IZ DRUGOG KUTA: Švedska preko Švicarske do četvrtfinala, Engleze spasio Diera u posljednjem penalu

Poznati su posljednji četvrtfinalisti ovog Svjetskog prvenstva nakon jučerašnjih susreta – Švedska je s dosta sreće pobijedila Švicarsku nakon što je loptu u vlastitu mrežu nesmotreno poslao stoper Akanjij da bi Engleska silnom mukom na penale došla do nastavka natjecanja protiv Kolumbije. Niti iznenađenje u 93. minuti, nažalost, nije Kolumbijcima bilo dovoljno za povijesni uspjeh...

ŠVEDSKA – ŠVICARSKA (1-0)

Švicarska je u prvom dijelu imala više loptu u nogu, ali su ipak bolje prilike imali Šveđani. Već u 8. minuti Toivonen je pronašao Berga na rubu šesnaesterca, a njegov  udarac odsjeo je pored gola, a isti je igrač odlično zaprijetio i u 28. minuti kada je njegov udarac ipak amortizirao švicarski vratar Sommer.

Najbolja prilika prvog dijela bila u 41. minuti za Šveđane kada Lustig ubacuje, a Ekdal ostaje nečuvan samo na pet metara od gola, ali šut, iz prve, odlazi iznad gola.

Bezopasna Švicarska s tek jednom poluprilikom u prvom dijelu.

Nakon što se krenulo u nastavak prošla je 21 minuta nakon koje je pao pogodak – prvi, ali i odlučujući – Forsberg je odapeo s nekih 16,17 metara, a u namjeri da je izbije što dalje udario ju je švicarski stoper Akanjij i poslao u svoju mrežu pored nemoćnog vratara.

Minus što se rezultatskog dijela tiče natjerao je Švicarce na mnogo rizika, a „opsada“ gola nije urodila plodom iako su imali dvije odlične prilike u drugom dijelu – prvo je u 79. minuti, nakon kornera, Embolo pucao glavom, ali je Forsberg zaustavio loptu jer je stajao uz drugu stativu da bi u drugoj prilici u prvoj minuti sudačke nadoknade Rodriguez ubacio, a glavom puca Seferović, ali pak točno u ruke vrataru Olsenu.

Ipak, mogli su debelo u sudačkoj nadoknadi i Šveđani do drugog pogotka – kontranapad u kojem se Olsson sam sjurio pred vratara i švicarski gol, a Lang ga je dostigao i srušio na rubu šesnaesterca. Slovenski sudac Skomina pokazao je bez zadrške na bijelu točku, ali se ipak odlučio za provjeru VAR-tehnologijom pa je utvrdio da ipak nije bio jedanaesterac nego slobodan udarac tek nekoliko centimetara izvan kaznenog prostora, a Lang je nešto ranije od drugih krenuo na hlađenje zbog crvenog kartona. Slobodan udarac na kraju je obranio Sommer, a nije bilo vremena više za ništa osim sudčev zvižduk za kraj.

KOLUMBIJA – ENGLESKA (3-4, 1-1)

Engleska je više nego teško došla do četvrtfinala nakon što niti regularno vrijeme, a niti produžetci nisu donijeli pobjednika pa se krenulo u penale iz kojih su Englezi bili uspješniji. Ipak, teška i tvrda utakmica, visokog ritma igre, ali i bez nekih osobitih šansi Kolumbije koja je bila bez svog ponajboljeg Rodrigueza.

Tek jedna prilika u prvom dijelu kazuje koliko je utakmica bila s gore spomenutim karakteristikama – u 16. je minuti ubacio Trippier, a Kane iz teške situacije gađa glavom iznad gola.

I u drugom dijelu slična situacija i s jedne i s druge strane, a Engleska je ipak povela iz penala u 57. minuti – Sanchez je oborio Kanea, sudac Geiger pokazao na bijelu točku s koje je upravo Kane bio precizan za svoj šesti gol na ovom Svjetskom prvenstvu za Rusiju.

Sve snage Kolumbija je potom poslala u napad i kreirala tek jednu priliku – u 81. kada griješi Walker, predaje loptu Bacci da bi ovaj pronašao Cuardada koji loše puca i baca priliku u nepovrat.

A onda kad se očekivalo kako su Englezi putnici u nastavak nebeski skok Mine donosi izjednačenje- igrala se treća minuta sudačke nadoknade, jedan od posljednjih pokušaja, ali uspješan za Kolumbiju- Cuadrado je izveo korner, a Yerry Mina glavom pogodio mrežu za 1-1.

