Dosje “Čarobnog pianina” u Splitu s poznatim i neznanim detaljima… U mjestima diljem županije “modus operandi” je isti

Split se voli hvaliti kako je grad prijatelj djece. To lijepo zvuči, no realnost je posve drukčija jer ovaj “prijateljski” grad iz godine u godinu ima sve veći problem s brojem neupisane djece u vrtiće kako kapaciteta za splitske mališane – nema dovoljno. A baš djeca u vrtićima u vidno su polje stigla sustavnim guranjem problema u zapećak, politikama koje fokus imaju baš na djeci, a nisu u stanju stvoriti objekt za jedan vrtić i kategorijama društva koje samo “koriste situaciju”.
U Splitu se zadnji dječji vrtić “Maslina” otvorio u prizemlju stambene zgrade prije tri godine na Kili nakon što je prostor otkupljen od privatnika i prenamijenjen u vrtić. Danas? Sve je stalo. Stao je i dah roditelja koje je dočekala informacija kako osnivačica vrtića “Čarobnog pianino” Virna Mudnić prijeti zatvaranjem objekta na Brodarici i usporedno izgonom djece.
– Vlasnici je sve detaljno objašnjeno preko odvjetnika u više navrata te je vlasnica tada shvatila da se zakup prostora mora staviti u zakonske okvire. Pristala je na cijenu zakupa koju je samostalno i dobrovoljno ponudila, koja je jedina zakonita i koju je osobno izlicitirala na natječaju. Nisu mi poznati razlozi zašto je vlasnica naglo promijenila mišljenje, ali svi su dužni koristiti gradske prostore sukladno zakonu i iznimaka neće biti – govori Maja Đerek, pročelnica za gradsku imovinu u Gradu Splitu.
Takva praksa događala se i četrdesetak kilometara od Marjana, podno planine Kamešnice. Zatvaranjem objekta Virna Mudnić prijetila je i u Sinju, i to za dvije ustanove za predškolski odgoj, ali usprotivio se Miro Bulj (Most) jer mu je prvo zasmetalo ponašanje osnivačice, a onda i ucjena na leđima djece.

– Imali smo privatni vrtić koji je imao veliki broj djece u dvije ispostave. Na Hanu je u pola vrtićke godine osnivačica najavila odlazak ako se ne podigne iznos sufinanciranja, a mi smo odmah po dolasku na vlast povećali sufinanciranje s 950,00 na 1.450,00 kuna. Svako malo je dolazio zahtjev za dodatnim dizanjem, a mi nismo htjeli pristati na takve uvjete. Osnovali smo novu podružnicu na Hanu, podružnicu gradskog vrtića i ona je otvorena, a poslali smo zahtjev da nam se odobri i još jedna podružnica u Sinju. Nećemo dozvoliti da nas uvjetuju, i to poglavito na djeci. Nisam dopustio da živimo pod ucjenama iz mjeseca u mjesec. Treba podvući, u slučaju vrtića “Čarobni pianino” privatni je interes i profit vlasnice bio daleko veći od interesa djece – kazao je Bulj.

