanu ima građevina koje su građene iza 90- ih. Koliko je pravedno da se u istu situaciju stavi one koji su tek počeli graditi prije koju godinu i one koji već 20 godina imaju kuću – zanimalo je Alujević-Grgasa.
– Imamo tri kategorije objekata. Ono što je zajedničko i ono što će biti polazište budućim aktivnostima jest da se svaka od te tri grupe pojedinačno razmatra. Park šuma Marjan jest splitska svetinja. Dobit ćemo cijeli niz mišljenja i zahtjeva i zamolit ćemo vas tada za još jedan sastanak – kazao je Dražen Pejković.
– Zanima me šta je s prometnom studijom koja je plaćena 9 milijuna kuna? Gdje je ta famozna studija, u nekoj ladici? – upitala je Puljak.
– S izmjenama GUP- a 2006. godine, s obzirom na okolnosti koje su bile u to vrijeme, javila se potreba za prometnom studijom. Izrada je trajala do 2010. godine, 2011. je usvojena.Osnovni cilj te studije, ne samo za Split, već i za Zagreb, Osijek, Rijeku, jest bio novi integralni pristup pa se tako preklopilo desetak prostornih planova i GUP-ova. Sudbina tog dokumenta je ta da je međunarodna konzultantska firma uzela sve 4 prostorno prometne studije i napravit će prometnu strategiju za RH. Ona je sada pri kraju – odgovorio je Pejković.
11.25 sati – Točka 2 dnevnog reda (usvajanje zapisnika sa 26. i 27. sjednice GV) prihvaćena je sa 26 glasova za, a 3. točka je prihvaćanje poslovnika.
Marijana Puljak predlaže da se sjednice GV uvedu jedan put mjesečno. Njezino je mišljenje da bi bilo lakše raditi
– Vaše brljanje se nastavlja i nakon što ste se podijelili u dvije grupacije. Sjednice su postojale i prije nego ste vi ušli u GV. Ne vidim razloga da mijenjamo jedan članak, nije mi jasno što vas motivira, imate višak slobodnog vremena. Ajmo jednostavno usvojiti poslovnik – replicirao je Gojko Čepo.
– Niste me ni slušali, nije ovo oponiranje niti uskraćujem predsjedniku da saziva GV, govorili ste da je dobra praksa koju provodi grad Rijeka. Što ima loše u tome da imamo sjednice jedan put mjesečno, da se raspored zna dvije godine unaprijed – kazala je Puljak.
U raspravu se uključio i Luka Podrug.
Ćurković: Poslovnik nije Sveto pismo
– Ja mislim da je dobro planirati sjednice jednom mjesečno, ali mislim da to nije stvar poslovnika nego mi to trebamo odlučiti i dogovoriti – kazao je Podrug.
– Poslovnik nije Sveto pismo. Zaključit ću raspravu po ovoj točki dnevnog reda i stavit ću amandmane na glasanje -kazao je Boris Ćurković.
Amandmani nisu prihvaćeni, poslovnik je usvojen većinom glasova.
11.05 sati – Zašto Splitska obala nije podnijela izvješće o radu za 2013.godinu, te zašto niz gradskih firmi nije dalo izvješće, zanima nezavisnu vijećnicu Dašu Dragnić.
– Dok sam bila vijećnica, postavljala sam slična pitanja kao i vi, ali pojasnit ću. Splitska razvojna agencija je ugašena, Split gradnja u postupku je gašenja, Bačvice plaža nije naša, Regionalnoj tržnici nismo većinski vlasnici. Sportaši će nakon održanih skupština podnijeti izvješće – odgovorila je Aida Batarelo.
– Tržnica je u većinskom vlasništvu Ministarstva poljoprivrede – dodao je Baldasar.
Grad treba voditi računa o firmama, bez obzira koliki udjel imao – mišljenje je Daše Dragnić.
Batarelo je predložila da Dragnić pokrene inicijativu da se dostavljaju izvješća o firmama u kojima Grad ima udjel i manji od 50 posto.
– Hoće li itko odgovarati zbog toga što je Split izgubio u utrci za kandidaturu za Europsku prijestolnicu kulture?- zanima HDZ-ovog vijećnika Petra Škorića.