Produžetci su bili bez pogodaka pa se pristupilo izvođenju penala – prvo je pogodio Falcao kod Kolumbije, Kane kod Engleza, uspješan je potom bio Cuadrado kod Kolumbijaca i Rashford kod Engleske, ništa manje niti Muriel kod Kolumbije da bi Henderson promašio kod Engleza u trećoj seriji. Ipak, u četvrtoj je falio Uribe kod Kolumbije, a pogodio Trippier kod Engleza, a onda Barca prosuo sve i ostavio Englezima da preko Diera slave ulazak u četvrtfinale.

Susret četvrtfinala između Švedske i Engleske na rasporedu je u subotu, dan kada igra Hrvatska u večernjem terminu. pa će ovi četvrtfinalisti zaigrati od 16 sati u Samari.
hr Wed Jul 04 2018 09:21:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Pogledajte kako je Real Madrid čestitao Modriću na osvojenoj Zlatnoj lopti

Veliki Luka Modrić...

I Real Madrid je ponosan na svog igrača Luku Modrića radi osvojene Zlatne lopte pa su mu tako čestitali dojmljivim videom kojeg su objavili na svojoj Facebook stranici.

- Sretan sam i ponosan zbog Zlatne lopte, ali bih bio još sretniji i ponosniji da smo osvojili naslov prvaka. Hvala suigračima, bez njih bih teško došao do nagrade. - rekao je Modrić nakon što je proglašen najboljim igračom Svjetskog prvenstva.

Zlatnu loptu dobili su Messi, Ronaldo, Romario, Cruyff, Pele, Maradona, Zidane..., a sada je ovaj pehar za najboljeg igrača dobio i kapetan srebrne reprezentacije svijeta!

hr Mon Jul 16 2018 18:54:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Najupečatljivija fotografija finala SP-a: Pogba se duboko naklonio Daliću

Vidi se velika razlika između današnjeg Pogbe i onog prošlogodišnjeg 23-godišnjaka koji je postao najskuplji nogometaš

Vrhunac utakmice obilježila je najupečatljivija scena finala Svjetskog prvenstva dogodila se u moskovskom stadionu Lužnjiki.  Jedan od ključnih igrača francuske reprezentacije koji ju je vodio svjetskog naslova bio je Paul Pogba koji je odigrao sjajnu ulogu i na terenu i u medijima. - prenosi RTL

Vidi se velika razlika između današnjeg Pogbe i onog prošlogodišnjeg 23-godišnjaka koji je postao najskuplji nogometaš. Današnji Pogba ne stavlja sebe u prvi plan, ne hvalisa se i ne svadi sa sucima i igračima. Čak je bio veoma pristojan i ljubazan prema protivničkoj momčadi: nahvalio je hrvatsku reprezentaciju i iskazao joj najdublje poštovanje.

Ponašanje se nije promjenilo ni nakon utakmice: otišao je do izbornika Zlatka Dalića, stisnuo mu ruku i duboko mu se naklonio te stavio njegovu ruku na svoje čelo.

hr Mon Jul 16 2018 15:45:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Svjetski mediji složni da je Hrvatska bila bolja i da je loš sudac obilježio utakmicu

Vatreni se uskoro vraćaju u Zagreb sa srebrom oko vrata, a i dalje se priča o jednoj od najboljih finalnih utakmica u povijesti
Hrvatska je viceprvak svijeta, kako to lijepo zvuči, ali ipak u svima nama miješaju se tuga i ponos. Bili smo tako blizu, da je bilo malo sreće i bolji sudac danas bi Hrvatska u Zagreb nosila pokal namijenjen svjetskim prvacima. Svi svjetski mediji pišu kako je Hrvatska oduševila igrom i da je loš sudac Pitana pomogao Francuzima. Složni su u tome i mnogi treneri, bivši igrači i ugledni suci. Čini se da su kazneni udarac vidjeli jedino Pitana i Mateo Beusan.

Engleski BBC je napisao: "Francuzi su ovaj put imali sreće. Hrvatska je bila bolja momčad i trebala je pobijediti. Mnogi to misle." Inače, u Engleskoj su svi složni da jedanaesterac nije postojao pa tako bivši engleski ugledni sudac Mark Clattenburg kaže:

- Perišićeve ruke su u prirodnom položaju. Nema njihovog pokreta prema lopti. Dakle nema ni penala!

