JUTRA U POLJIMA SOLI

Nova sezona u Solani Pag: Počinju organizirani obilasci i berba soli uz stručno vodstvo

Početak nove proizvodne sezone u poljima soli Solane Pag označava i skori početak organiziranih obilazaka za javnost. Krajem svibnja očekuje se pokretanje programa „Jutra u poljima soli“, tijekom kojeg će svi zainteresirani, domaći posjetitelji i turisti, moći sudjelovati u vođenim turama, branju soli i cvijeta soli, te naučiti više o solarstvu – sve to uz stručno vodstvo i jedinstveno iskustvo u prirodnom ambijentu Paga.

Program uključuje i posjet Butigi soli u sklopu Solane Pag, kao i obilazak Muzeja soli i stalne izložbe solarstva u gradu Pagu.

Kako je istaknuo direktor Solane Pag, Josip Ćapin:

-Solana Pag je otvorila ulaz mora, salinitet mora u Paškoj vali 2. svibnja mjerio je 3,6 BoM. To je bio preduvjet da se može krenuti s postupkom natapanja 300 ha površina solanskih polja morem. Solanska polja tako će se puniti morem čitava dva tjedna, a završit će posljednjom fazom, onom krajnje kristalizacije. U slučaju dobrih vremenskih uvjeta, nadamo se prvim kristalima soli krajem svibnja ili početkom lipnja i uspješnoj sezoni 2025. uz rekordno “žgribanje”. Iz više od milijardu litara morske vode dobiva se 140.000 m³ salamure iz koje se dobije cca 12.000.000 kg čiste Paške soli. Naši vrijedni vodari ove godine su dodatno bili zaposleni i u zimskom neproizvodnom dijelu godine, radeći na održavanju preko 30 km kanala i preko 20 ha površina za kristalizaciju. Tako su promijenili preko 100 m³ dotrajale daske i obnovili 5 km kanala. Kako smo sada u najvećem opsegu poslova, svi su dobrodošli prijaviti se na natječaje za radna mjesta za posao vodara, koja su u Solani Pag objavljena još prije dva mjeseca.

Solana Pag posebnu pozornost posvećuje očuvanju bioraznolikosti – halofitnim biljnim vrstama i bogatom ornitološkom svijetu otoka. U suradnji sa studentima Biološkog odsjeka BIUS-a, ove je godine prvi put zabilježena i brojnost strogo zaštićene ribice obrvane.

Tijekom programa „Jutra u poljima soli“ i pratećih radionica, posjetitelji će se upoznati s bogatom poviješću Solane Pag, tradicionalnim i suvremenim načinima proizvodnje soli te s njenom važnosti u svakodnevici. Edukacije vodi stručni kadar, a uz nova znanja i iskustva, sudionici će moći uživati i u iznimnim prirodnim ljepotama koje okružuju solanu.

O Butigi soli:

Smještena u sklopu Solane Pag na adresi Zadarska 66, u radnom vremenu od ponedjeljka do petka (8 – 15 sati), Butiga soli nudi sve proizvode ove najveće hrvatske solane. Solana Pag je članica Udruge poslovni klaster „Hrvatski otočni proizvod“ te nositeljica istoimene oznake kvalitete.

O oznaci „Hrvatski otočni proizvod“:

Projekt vizualnog označavanja otočnih proizvoda pokrenulo je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU 2007. godine, s ciljem promicanja izvornosti i kvalitete otočnih proizvoda te poticanja održive otočne proizvodnje.

POSLJEDNJE DODANO: