Iščekivanje novih mjera Europske središnja banka i rezultata strest testa europskih banaka zaustavilo je prošli tjedan jačanje eura prema dolaru pa je tečaj u petak pao na 1,2671 dolar za euro, što je za 0,7% niže na tjednoj razini, navodi se u analizi PBZ-a.
Euro je prema franku mirovao i krajem tjedna se trgovalo na 1,2062 franka za euro.
Povećana korporativna potražnja i međubankarsko trgovanje su tokom protekloga tjedna doveli do postupne deprecijacije kune, pri čemu je najviša dostignuta razina iznosila 7,6760 kuna za euro, javlja index.
Srednji je tečaj prema euru porastao za 0,1% na tjednoj razini i u petak iznosio 7,6708 kuna za euro.
Kuna je oslabila i prema dolaru i švicarskom franku te je tečaj krajem tjedna iznosio 6,0677 kuna za dolar, odnosno 6,3589 kuna za franak, što je za 1,5, odnosno 0,2% više na tjednoj razini.
“U slučaju nastavka rasta tečaja u ovom tjednu i dalje vidimo mogućnost intervencije HNB-a, a trgovanje očekujemo u rasponu 7,65-7,69 kuna za euro”, smatraju analitičari PBZ-a.