Howard Webb, koji je 2010. godine sudio finale Lige prvaka, ali i finale Svjetskog prvenstva, također se ne slaže s Pitanom:

- Ovo nije bilo ispravno korištenje VAR-a. Sudac nije smio dosuditi penal na ovakav način.

Alan Shearer komentirao je za BBC kako je Hrvatska odigrala veliku utakmicu i da je izgubila iz slobodnjaka i penala koji to nisu ni bili. The Sun također tvrdi da je sudac pogriješio što je Francuzima dosudio penal iz kojeg su poveli 2:1. "Perišić je bio preblizu Matuidija da bi bio kažnjen za igranje rukom."

Graeme Souness, legendarni škotski nogometaš i član idealne momčadi stoljeća Premier lige ogorčen je suđenjem:

- Nakon ovog finala ostaje gorak okus u ustima. Hrvatska je bila bolja, više držala loptu i na kraju je oštećena s dvije sudačke odluke. Nijedan od dva prva gola Francuska nije trebala zabiti. Hrvatska je dominirala.

Još jedna legenda, Roy Keane, komentirao je kazneni udarac na poluvremenu utakmice u studiju jedne TV postaje:

- Nogomet je najljepša igra na svijetu, ali ta odluka mi se gadi. Stvarno mi se gadi. Hrvatski igrači su zaslužili bolje od toga. To je smiješna odluka. Sramotno. Taj sudac nikad nije igrao nogomet!

I Rio Ferdinand je komentirao utakmicu:

- Dvije loše odluke u potpunosti su preokrenule tijek utakmice.

Njegovo mišljenje dijeli i Jürgen Klinsmann, a društvene mreže preplavljene su negativnim komentarima na račun Francuske i glavnog suca utakmice.

Legendarni španjolski vratar Iker Casillas također smatra da je Hrvatska oštećena:

- Francuska je zabila iz slobodnjaka kojem nije prethodio prekršaj. I nikom ništa! Drugi gol je još jedna pogreška suca, pa nije Perišić mogao maknuti ruku nikako. Matuidi je pokušao udariti loptu glavom, promašio loptu i ona je pogodila Perišića u ruku. Moje mišljenje je da to ne može biti penal.

Još jedan legendarni vratar, Danac Peter Schmeichel, također smatra da je Pitana upropastio finale:

- Koristio je VAR za odluku o penalu, a ja mislim da to nije bio penal. Stoga, mislim da je utakmica totalno upropaštena. Toliko puta je gledao onu situaciju, što je dokaz da je sumnjao. On, dakle, nije bio siguran da je penal, ali ga je dosudio. To je trenutak koji je odlučio pobjednika. To je za mene luda odluka. Ako je to penal, onda bismo imali 20 penala u svakoj utakmici.
hr Mon Jul 16 2018 12:34:39 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

I Google čestitao Hrvatskoj na osvojenom srebru!

U čast osvojenog srebra, Google je Hrvatskoj posvetio "doodle"
I Google je čestitao Hrvatskoj na osvojenom drugom mjestu na Svjetskom prvenstvu u Rusiji. Iako nisu osvojili zlatno odličje, hrvatski su reprezentativci osvojili srca cijelog svijeta, pa je tako Googleov "doodle" osvanuo u kockastom izdanju i sa hrvatskim zastavama.

Zadatak za ilustraciju koja će krasiti Googleov početni zaslon dobio je Vedran Klemens

"Kad smo izborili finale dobio sam zadatak da hitno nacrtam slavljenički #GoogleDoodle za Hrvatsku. Pobijedili ili ne imamo što slaviti.

Nacrtao sam srce vatreno iz pjesme jer nas je samo takvo srce moglo dovesti do ovog nevjerovatnog uspjeha. Doodle je herojski kakvog Vatreni i zaslužuju", napisao je autor ilustracije Vedran Klemens na svom Facebook profilu.

Cijela Hrvatska slavila je u nedjelju do kasno u noć, a najveća fešta tek se očekuje kada se Vatreni vrate u domovinu. Srebrno odličje na Svjetskom nogometnom prvenstvu najveći je uspjeh hrvatskih nogometaša. Za svoju domovinu borili su se srcem i dušom, a to je prepoznao cijeli svijet. Čak je i nebo "plakalo" tijekom dodjele odličja u Moskvi.

hr Mon Jul 16 2018 11:41:23 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.