Priča o press kontejnerima na Spinutu nije tako crno-bijela, a “narodni tribuni” u prvom su planu – jedan bivši, drugi novi

Gradske vlasti naumile su u Spinutu napraviti pretovarnu stanicu.

I očito da ne žele odstupiti barem djelomično od ideje koja je u Spinutu izazvala pravu pobunu. Nekoga je bilo strah smrada škovaca iz gradskih restorana, restorana iz uže gradske jezgre, netko je bio i šokiran manjkom obostrane komunikacije, bilo je onih i koji su iz privatnih interesa od te pozicije pokušavali iznjedriti kakav novi plan od “običnog” kontejnera za smeće, a oni pak posljednjih jer se u kotaru nešto događalo pa bolje biti nego ne biti, bolje hukati nego postati druker.

Na predmetnoj lokaciji se planiraju postaviti četiri press kontejnera. Po jedan za miješani komunalni otpad, plastiku, papir i biootpad. Ukoliko u budućnosti bude potrebe omogućeno je postavljanje dva dodatna press kontejnera. Svi postavljeni kontejneri se odvoze i prazne na dnevnoj bazi i kad sa odveze puni kontejner na njegovo mjesto se postavlja prazni. Na ovom prostoru će se tijekom noći parkirati i mala piaggio vozila (zapremine koša 2 metra kubna) koja se sada parkiraju u Spaladium areni, ali to u budućnosti na toj lokaciji neće biti moguće – stoji u pisanom odgovoru tvrtke “Čistoća d.o.o Split”, odgovoru koji je identičan kolao danima kao objašnjenje na niz pitanja upućenih tvrtki koja je u medijsku pozornost dovedena nakon nespretnih izjava njezinog čelnika Ivice Karoglana.

Gradska tvrtka Čistoća, inače je, zatražila da grad ustupi tri katastarske čestice zemljišta kako bi “bolje organizirali svoje poslovne aktivnosti”, ali je prvotni plan promijenjen pa je odlukom većine Gradskog vijeća (činilo ju je 15 vijećnika Centra jer je u vijećnici bilo 29 od 31 prisutnih kako dvojac Zoran Đogaš i Marijan Čelan nisu bili prisutni na glasovanju – op.a.) na korištenje dano zemljište na jednoj katastarskoj čestici, i to broja 5179. Čestica je to u vlasništvu grada Splita.

Ipak, asfaltirani pristupni put za istu od ukupno 1.511 kvadratnih metara je preko dviju čestica koje nisu parcelirane, a prva od njih, tik uz ulicu Sedam Kaštela, tek je dijelom u vlasništvu grada Splita. Grad ima, precizno, 42 posto suvlasničkog udjela, a sedam suvlasnika još dijelove manje od 17 postotnog udjela.

Iako su među materijalima za sjednicu, uz podneseni zahtjev, postavljen i izvadak iz zemljišne knjige kojim se potvrđuje vlasništvo grada Splita, očito nisu vodili računa o pristupnom putu toliko da druga, ranije nespomenuta čestica, nema izvadak iz zemljišne knjige niti se zemljišnik kao institucija bavila upisivanjem te čestice usporedno s katastrom.

Korist od ove lokacije se ogleda u tome što će se za rad osloboditi kamion koji je svakodnevno u dvije smjene (jutarnjoj i popodnevnoj) parkiran kod Đardina, preko puta Grgura Ninskog i koji služi za prihvat otpada iz centra grada te će se također povući dva press kontejnera sa Bačvica koja su nam teško dostupna tijekom ljetnih gužvi te vozila koja idu isprazniti u njih otpad tijekom ljeta previše vremena provedu u gužvi u trajektnoj luci.


Operativno to izgleda tako da se mala piaggio vozila kad se napune u centru dovezu do lokacije i prikupljeni otpad prebace u press kontejner (njihova konstrukcija to tehnički omogućava). Ovakav način rada nam je brži, isplativiji i operativniji te omogućava veliku uštedu radnog vremena vozila u čekanju u prometu, koje se može iskoristiti za rad na ulicama – slikovito je opisala službe iz Čistoće.

Naglasili su da je “lokacija odmaknuta od ceste i zaklonjena od pogleda”, a kako “pozicija osigurava da stanari iz okolnih zgrada neće osjetiti nikakve neugodnosti zbog svakodnevnog rada”.