Deložacija u Podstrani, prozivke u Kaštelima

Kraj 2011. godine u Podstrani, piše u novinskom tekstu iz arhiva, za roditelje djece predškolske dobi na predjelu Sveti Martin, ostavio je gorak okus zbog nenajavljenog zatvaranja vrtića iz kojega su djeca doslovno deložirana. “Nenadano iseljenje privatnog vrtića “Čarobni pianino” iz jednog od njihovih objekata, o čemu su roditelji obaviješteni samo 48 sati ranije, izazvalo je buru negodovanja i razotkrilo nezadovoljstvo koje je tinjalo duže vrijeme”. 
Tadašnji načelnik općine Podstrana Miran Tomasović (nezavisni) naveo je kako se broj sufinancirane djece u vrtiću naglo smanjio sa 16 na 9 nakon što su iz općine od vrtića zatražili fotokopije osobnih iskaznica roditelja na kojima bi trebalo biti vidljivo kako djeca stanuju u Podstrani.
– Odmah poslije obavijestili su nas kako im to nije isplativo i da će zatvoriti taj objekt. To se dogodilo, eto, ni mjesec dana od kraja godine, a nisu nam htjeli izići u susret makar do kraja godine. Srećom, nakon što je “Čarobni pianino” zatvorio svoj objekt, djeca nisu ostala na ulici jer smo našli drugi privatni vrtić koji je otvorio svoju podružnicu na istoj lokaciji – rekao je Katarini Marić Banje iz Slobodne Dalmacije Tomasović prije više od 11 godina, u prosincu 2011. godine. Ravnateljica vrtića “Čarobni pianino” u to je vrijeme bila Dea Jakaša-Štolcar.
Jakaša-Štolcar samo tri mjeseca kasnije sumirala je na sjednici Gradskog vijeća grada Kaštela rezultate u podružnicama vrtića u tom gradu, a onda doživjela i prozivke Nives Vilić, gradske vijećnice Nezavisne liste Joška Berketa, onomad i gradonačelnika Kaštela, pozivajući na veće kontrole. Vilić je u to vrijeme bila i članica povjerenstva za praćenje rada privatnog vrtića, kao i SDP-ova vijećnica Alenka Rakov.
– Temeljem kontrole utvrdili smo kako Grad Kaštela sufinancira boravak djeteta iz Segeta, što je nedopustivo, a da ne govorim o činjenici da odgojiteljice na hodnicima vrtića naplaćuju od roditelja boravak djece u vrtiću. Roditelje se prisiljava na produženje ugovora za iduću godinu i to plaćaju 85 kuna, a onih koji to ne žele napraviti neće biti na popisu za iduću godinu. Odgojiteljice se mijenjaju kao na traci, a za one koje odu na bolovanje ne dolaze zamjene – rekla je u ožujku 2012. godine Vilić. U sličnom tonu nastavila je i Rakov.

– Nedopustivo je da Grad, koji vam godišnje daje više od 3,5 milijuna kuna, nema pravo kontrole sredstava. Djelatnicama prijetite kako neće dobiti plaće, jer Gradu “cinkaju” što se događa u vrtiću. Naplaćujete boravak djece koja uopće ne idu u vaš vrtić, nego u gradski vrtić. Novac koji vam Grad isplaćuje za plaće po 20 dana vam stoji na računu i radnicama kasnite s isplatama – stajalo je u tekstu Jakova Žarke, novinara Slobodne Dalmacije.

Osnivačica vrtića bez komentara…

A sad povratak u Gospodnju 2023. godinu. Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja izvijestili su nas kako je osnivačica dostavila godišnji program u kojem stoji da se u objektu na adresi Terzićeva 9 i 11 provodi odgojno-obrazovni program u 7 odgojno-obrazovnih skupina, i to 3 jaslične skupine namijenjene djeci u dobi od prve do treće godine života i 4 vrtićne skupine namijenjene djeci od navršene treće godine života do polaska u osnovnu školu u trajanju do 10 sati dnevno. U istom se objektu provodi i 6-satni odgojno-obrazovni program u 1 odgojno-obrazovnoj skupini, a radi se o jednoj vrtićnoj skupini namijenjenoj djeci od navršene treće godine života do polaska u osnovnu školu.
Od Virne Mudnić, zato, ni slike ni tona. Nakon pitanja poslanih električkom poštom, odgovor dobili nismo.

Poslije teksta u veljači zato je u svojstvu punomoćnika istupio odvjetnik Nedjeljko Ivančević i tražio ispravak informacija navedenih u tekstu u kojem se tematizirao postupak bivših gradonačelnika Ive Baldasara (SDP) i Andre Krstulovića Opare (HDZ) zbog nezakonitih smanjenja iznosa zakupnine poslovnog prostora. 

