Skriveni izvor kalorija Ako si ikad brojala kalorije na dijeti dobro znaš da 1 g alkohola ima 7 kcal, gotovo jednako kao i gram masti. Kalorije iz alkohola se često nazivaju “praznim kalorijama” jer zauzimaju mjesto kalorijama iz nutritivno vrijednih namirnica. Kalorijska vrijednost alkoholnih pića nije zanemariva:
Pivo 0,33 L = 142 kcal
Crno vino 0,1 L=83 kcal
Bijelo vino, 0,1 L = 82 kcal
Votka, 0,03 L = 64 kcal
Viski 0,03 L = 75 kcal
Alkohol usporava metabolizam hranjivih tvari u korisne molekule smanjujući izlučivanje probavnih enzima iz gušterače. Alkohol također, ometa apsorpciju hranjivih tvari uništavajući i oštećujući stanice koje pokrivaju sluznicu želuca i crijeva, uz to ometajući i apsorpciju nekih tvari iz probavnog trakta u krv.
Piće stvara “trbuščić”
Budući da jetra alkohol doživljava kao otrov, metabolizam alkohola uvijek ima prednost. Drugim riječima, bez obzira kada popiješ piće tvoje će se tijelo prvo “pozabaviti” razgradnjom alkohola, a tek onda i drugim tvarima. Posljedica toga je da tvoje tijelo ne iskorištava masti i ugljikohidrate za energiju. To ne znači da proces mršavljenja prestaje, ako si na dijetnom režimu, već da se odgađa. To potvrđuje i rad objavljen 2005. godine u časopisu Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences koji ističe da unos alkohola sprječava razgradnju masti i može potaknuti dobivanje na tjelesnoj masi. Neiskorištene masnoće se tada najčešće skladište u području trbuha zbog čega je i rasprostranjen naziv “pivski trbuščić”.
Otvara apetit
Još je jedan mehanizam pomoću kojeg se alkohol može negativno odraziti na dijetu. Sigurno si se osvjedočila kako unos alkohola “otvara apetit”. Zanimljivo, uživanje u piću uvijek traži i hranu bogatu mastima i solju što može znatno povisiti kalorijski unos. Što se više pića popije to želja za pridržavanje dijetnom režimu postaje manja, pa pravilna prehrana i dijeta padaju u drugi plan.
Danas je jasno da su osim vrste alkoholnog pića, za tjelesnu masu bitni i drugi čimbenici. Kako navodi rad objavljen 2010. godine u časopisu Physiology & Behavior od velike je važnosti učestalost konzumacije alkohola. Tako kod osoba koje gotovo nikad ne piju ili onih koji svakodnevno piju značajne količine, alkohol pogoduje debljanju. Slično je i s vikend opijanjima. No, kod osoba koje umjereno uživaju u pićima poput vina ili pive moguć je povoljan učinak na masu. Što znači, ako svakodnevno piješ čašu vina i dok si na dijeti možeš uživati u ovoj navici. No, ako ne piješ ili piješ rijetko za vrijeme dijete nemoj unositi alkohol. Piješ li previše, vrijeme je da prestaneš zbog puno važnijih razloga nego što je to tjelesna masa., piše Zdrava krava