Europska služba vanjskih poslova (EEAS) kojoj je na čelu Federica Mogherini, počela je s radom 2011. Najčešća kritika upućena EEAS-u jest preuzak opseg poslova, jer svaka politička odluka zahtijeva pristanak svih 28 članica EU-a.
– EU-ova diplomatska mreža stoji porezne obveznike više od petsto milijuna eura na godinu”, stoji u podnesku petero EU-ovih parlamentaraca. Dodaju i da EEAS nije potreban jer je “vanjska politika jedno od ključnih područja nacionalnog suvereniteta -.
Prijedlog je podnesen prošli tjedan, a potpisali su ga Le Pen i desničarski zastupnici iz talijanske Sjeverne lige, nizozemske i austrijske Slobodarske stranke te belgijske stranke Vlaams Belang.
Njih je petero predalo i prijedlog da se ukinu tri druge EU-ove službe, one koje se bave temeljnim pravima, regionalnim pitanjima i ekonomskim i socijalnim poslovima.
No glasnogovornik Parlamenta Jaume Duch u ponedjeljak je njihove zahtjeve opisao kao “čisto političke poteze bez izgleda da ih u razmatranje uzme ijedan (zakonodavni) odbor”.
Osim toga, rekao je, dva prijedloga traže mijenjanje EU-ovih zakona, a Parlament o tome ne odlučuje, a treći traži promjenu odluke oko koje su se zemlje članice dogovorile.