– Već letimičnim pregledom ovog vodiča, u kojem nema uvoda niti zaključka niti je isti lektoriran ( a u njemu ima i srbizama poput “učesnici”), vidljivo je kako “radi” resor kulture u Splitu.Ovo se ne može nazvati Vodič kroz kulturu već Pregled ustanova u kulturi i pojedinih manifestacija. Propala kandidatura Splita za prijestolnicu EPK najzornije svjedoči način (ne)rada ove gradske uprave. Pretekli su nas Dubrovnik, Osijek, Rijeka, Pula. U više navrata smo iskazivali našu razočaranost s dostavljenim prijedlozima i načinom rada na izradi Strategije kulture, u čemu je ova gradska vlast pokazala nedostatak elementarnih organizacijskih sposobnosti, znanja i volje okupiti sve nositelje i potencijale koji postoje u Splitu za dobrobit razvoja kulture. Molim gradonačelnika da odgovori tko su ljudi koji su radili na tim poslovima, rade li još u tom resoru i jesu li im i nadalje povjereni odgovorni poslovi…Kome je plaćen angažman na kandidaturi Splita za EPK i koliko je sve to skupa koštalo Grad Split i porezne obveznike? Hoćete li konačno pokrenuti pitanje odgovornosti za nerad, nesposobnost i bahatost gradske uprave kojoj ste na čelu – upitao je Škorić.
– Savjetnik Igor Baković vodio je sve i vidjet ćemo što ćemo napraviti po tom pitanju. Ja ne mislim da je tragedija što smo izgubili kandidaturu, drugi gradovi duže su se pripremali.. u nekim stvarima smo dobri, u drugima manje dobri, drugi gradovi su u kulturi bolji. Nismo bili ni bahati ni arogantni, ako ima koji srbizam, to je propust, ali s obzirom da smo izgubili kandidaturu nismo išli u detalje..- kazao je gradonačelnik Baldasar.
Nije zadovoljan odgovorom Škorić i zaključio je da su “dvije godine otišle u vjetar”.
Prelazi se na točke dnevnog reda.
10.35 sati – Molio bih gradonačelnika ga iznese stajalište o eksploataciji nafte na Jadranu. Neka to bude točka na idućoj sjednici GV. Nevjerojatno mi je da drugi hrvatski grad na tu temu šuti – kazao je Luka Podrug.
– Tražio sam da mi dostave tehničku dokumentaciju kako bi nezavisni stručnjaci dali procjenu o mišljenju, to je ključno. Nismo nadležni za to pitanje, to je u ingerenciji Vlade, ali nema razloga da ne održimo sjednicu i da Gradsko vijeće ne pruži svoj stav – kazao je gradonačelnik.
– Mislim da je to dobro i dobro je da budemo informirani. Vrlo je bitna moralna dimenzija, sjetimo se Meksičkog zaljeva, opreza nikada nije dovoljno- dodao je predsjednik GV Ćurković.
Zdeslav Benzon postavio je pitanje o prometu, o parkirnim mjestima u gradu (novouređenim parkinzima koji se plaćaju), a zanimalo ga je i zašto grad Split nema pravi zeleni val. Isto tako ga zanima rade li se studije o povećanju prometa i planiranju novih parkirnih mjesta.
U Splitu ima 90 tisuća registriranih vozila, deficit je pet tisuća parkirnih mjesta, biti će napravljena studija, dio je to odgovora koji je zadovoljio vijećnika Benzona, dok dio odgovora koji se odnosi na zeleni val (pet ulica koje imaju sinkronizaciju) nije naišao na njegovo odobravanje.
“Koliko koncesija je izdano, temeljem kojih kriterija?”
10.15 sati – Marijana Puljak postavila je pitanje pročelniku Špiru Cokariću, a vezano je uz Žnjan. Koliko koncesija je izdano, temeljem kojih kriterija, provjerava li se stanje na terenu, kada će sva dokumentacija biti objavljena na webu – zanimalo je vijećnicu Puljak.
Kazao je Cokarić da se stanje na terenu svakodnevno provjerava, da koncesije daje koncesijsko vijeće, a detaljan odgovor dostaviti će joj pisanim putem.
S pitanjem se javio i vijećnik Igor Boraska. Zanimalo ga je zašto se tolarira parkiranje na mjestima gdje to nije dozvoljeno, konkretno u ulici Slobode.
Objasnio je Špiro Cokarić da se to trenutno tolerira jer je u gradu Splitu to trenutno veliki problem, ali je obećao da će se riješiti.
Hrvoje Marušić postavio je pitanje o ispijanju alkohola na neprimjerenim mjestima.
– Radi se o ispijanju alkoholnih pića na nedopustivim mjestima, puno građana se žali. Nitko nije protiv mediteranskog duha,nitko nije za prohibiciju, ali mnogo se troši na prevenciju.. na svakom kantunu se konzumira alkohol i sve ono što uz alkohol ide. Hoćete li napraviti nešto konkretno vezano uz to? – zanima Marušića.
