Vraća se HT Premijer liga: Žuti na gripama dočekuju Zabok

Nakon gotovo tri tjedna na scenu se za "Žute" vraća HT Premijer liga. Split je posljednju prvenstvenu utakmicu odigrao još 17. listopada protiv Hermes Analitice, nakon toga odgođeni su dvoboji protiv Šibenke i Furnira zbog Covida-19. I sada na Gripe stiže Zabok (petak, 19 sati) u utakmici 9. kola HT Premijer lige.

Zabočani u goste Splitu stižu baš na dan 75. rođendana, koji se obilježava sukladno epidemiološkoj situaciji.

- Naš cilj je nastaviti s načinom igre u posljednje vrijeme, s tim da moramo još popraviti igru u obrani i kontrolu skoka. Zabok je posljednju utakmicu odigrao prije dvadesetak dana, s njima više nije ni Markota, ali u svakom slučaju riječ je o ekipi koja dugo igra zajedno i utakmica neće biti laka - rekao je Splitov trener Ivica Skelin.

hr Thu Nov 05 2020 15:40:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Košarkaši razbili Tursku u Istanbulu!

Hrvatska je na korak do Eura.
Hrvatska košarkaška reprezentacija pobijedila je u Istanbulu reprezentaciju Turske rezultatom 79:62 u trećoj kvalifikacijskoj utakmici za Europsko prvenstvo. U prethodnom ciklusu, Hrvatska je nadigrala reprezentacije Švedske i Nizozemske, a današnjom utakmicom nastavlja se savršeni niz kvalifikacija i piše se 3-0 – tri pobjede, bez poraza. U nedjelju, 29. studenog s početkom u 18:00 sati Hrvatska još igra utakmicu sa Švedskom, a u veljači 2021. kvalifikacije se završavaju s još dvije uzvratne utakmice protiv Turske i Nizozemske. Te će se utakmice odigrati ponovno u ‘balonu’, a domaćin naše skupine još nije određen.

Hrvatska je fantastično otvorila utakmicu, završila prvu četvrtinu s nevjerojatnih 24:7 te uspjela sačuvati prednost do kraja utakmice. Prvih 5 poena za Hrvatsku je postigao Željko Šakić i time donio mirnoću kakva je u ovakvim utakmicama potrebna. Hrvatsku je početkom utakmice krasila gotovo neprobojna obrana, ali i dalekometna preciznost – trice Krušlina i Rogića za 24:7 i kraj prve četvrtine dovoljno govore tome u prilog.

U drugoj dionici Hrvatska hrabro grabi dalje. Važno je napomenuti da se tu dogodio debitantski zgoditak Roka Prkačina (trica za 32:10) i najveće vodstvo Hrvatske od +25 pri 40:15.

Iako se u drugo poluvrijeme krenulo s prilično komfornih 45:24, Turska se s velikog odmora ipak vratila bolja i značajno agresivnija u obrani. Naime, Hrvatska je čak 4 i pol minute bila bez koša iz igre, a upisana su tek Bilanova dva slobodna bacanja. Restart je našoj reprezentaciji pružio Krušlin tricom za 50:36.

U posljednjoj se četvrtini ponovno topi prednost Hrvatske i Turska u par navrata dolazi na ispod 10 razlike, no izabranici Veljka Mršića ipak ni u jednom trenutku nisu izgubili kontrolu. Miro Bilan je predvodio cijelu utakmicu, no posebno se iskazao upravo u tih posljednjih 10 minuta pokazavši čvrstinu na oba kraja terena. Dvije minute do kraja utakmice Turska je na neugodnih -9 (68:59), no Šakić ubacuje psihološki presudan koš za 70:59, ali i tricu za 75:62 na 1:19 do isteka vremena. Turski reprezentativci tada već osjećaju da povratka nema, pomalo popuštaju pritisak i utakmica završava sa 79:62 za Hrvatsku.