U tom je zahtjevu Ivančević naveo kako je grad Split smanjio zakupnini “Čarobnom pianinu” i ostalim privatnim vrtićima bez razloga, ali kako je autor i ovog teksta, kao i tog “spornog”, to mogao provjeriti da ga je to zanimalo!?  Uz to, potpisnik teksta je, smatra tako odvjetnik Ivančević, iznosio pogrešne, netočne i namjerno krivo interpretirane okolnosti s ciljem nanošenja štete vrtiću. 
Nebuloznim navodima zato, u kontru, kronologija splitskog slučaja “Čarobni pianino” s poznatim i nešto manje poznatim detaljima…

Dosje “Čarobni pianino” – Split

  • 2. ožujak 2007. godine – Nakon natječaja za zakup poslovnih prostora u gradu Splitu kao najpovoljniji ponuđač na adresama Terzićeva 9 i Terzićeva 11 izabire se Dječji vrtić “Čarobni pianino” sa ponudom od 7,20 eura (54,72 kune) po kvadratnom metru, odnosno 7,10 eura (53.96 kune) po kvadratu. Na broju 9 prostor je površine 461,30 metara kvadratnih što u prijevodu znači 3.321,36 eura mjesečnog najma (24.412,00 kuna). Kvadratura na adresi Terzićeva 11 je 202 metra za koju je mjesečno izdvajanje 1.434,20 eura (10.541,37 kuna). 
  • 14. ožujak 2007. godine – Grad Split po pročelniku Ivici Paviću obavještava Dječji vrtić “Mali cvjetak”, Dječji vrtić “Malenići” i Dječji vrtić “Vrtuljak” kako su njihove ponude za najam poslovnog prostora bile manje od onih Dječjeg vrtića “Čarobni pianino”.
  • 22. ožujka 2007. godine – Ugovor o zakupu poslovnog prostora potpisao se na rok od 10 godina. S jedne strane paraf je gradonačelnika Splita Zvonimira Puljića (HDZ), s druge ravnateljice Virne Sasso. 
  • 14. travnja 2014. godine –  Vrtićima na sedam gradskih lokacija prvo je smanjen iznos zakupnine s dobivenog na natječajima na 2,53 eura po kvadratu, a onda kasnije povećan na 2,80 eura za kvadratni metar u mandatu Miroslava Buličića (HSLS). Buličić je sada na optuženičkoj klupi Županijskog suda u Splitu jer se sumnja da je izdao nalog jednoj tvrtki da izvede radove postavljanja prometnog ogledala, asfaltiranja i iscrtavanja parkirališnog prostora ispred njegove obiteljske kuće iako je znao da će navedene radove neosnovano platiti Split. Te 2014. godine minimalno povećanje iznosa zakupnine odredio je Ivo Baldasar (SDP).
  • 27. ožujak 2017. godine – Gradonačelnik na odlasku Ivo Baldasar (SDP) potpisuje zaključak o produženju ugovora o zakupu dva poslovna prostora s dodatkom u članku 4. da “visina zakupnine vrijedi 2 godine nakon čega zakupodavac može donijeti novu odluku o visini zakupnici za predmetne poslovne prostore te je u tom slučaju zakupnik dužan sklopiti anekse ugovora o zakupu”.
  • 5. lipnja 2020. godineAndro Krstulović Opara (HDZ) svojom je odlukom smanjio zakupninu za poslovne prostore, s 54,72 kune po kvadratu na 21,28 kunu što je smanjenje za 61 posto. Za drugi prostor zakupninu je s 53.96 kune reducirana na istih 21,28 kuna po metru prostora.
  • 24. lipnja 2020. godine – Kao nastavak na zaključak gradonačelnika, sklopljen je aneks ugovora s umanjenim cijenama.
  • 30. lipnja 2022. godine – Istekao je rok na koji je bio sklopljen ugovor i aneks ugovora o zakupu dva poslovna prostora