– Dozvolit ćemo to na pojedinim mjestima, a na GV ćemo se dogovorit gdje će to biti dozvoljeno.Dozvolit ćemo na Matejušci, a ako netko bude imao još neki prijedlog o tome ćemo se dogovoriti – kazao je Baldasar.
9.55 sati – Na tapetu se našao i Small Mall. Zašto ugovori o gradnji nisu poznati, zanimalo je vijećnika Tomislava Prljevića.
– Kojom odlukom ste odlučili da se gradi na mjestu parkinga, da li je GV trebalo odlučivati o tome da se javna površina da privatnoj firmi?- zanimalo je Prljevića.
– Već 15 godina vodi se trakavica o gradnji tamo. Bila je prvo tvrtka Adut nekretnina, pa druga tvrtka, pa treća.. oni koji su platili parkinge izgubili su svaku nadu da će do toga doći.. ništa nije promijenjeno u odnosu na prijašnje stanje. Sada će tamo biti 400 parking mjesta – kazao je gradonačelnik Ivo Baldasar.
– Kome bi trebali dat da gradi, pa nećemo mi kao Grad gradit. Netko mora gradit, najnormalnije je da poduzetnici grade. Jedan dio ostat će u vlasništvu Grada, da imamo neku kontrolu -dodao je Baldasar.
– Sve je dostupno, nema tajni, možete pitat i sve može biti dostavljeno, svi ugovori koji vas zanimaju. Kažete da smo sakrili, šta smo to sakrili? Dobit će se garaže, poslovni prostori. Najviše mi je žao građana koji trpe radove- zaključio je gradonačelnik.
9.35 sati – Zamjenica gradonačenika Aida Batarelo izvjestila je o radu Centra za autizam u Splitu. Grad Zagreb ima Centar za autizam, sa dvije ustrojbene jedinice (Split i Rijeka). Zagreb je odlučio da se te jedinice ugase, a tome su se usprotivili iz Grada Splita i odlučili da Split kao drugi grad u državi mora imati Centar za autizam. Ustanova ostaje u Rendićevoj ulici, ima 46 korisnika, od toga 36 mlađih od 21 godine. Split bi plaćao materijalne troškove (91 tisuća kuna za cijelu godinu). Kazala je Batarelo da će Centar vjerojatno postati regionalni.Nakon izvješća dogradonačelnice, za izvješće je glasovao ukupno 31 vijećnik, time su dalisuglasnost za potpisivanje sporazuma o osnivanju Centra za autizam.
Počelo se s pitanjima vijećnika.
Vjekoslav Ivanišević postavio je pitanje o Zoološkom vrtu. Je li zatvoren za posjetitelje, zanimalo je Ivaniševića.Također ga zanima koje će se životinje premjestiti i gdje, koji se stručnjaci time bave, rade li se studije..
– Sve se može svesti pod jedno pitanje- što se planira sa Zoološkim vrtom?. Nije li taj prostor zgodan za plodouživanje?- pitao je Ivanišević.
Gradsko vijeće Grada Splita donijelo je odluku o iseljavanju životinja, da se za taj prostor napravi javni natječaj za korištenje prostora, kao i da na Marjanu nema adekvatnog prostora za zoološki vrt-obrazložio je tako dogradonačelnik Goran Kovačević. Zatražio je Ivanišević na kraju pisani odgovor.
9.15 sati – Sjednica Gradskoga vijeća počela je u 9.10 sati. Prisutan je 31 od ukupno 35 vijećnika. Zdeslav Benzon (HSLS) zamijenio je na mjestu gradskoga vijećnika Tonća Blaževića. Predsjednik Gradskoga vijeća Boris Ćurković zaželio mu je dobrodošlicu, a zatim se zahvalio Blaževiću na njegovom radu u GV.
Prva točka dnevnoga reda biti će rasprava o Centru za autizam, jednoglasno je odlučeno na početku. Dogovoreno je također da će se o trećoj i četvrtoj točki (Prostorni plan i GUP) raspravljati odjednom, dok će se glasovati odvojeno.
RANIJE OBJAVLJENO
Danas u devet sati počinje 28. sjednica Gradskoga vijeća Grada Splita. Na dnevnome redu će biti 40 točaka.
Među zanimljivije točke svakako spadaju generalni urbanistički plan, izbor plodouživatelja Turističke palače, potvrda izbora članova nadzornoga odbora Hajduka…Naći će se tu i niz izvješća o radu gradskih tvrtki, a među posljednjima na dnevnome redu naći će se one iz domene kulture – imenovanje ravnatelja Gradske knjižnice Marko Marulić, kao i imenovanje ravnateljice Muzeja grada Splita.