Najkorisniji igrač utakmice bio je fantastični Miro Bilan s 30 poena i 12 skokova, a pratio ga je i Željko Šakić sa 17 poena, 5 skokova i 3 asistencije. Dvoznamenkast je bio i Roko Rogić s 12 poena. Svakako valja zabilježiti da je večeras za hrvatsku reprezentaciju debitirao mladi, od jučer punoljetni Roko Prkačin sa 6 poena. Važan je doprinos dao i Filip Krušlin s 9 poena i 4 asistencije, dok je kapetan i organizator igre Roko Leni Ukić s 5 asistencija i 2 skoka bio važna podrška.
hr Sat Nov 28 2020 08:56:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Košarkaši Splita bolji od Cibone, dva isključenje trasirala put ka pobjedi

Bio je ovo susret 11. kola HT Premier lige.

Košarkaši Splita na Gripama su bili bolji od Cibone. Semafor je pokazivao 96:85 za momčad Ivice Skelina. Put ka pobjedi pokazala je fantastična prva četvrtina u kojoj su Splićani nadigrali goste.

Iako su Vukovi krenuli jako, vodili su 9:2, Split je brzo preokrenuo i došao na dvoznamenkastu razliku koja je bila i na semaforu na kraju prve četvrtine. Ivan Perasović u tom je razdoblju imao sjajnu kanonadu.

Dobro je pucački izgledao Split, u dvije četvrtine zabio je 8 trica iz 13 pokušaja, ali nije se predavala ni Cibona. Tehnička pogreška i isključenje trenera Cibone, Ivana Velića, te kasnije isključenje Radovčića pokazat će se kao jedno od ključnih trenutaka susreta u kojem su, na strani Splita, prednjačili Đoković sa 16 poena i Vranković s 15.

hr Fri Nov 20 2020 07:05:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Zadrani zaustavili Vir, na zogovima Crvenih kuća slušao se tužni bluz

Virski boćari pretrpjeli su prvi poraz u novoj sezoni Druge HBL od zadarske momčadi Crvene kuće (11:13) u velikom županijskom derbiju.
U velikom županijskom boćarskom derbiju Druge HBL boćari Vira nisu uspjeli kao domaćini nadigrati Crvene kuće na njihovom boćalištu u Zadru, a konačnih 13:11 za zadarsku momčad pokazuje kako je neizvjesnost oko pobjednika trajala do treće ruke u susretu u koju su Bluzeri ušli s vodstvom 9:7.

No prave neizvjesnosti u samoj završnici nije bilo, jer su u završnim susretima Marinko Klanac u pojedincu protiv Ante Nemarića (11:7), Šime Klanac i Vinko Vuica u paru protiv Marjana Bukvića i Ivana Medića (10:2) te trojka Marin Sikirić, Franko Šindija i Zdenko Buljat protiv Nediljka Buškulića, Marina Radovića (zamjena Ante Kapović) i Igora Vučetića (13:3), Viranima ostavili samo mrvice sitnije od jedne lipe.

Jedine bodove u trećoj ruci svojoj je momčadi donio Darko Bašić u meču protiv Tonija Veršića u pojednicu (13:6), no bio je to preskroman učinak za momčad moja je željela pobjedu. Skroman i za Bašića koji je prethodno izgubio od Šime Klanca u preciznom izbijanju (13:17) te osvojio mršavi bod u krugu protiv Marinka Klanca (20:20). U oba susreta odlučivala je jedna boća.

- Kriv sam, ja sam zeznuo. Glava mi luduje, pa mi nedostaje koncentracije i mirnoće - neutješna je bila prva virska i tužna bluzerska violina.

Bašić nije odigrao dobro, odnosnokoncentrirano i odlučno, pa je preuzeo odgovornost na svoja pleća. Nije imao ni sreće, jer je u preciznom izbijanju Bašićev okrznuti bulin zaplesao na tapetu kao plameni jezičac, ali nije skliznuo s tapeta. Imao je Bašić i priliku za pobjedu protiv Marinka Klanca, no subotnja večer na boćalištu Crvene kuće nije bila njegova.