Inače, ta zemljišna čestica je prema GUP-u grada Splita itekako starom upisana pod zonom R1, dakle kao športski centar na kojem se “mogu graditi športske dvorane i stadioni, bazeni i druge zatvorene i otvorene športske građevine, sa ili bez gledališta, te drugi prostori što upotpunjuju i služe osnovnoj djelatnosti koja se obavlja na tim površinama i u građevinama, uključujući i poslovne, ugostiteljsko turističke i javne i društvene sadržaje ukoliko je to omogućeno urbanim pravilima”.

Nije ovdje trebala dozvola kotarske vlasti premda većina smatra da se reakcija ne bi potaknula da je grad odlučio napraviti ono što je u predizbornoj kampanji najavljivao baš Ivica Puljak, tada pretendent za Banovinu koji je kao desnu ruku imao čovjeka koji je javnosti bio najprepoznatljivi kao glasnogovornik tada popularne Dnevne doze splitskog nereda. Onda kad se uzbuna dizala za svaku rupu na gradskoj ulici, a sada se zahvat oko otpada naziva banalnošću.

Jedna od velikih novosti koju ćemo uvesti u razvoju ovoga grada je pitanje građana što oni žele. Mi imamo puno stvari oko kojih smo se posvađali u gradu Splitu, puno tema oko kojih se nismo složili, ali najgore od svega – to nas je zakočilo i ništa nismo napravili.

Mi ćemo uvesti savjetodavne referendume u kojima ćemo građane pitati što oni zaista žele. Naročito oko problema o kojima jedan dio grada misli jedno, a drugi dio grada misli drugo, mi ćemo napraviti ono što većina građana želi – govorio je onomad Puljak.

Danas se u ulozi “narodnog tribuna” nalazi Luka Kovač Levantin, predsjednik kotara Spinut koji je organizirao kotarsku sjednicu koja se transformirala u zbor građana, a onda i unio dozu teatralnosti koristeći zvono i govoreći o napravljenim zahvatima u kotaru.

Grad je donio odluku na Gradsko vijeće gdje se prethodno nije kontaktirao kotar Spinut i njegovi građani. Dovedeni smo pred zid jer je prvotno bilo riječ o jednom press kontejneru, a sad je riječ o četiri do šest press kontejnera i još pretovarnoj stanici. Razgovori s gradonačelnikom nisu urodili plodom, izvršna vlast ne misli odustati ideje i stoje uz odluku usprkos protivljenju građana. Kotar Spinut je donio odluku da smo protiv odluke Gradskog vijeća, poduzet ćemo sve mjere – prvo javnu peticiju za opoziv građana, a onda i ostalo. Nadam se samo da će gradonačelnik poslušati glas sugrađana, kako je najavio u svojoj kampanji, i stajati iza svojih obećanja.

Na lokaciji oko koje se vrti spinutska priča dio tamošnjih mještana ostavlja svoja osobna vozila i teretnjake, a makadski put vodi do šest objekata s devet obitelji. Šest objekata koji nisu svi legalizirani, a za dva je postupak izdavanja akta za uporabu građevine – obustavljen.

Zoran i Ranka Nakić, bračni par koji više desetljeća živi u jednom od objekata vele kako ih je zamjenik gradonačelnika Bojan Ivošević iznevjerio.

Znate kako škamp smrdi nakon dva dana? Onda je jasno što ćemo mi dobiti s ovim naumima Čistoće – govori Zoran pa povezuje s novonastalom situacijom i već prisutan problem.

Na nižem smo terenu, slivne vode idu kroz naše dvorište. Jednom u dvije godine poplavimo. Meni će, a ispadat će sigurno nešto, doploviti i smeće. Druga stvar, kad stave kontejnere na beton, nemamo pristupnog puta do kuće. Gdje su Ivošević i Puljak, očito to nisu ni vidjeli, a kamoli bili na ovoj lokaciji...

Jako mi je sumnjivo sve ovo, nastoji se ovaj prostor obezvrijediti i da bi neki veći igrač mogao to kupiti za veći novac – stava je Ranka.

Baš kako je stava i stanovništvo na Spinutu da jedino zajednički mogu stati protiv odluke Gradskog vijeća pa pozivaju na potpisivanje peticije protiv press kontejnera. Za petak se na lokaciji koja je izazvala buru očekuje i prosvjedna šetnja.

POSLJEDNJE DODANO: