Kriptovaluta je vrsta digitalnog novca. Djeluje na osnovi kriptografskih algoritama. Ima sve osobine prave valute, osim što iza njih ne stoji autoritet države i postoje samo u elektroničkom obliku. Prva kriptovaluta koja se pojavila je Bitcoin, a i dalje je kriptovaluta kojom se najviše trguje. Kreirao ju je 2009. godine izvjesni Satoshi Nakamoto i to je sve što se zapravo zna o toj osobi.
Bitcoin (BTC)
Tržište Bitcoina znatno fluktuira, a ukupna vrijednost mu trenutno iznosi 882 milijarde američkih dolara. Rudarenje Bitcoina sve je teže, pa i to doprinosi rastu vrijednosti već “iskopanih” Bitcoina. Kao i sve ostale kriptovalute koje su uslijedile, Bitcoin se temelji na tehnologiji Blockchain. To je decentralizirana mreža računala koja su međusobno povezana i svako od njih pohranjuje podatke zasebno. U slučaju kriptovaluta, pohranjene informacije su vrsta otvorene knjige novca u koju se upisuje koliko koji sudionik mreže ima jedinica dotične kriptovalute te kako se situacija mijenja kao rezultat transakcija. Osnovno načelo koje stoji iza toga jest da bi treće strane, poput banaka, mogle postati suvišne zbog tehničke strukture blockchaina. Dakle, svoj novac ne morate više nikome povjeravati kao u slučaju klasičnog novca, jer sigurnost jamče decentralizirana mreža i kriptografska enkripcija. Pritom moguća područja primjene blockchaina daleko nadilaze područje financijskog sektora
Ethereum (ETH)
Na tržištu kriptovaluta Ethereum je već godinama i smatra se drugom violinom, odmah iza Bitcoina, a to je popračeno raspravom na raznim forumima. Međutim, prošle godine rast Ethereuma znatno je nadmašio rast Bitcoina. U tom razdoblju Ethereum je s rastom od 418% doslovno uzletio, dok je Bitcoin rastao odličnih, ali usporedbi s Ethereumom skromnih 66%. Isti scenarij je predviđen i za ovu godinu, a razlog je porast obujma prodaje NFT-a. Većina ovih tokena, naime, još uvijek radi na ethereumovom blockchainu. Trenutna vrijednost tržišta Ethereuma iznosi 447 milijardi dolara, s tendencijom snažnog rasta.
Binance Coin (BNB)
Binance Coin je osnovna valuta kojom se trguje i kojom se plaćaju naknade na Binanceu, po dnevnom volumenu razmjene trenutno najvećoj burzi kriptovaluta. Ova je burza osnovana 2017. godine i registrirana je na Kajmanskim otocima kako bi se izbjegao ozbiljan financijski nadzor. Više država istražuje trgovanje na Binanceu, uključujući i Ministarstvo financija SAD-a. Unatoč preprekama, Binance Coin snažno raste, a tržište njime trenutno vrijedi 86 milijardi dolara.
Tether (USDT)
Za razliku od ostalih kriptovalua s ove liste, Tether je tzv. stablecoin odnosno stabilna kriptovaluta. To znači da je njena vrijednost temeljena na fiat novcu kao što je američki dolar ili europski euro. To znači da mu je vrijednost jednaka nekoj od tih denominacija. Teoretski bi trebao biti puno stabilniji od Bitcoina, Ethereuma i drugih, zbog čega ga preferiraju investitori neskloni divljim i nepredviđenim promjenama kakve prolaze ostale kriptovalute. Njegova stabilnost najveći je zalog njegove vrijednosti, zbog čega tržište Tethera trenutno vrijedi preko 78 milijardi dolara, uz tendenciju daljnjeg rasta.
Isplati li se ulagati u kriptovalute?
Novine su prepune natpisa o kriptovalutama i njihovim turbulentnim uzletima i padovima vrijednosti. Niti jedna nije stabilna i u nju se ne možete pouzdati, zbog čega brojni financijski stručnjaci preporučaju velik oprez u trgovini njima. Kao što je slučaj sa svim novim tehnologijama, postoje oprečni stavovi o budućnosti kriptovaluta. Neki se kunu u njih kao budućnosti financijskog sektora, dok im drugi predviđaju skori kraj. U svakom slučaju, ako razmišljate o dobitku, možda je bolje odigrati neku od igara na sreću. Dovoljno je posjetiti neki online casino, jer oni su zakonski regulirani za razliku od problematičnih kriptovaluta. U kriptovalute nemojte ulagati ako niste spremni za ozbiljan rizik.