S druge strane, wunderkind Ante Nemarić nije zakazao, ali je još daleko od pravog izdanja. Dobio je u paru s Bukvićem susret u prvoj ruci (13:2 protiv Veršića i Franka Šindije), potom je Veršića dobio u brzinskom izbijanju (34:31) te s Ivanom Medićem ponovno Veršića i Buljata u štafetnom izbijanju (37:34), no u jednoj od ključnih susreta treće ruke bio je prekratak protiv Marinka Klanca.

- Dobio sam neke susrete, ali nisam zadovoljan. Moram biti bolji u brzinskom izbijanju i podignuti izbačaje na 46, što bi bilo optimalno Sadašnjih 44 nije dovoljno dobro. No kada se pobjedi nije toliko ni bitno koliko je napravljeno - precizno govori mladi reprezentativac Hrvatske koji se nešto ranije u Rijeci pripremao za Europsko prvenstvo.

Nemarić, ilustracije radi, u tri dosadašnja kola ima dvije pobjede i jedan poraz u disciplini uz 32,3 pogotka te 44 izbačaja u prosjeku. Gađao je dosad 97/132 ostvarivši visokih 73,5 posto uspješnosti, što je ukupno gledajući nešto slabija statistika od lanjske kada je u 18 utakmica prosječno pogađao 33,1 boće iz 45,6 izbačaja u prosjeku. Imao je Nemarić u lanjskoj sezoni konačnih statističkih 596/821 u brzinskom izbijanju, ili 64,1 posto realizacije garnirane s 10 pobjeda, 6 poraza i 2 remija. Najviše je pogodio 40 boća, dok je rekordnih 47 izbačaja ponovio dva puta.

Sve je to mirno odgledao novi ovogodišnji Bluzer Joso Šimičević koji zasad ima dvije pobjede u paru, jedan remi u trojkama te poraz u trojkama i preciznom valjanju.

- Dobro sam se snašao u novoj sredini, sve ide po planu pa se pomalo prilagođavam - kaže rekonvalescent i povratnik na boćarske zogove.

Šimičević je donio mir na klupi i širinu momčadi, dok je Ivan Medić unio esenciju čiste energije. U devet početnih susreta Medić je ostvario sedam pobjeda sa samo dva poraza. Bodove je donio dva puta u disciplini pojedinac, tri puta u štafetnom izbijanju s Nemarićem te po jednom u paru i trojkama. Gubio je dva puta u paru.

- Zadovoljan sam. Možda sam malo nervozno krenuo na početku sezone, ali sada ide sve bolje - kaže nadareni ninski boćar u virskom dresu.

Vir je tako nakon subote u domaćem susretu protiv jednako tako domaće momčadi Crvene kuće ostao na dvije pobjede iz tri utakmice, što je zadovoljavajući učinak s obzirom na zahtjevan raspored na početku nove sezone.

Državni tajnik Bašić boćare je počastio pršutom

Virani se nisu osladili bodovima u derbiju, ali su boćari obje momčadi guštali u domaćem pršutu nakon utakmice. Državni tajnik u Ministarstvu zdravstva i boćar Vira prof. dr. sc. Silvio Bašić, dr. med., počastio je virske i zadarske boćare pršutom od šest kilograma, dok se za večeru pobrinuo virsko-lički kuhar Zdravko Kordić spremivši maništru s fažolom.

Popularni virski Zdravkec poznati je majstor kotlovine, a kakav je bio njegov dalmatinski fažol, posvjedočio nam je iz prve ruke jedan od virskih boćara.

- Svi su poslije mislili da imaju koronu. Toliko je paprike i papra stavio da nam je spržio okusne pupoljke. Sada nitko nema osjet okusa - šaljivi je komentar.

hr Mon Nov 16 2020 13:39:31 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.