  • 30. siječnja 2023. godine – Pročelnica Upravnog odjela za gradsku imovinu Maja Đerek poziva na mirnu predaju prostora jer se kršio Zakon o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora uz ostavljanje mogućnosti Dječjem vrtiću “Čarobnom pianinu” da do kraja odgojno-obrazovne godine, točnije do 30. srpnja 2023. godine, obavlja svoju djelatnost uz plaćanje zakupnine ponuđene na javnom natječaju od 2007. godine.
  • 18. veljače 2023. godine – Osnivačica vrtića Virna Mudnić elektroničkom poštom traži od grada hitan sastanak i pisanu uputu grada “kako bi roditeljima na roditeljskim sastancima mogli dati kvalitetne odgovore na pitanja”. 
  • 14. ožujka 2023. godine – Grad Split stavlja izvan snage Zaključak o sklapanju aneksa ugovora o zakupu poslovnih prostora u Terzićevoj 9 i 11 koji se smanjuje iznos zakupnine poslovnog prostora od 5. lipnja 2020. godine.
  • 24. ožujka 2023. godine – Odvjetnik Nediljko Ivančević, kao punomoćnik Dječjeg vrtića “Čarobni pianino”, uvjetuje u pisanom dopisu upućenom gradonačelniku Ivici Puljku (Centar) kako će vrtić plaćati iznos koji je ugovoren nakon javnog natječaja, ako će i svi drugi privatni vrtići plaćati iznos licitiran na natječaju.
  • 27. ožujka 2023. godine – Gradonačelnik Ivica Puljak (Centar) donosi zaključak kojim će se na pet godina sklopiti novi ugovor o zakupu poslovnih prostora u Terzićevoj s Dječjim vrtićem “Čarobnim pianino” sa zakupninom kao što je dana na javnom natječaju 2007. godine. 
  • 30. ožujka 2023. godineMaja Đerek, gradska pročelnica odgovara punomoćniku Ivančeviću tvrdeći da su “vrtići i predškolski odgoj ogromne važnosti, no zakupni odnos nužno je staviti u zakonske okvire i poštovati javni natječaj kao obvezatni način raspolaganje gradskom imovinom”. 
  • 31. ožujka 2023. godine – Upravno vijeće vrtića donosi odluku da vrtić neće izvršiti produženja ugovora ni upise za narednu školsku godinu 2023./2024. sve dok se ne postigne dogovor s gradom Splitom. Potpisnica je predsjednica Upravnog vijeća Helena Jelović.
  • 31. ožujka 2023. godine – Još jedan dopis upućen gradu Splitu od strane Nediljka Ivančevića, odvjetnika i punomoćnika vrtića “Čarobni pianino” u kojem kaže kako je taj vrtić diskriminiran te kako šest godina ne plaća isti iznos zakupnine (2,80 eura po kvadratnom metru) kao i drugi privatni vrtići. 
  • 4. travnja 2023. godine – Odvjetnik sada piše gradonačelniku Ivici Puljku tražeći od njega hitan sastanak s osnivačicom Virnom Mudnić jer “jednostavno, Čarobni pianino kao vrtić koji je izrazito digao kvalitetu i standarde u obavljanju vrtićke djelatnosti u gradu Splitu mora znati kakva je budućnost vrtića u Terzićevoj, te nikako ne smije biti u izrazito lošijem položaju od ostalih vrtića”.
  • 5. travnja 2023. godine – Pročelnica Upravnog odjela za gradsku imovinu u gradu Splitu Maja Đerek kratko objašnjava u službenom podnesku da će se zakon poštovati za sve privatne vrtiće te kako će svi plaćati iznos zakupnine postignut na javnom natječaju.
  • 6. travnja 2023. godine – Ivančević tvrdi kako podržava uvođenje reda, u novom dopisu, ali da problematiku potaknuo “netko” nekorektnim objava po raznim portalima, bez sagledavanja značaja i rada Čarobnog pianina.
O kršenju Državnog pedagoškog standarda, aneksu ugovora o sufinanciranju “Čarobnog pianina” u Omišu s dijelom kako će se sufinancirati i djeca koja ne postoje kao i “planu putovanja” privatnog vrtića iz Sinja u novom tekstu.

POSLJEDNJE DODANO: